2024. június 21., 15:47

A változatosság gyönyörködtet, a hiány elszomorít…

Összesen 12 csoport jelentkezett be a június 11-e és 16-a között Komáromban megtartott 59. Jókai Napokra, a hazai magyar amatőr felnőtt és diákszínjátszó csoportok országos fesztiváljára, ahol végül csak 8 versenyprodukciót láthattunk. Egy kivételével mindet diákok mutatták be.

jókai napok
A fődíjas kassai KGSZT Diákszínpad
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Hizsnyan Géza, a zsűri elnöke a szombati díjkiosztón arról beszélt, hogy a nemzetközi színházi fesztiválok mindig választanak maguknak egy jelszót, ő az 59. Jókai Napokhoz utólag a változatosság szót illesztené. A Jókai Napok Alapítvány, Komárom városa és az Egressy Béni Városi Művelődési Központ által rendezett fesztivál közönsége ugyanis sokféle produkciót, kabarétréfát, regénymotívumok alapján készített zenés tragikomédiát, középiskolás által írt és rendezett, valamint vitaszínházi előadást, klasszikus szerző egyfelvonásosát, szerkesztett játékot, közösen életre hívott diákdrámát és versekkel, dalokkal színesített színpadi játékot is láthatott.

Az idei fesztiválon egyszerre volt jelen a szándék a szórakoztatásra, az elgondolkodtatásra és a kapcsolatteremtésre a közönséggel. Hizsnyan Géza szerint az előadások lélekbalzsamként szolgáltak és végül megfogalmazta óhaját, hogy jövőre, a jubileumi Jókai Napokon még több csoport vegyen részt.
Tizenegyből kilenc díj három csoporté  lett

A látott produkciók és a szakmai értékelések során hallottak alapján folytak a találgatások, hogy vajon ismét a tavalyi fődíjas marianumi csoport vagy a kassai gimisek KGSzT Diákszínpada végez-e az élen. A szakmai zsűri, Hizsnyan Géza elnök, Michač Gábor báb-, jelmez- és díszlettervező, Sereglei András színész-rendező, Szabó Csilla drámapedagógus-rendező-kultúraszervező, valamint Varga Emese dramaturg, a Komáromi Jókai Színház művészeti vezetője, végül a Bodon Andrea rendező vezette kassai diákok Mrožek-előadását, a Rókavadászatot részesítette a fődíjban.

Az elgondolkodtató darab azt boncolgatja, mi lesz az erdővel, ha a vadászat királyi kiváltságából kötelesség lesz, s már nem marad levadászni való vad. A főszereplő, Képes Lóránt a legjobb férfi alakítás díját, az exkirálynőt játszó Poláčik Emma pedig a legígéretesebb fiatal tehetségnek járó Ferenczy Anna-díjat is átvehette.

A helyi Marianum Egyházi Iskolaközpont MEG+s(z)avaztuk Diákszínpada is újabb nagyszerű produkcióval rukkolt elő: G. Orwell Állatfarm című regényének motívumai alapján alkotta meg a fajsúlyos mondanivalójú és látványos Jószágország ́24 című zenés tragikomédiát. Ezzel elnyerte a diákszínjátszók megosztott nívódíját, s a két rendezője, Miklós László és Tóth Gábor a regény színpadi adaptációjáért kiérdemelte a zsűri különdíját, Nagy Viktória pedig a legjobb jelmezért a Gergely József-díjat kapta meg.

Megosztott nívódíjban részesült a helyi GIMISz Diákszínpad is a Majdnem című előadásáért, amelyet az Egressy VMK munkatársa, Bajkai Csengel Mónika Hostromský Fannival, a KJSZ színművészével együtt rendezett. A John Cariani Almost Maine című drámája alapján készített színpadi játékot versekkel és dalokkal színesítették.

További két díj is a komáromi gimiseknek jutott: Sebestyén Sára a legjobb női, Pikler Mátyás pedig a legjobb férfi epizódalakítás díját vehette át. A díjözönben részesült három diákszínpadon kívül a zsűri egy-egy különdíjjal jutalmazta a dunaszerdahelyi Fókusz Diákszínpad és a Nyitrai Egyetemisták Kínjátszó Körének a munkáját. A Rajta vagyok című vitaszínházi előadást (rendezője: Kuklis Katalin) bemutató dunaszerdahelyi csoport a közösség kreatív alkotómunkájáért kapott díjat, a „Túl távol, elég közel“ című szerkesztett játékkal (rendezője: Csobády Csilla) bemutatkozó nyitraiakat a legjobb zenehasználatért és akusztikai kreativitásért díjazták.
hizsnyan
Hizsnyan Géza zsűrielnök
Fotó:  Nagy Miskó Ildikó

 

Itt nincs vesztes

A részvétel a fontos, hiszen mindenki nyert azzal, hogy itt lehetett, szakmai tanácsokat kapott, és látta mások előadását – szögezte le Hizsnyan Géza záróbeszédében.

