2025. február 15., 19:15

A mítosz lehelete

Kovács Magda Kiskígyó című meséjét (ki tudja hányadszor) olvasgatom újra. A mítoszok és a mesék titkait kutató klasszika-filológus Falus Róbert szavai villannak emlékezetembe, hogy egyedül a múzsai tudással megajándékozott költő (és persze meseíró) lát a pillanaton túlra, és pontosan tudja, hogy a mesében mikor minek kell történnie…

 

Kovács Magda: A Kiskígyó - könyvborító
Fotó: reprofotó - Fülöp Antal

A Kiskígyó az aiszóposzi fabulák mai utódaként az erkölcsi tanulságok, életbölcsességek keretein messze túlnőve, a Törvényről mond szívszorító mesét.

A Törvény hatalmáról, amely maga az örök és visszafordíthatatlan változás, a múló Időben teljesedik ki, és Sorsként ural mindent a földi élet legparányibb élőlényeitől az emberen át a kozmoszbéli csillagokig. A mese tragikumát tehát nem egy korábban elkövetett „bűntett” motiválja (okozza), mint a görög tragédiákban, ahol a fátum a kibillentett világrend (és erkölcsi élet) rendjét hivatott helyreállítani.

A Kiskígyó című mesében elénk táruló (vélhetően) gömöri nyár, hangulatát tekintve éppúgy lehetne csallóközi is. „A föld és levegő élettel volt tele. Forrt, sistergett, zubogott a nyár. Néha csendült is finoman, olykor kondult is mélyen, öblösen. Virágok bókoltak csilingelve, mikor szellő kerülgette őket.” Ezen, az élettől lüktető nyári délelőttön Szí, a Kiskígyó, legjobb barátjára, egérkére várva egy lapos kövön napozik a réten. Szí mindennap itt várta (és várja) barátját, s ahányszor meghallotta a fű finom zizzenését, és meglátta Egérkét, mindig átfutott rajta az az öröm, amit találkozáskor csak barátok éreznek. „A színek ilyenkor nyerték el igazi színüket, a hangok igazi hangjukat, az illatok igazi illatukat, az élet ilyenkor lett igazi élet.”

Ezt a remek érzést, az igaz baráti kapcsolat örömét Kovács Magda mesteri kézzel, igazi „múzsai” beleérzéssel így ábrázolja, szövi tovább: „Együtt járták az erdőt, mezőt. Egérke rágcsálnivaló után kutatott, a Kiskígyó pedig rovarokra vadászott. Néha földalatti üregekben kalózkodtak, ami izgalmas volt és veszélyes, és sokáig lehetett róla beszélgetni. Mert nagyon szerettek beszélgetni, mindenféléről, akárcsak az embergyerekek.”

És eljött a nap... S mert nem csak a megállíthatatlan, „kegyetlen naptár” mutatta ezt a napot, a Törvény, a kikerülhetetlen beteljesedés napját, s a pillanatot, amikor a Kiskígyó, Egérke meghitt barátja ragadozó hüllővé változott. S mindezt Kiskígyó akaratán kívül. Íme, Kovács Magda mágusi „belátása”, káprázatos meseírói talentuma így teljesíti ki a mese tragikumát: „Megrezdült a fű. Egérke surrant elő, nedves fekete pontban végződő orrát mozgatva. Két lábra állt, kíváncsian nyújtogatta finom bundás testét. Aztán a lapos kőnél, amelyen a Kiskígyó napozott, lehuppant.

– Szí, te alszol? No de ilyet!

– Nem, Egérke, nem alszom – riadt fel Szí a töprengésből.

– Csak, amint vártalak… miközben várakoztam itt… rád... Szí elhallgatott, mert rádöbbent, hogy nem tudja elmondani, mit érez. Hogy valami ismeretlen, eddig soha nem tapasztalt érzés lett rajta úrrá. Igen, emlékszik a fekete lobbanásra, amelyből feleszmélve egyetlen ideges várakozás lett belül a zsigereiben, amelynek Egérke örvénylett a közepében. Nem a barát, a versenyfutó, a hancúrozó, a beszélgető Egérke, hanem valami kellemes, ínycsiklandó szürke puhaság. S a vágyakozás, most, hogy Egérke ott kuporgott előtte, betöltötte Szí egész belsejét. Elnyúló hullámos teste összerándult. Nyakát begörbítve, fejét mellére sunyva mereven nézte az előtte vacogó Egérkét.

– Ne! Ne! – kiáltott egérke, de csak magában, mert hang nem jött ki többé a torkán, s lassan, mereven Szí szemébe nézve elindult. Vitte az akaratát megbénító félelem. (Emberi relációba áttranszponálva: hátborzongató chipollai jelenet!) Szí teste egyre jobban megfeszült, mozgékony állkapcsai szétnyíltak, s hatalmas fekete üreggé formálódott szájából, mint sötét viharfelhőből a lángszínű villámok, cikázott elő újra meg újra kétágú nyelve.

Ha az imént humán közegben képzelve el a jelenetet „chipollaiként minősítettük, akkor Kovács Magda meseközegében a mitikus drasztikum nyers természetét mutatja. Íme: „Egy pillanatra elnémult a nyár, s ekkor Szí előre vetette magát. Mintha új játékot akarna kipróbálni, szájüregének rejtekébe zárta egérkét.”

A Kiskígyó és Egérke meséje a bukolikus tájban lejátszódó állatmese, lehetne (csupán) az aiszóposzi tanmesék kései folytatása is. Olvasása közben azonban a lejátszódó jelenet civilizációs értelmezése mögül a mítoszok hátborzongató lehelete érződik. Vagy talán más is, ha rázósabb napokon a mese politikai vetülete is fölsejlik...
Az írás megjelent a Magyar7 2025/5. számában.

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.