A homeopata orvos tornaegyletet alapít
A Szontagh család ősei német földről érkeztek a Felvidékre, és különösen Szepes és Gömör vármegyében töltöttek be fontos közhivatalokat, illetve mint katonák, orvosok, bányatulajdonosok szolgálták a nemzetet.
A ma már Alsókubinhoz tartozó Zászkalon született Szontagh Dániel (1809–1867) 1864-ben jelentette meg az Iglói és zabari Szontagh nemzetség származási története és oklevelei című könyvét, amelyben legalább 100 Szontagh szerepel, egyrészt a különböző családfákon feltüntetve, de a fontosabbakról rövidebb-hosszabb életrajzok is olvashatók.
Szontagh Ábrahámról a 23. oldalon ezt találjuk:
Amikor ez az életrajz íródott, Szontagh Ábrahám (vagy Ábris, ahogy később gyakran emlegették) még csak 34 éves volt. Szontagh Dániel már csak azért sem írhatott róla többet, mert három év múlva elhunyt és így már nem követhette távoli rokona életének alakulását. Igaz, azt sem említette, pedig nyilván tudott róla, hogy Ábrahám Rozsnyón és Pozsonyban végezte a középiskolai tanulmányait és az 1848–1849-es magyar szabadságharc számos csatájában harcolt. Bécsben olyan ismert professzorok voltak a tanárai mint Hyrtl, Rokitansky, Skoda, Oppolzer és Hebra. A róla szóló nekrológból nemcsak azt tudjuk meg, hogy „egyik megalapítója lett a Nemzeti Tornaegyletnek, amely arra volt hivatva, hogy nálunk a módszeres tornagyakorlatot meghonosítsa s tornatanítókat is képezzen”, hanem azt is, hogy „nehány hónapon keresztül ő vezette az egész tanítást és pedig hazánkban először magyar nyelven”.
Feljegyezték róla, hogy nagy kedvelője volt a költészetnek, és képes volt 24 órán keresztül fejből verseket mondani. Könyvet írt a Tátravidéki nyaralóhelyekről és a nemzeti tornaegylet keletkezésének történetéről. 72 éves korában, 1902. március 21-én szívinfarktusban hunyt el.
Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.