Az egyetlen felnőtt színjátszó csoport a rétei Révisz Vidám Színpad volt. Rendezője, Gyurcsi Pomichal Mária a 2000-es évek elején a Jókai Napokon, majd az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztiválon és a Duna Menti Tavaszon több díjat is nyert, és tizennyolc évnyi kihagyás után egy kacajt fakasztó Rejtő Jenő-esttel rukkolt elő lelkes csoportjával. Sokak szerint a réteiek is megérdemeltek volna egy különdíjat, azért például, mert éltetik a felnőtt amatőr színjátszás hagyományait, valamint időt és pénzt sem sajnáltak arra, hogy a darabjukhoz egy budapesti antikváriumban vásárolják meg a Pesti Hírlap 1934. évi példányait, továbbá fodrászt fogadjanak a korabeli frizurák elkészítéséhez, s a nézők agyába bevésték: a közkedvelt P. Howard magyar író! Sajnálatos lenne, ha a Jókai Napok csak diákszínjátszó fesztivállá válna…

A mostaninál nagyobb sikert kívánunk a tavaly ősszel alakult FIKSZ – Füleki Irodalmi KisSZínpadnak (rendezői: Szókovács Éva és Oravecz István Zoltán) és a pozsonyi szakkollégistákból álló, második előadásával a fesztiválon fellépő PoSzaTa csoportnak (rendezői: Szénási Levente és Kulich Tibor) is. Az előbbi Atyám, gyónnék! című színdarabját a betétdalokkal együtt füleki diákok írták. Ugyancsak maguk, a szakkollégisták írták a Ma, holnap, tegnap című drámát, amivel bemutatkoztak Komáromban. 

Nincs hely részletezni a vendégelőadásokat és a kísérőprogramokat, csak jelzem: a fesztiválklub a Borozóban működött, megjelent a Visszhang fesztivállap öt száma, és támogatókból sem volt hiány. A díjkiosztó után mikrofonvégre kaptam a kassai díjazottakat.

– Mivel nagyon szeretem Mrožeket, ezért a kassai gimisekkel már harmadszor választottuk darabot tőle, amit a diákok eleinte furcsán fogadtak, de aztán elnyerte a tetszésüket. A zsűritől nagyon szép értékelést kaptunk. Tavaly nívódíjasok voltunk, s azt mondták, hogy az idei előadásunk még jobb volt. Szerintük ezt a produkciót éppen úgy csináltuk meg, ahogy egy Mrožek-darabot meg kell megcsinálni. Ősszel más diákoknak és a szülőknek is előadjuk – mondta Bodon Andrea rendező.

Az idén sikeresen leérettségizett Képes Lóránt számára nagy kihívás volt a Róka karakterének megformálása.

– A ravaszsága és sunyisága az állatmesékben is megmutatkozik, és eleinte bizonytalan voltam, hogy a számomra idegen karaktert sikerül-e hitelesen megformálnom. A zsűri és a közönség szerint igen, ami nagy öröm. Szeretnék hivatásos színész lenni, de sajnos, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemre első nekifutásra nem vettek fel. Ezért egy évig valamelyik színitanodában szeretnék fejlődni, s jövőre ismét felvételizem.

A Ferenczy Anna-díjas harmadikos diáklány, Poláčik Emma is színész szeretne lenni.

– Eleinte nem igazán tudtam „megfogni” ezt a szerepet, de aztán többféle inspiráció hatására szigorú, flegma, civakodó királynővé formálódtam, akit zavar a posztja elvesztése. Ez az újabb díjam még jobban megerősít engem az elhatározásomban, hogy a színészi pályát válasszam. Tavaly, amikor először vettem részt ezen a fesztiválon, megkaptam a legjobb női mellékszereplő díját, most még többet értem el, aminek nagyon örülök. Bár még van időm a végleges döntésig, de valamelyik színművészetire szeretnék bejutni.

Megjelent a Magyar7 2024/25. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.