2024. december 4., 16:22

A homeopata orvos tornaegyletet alapít

A Szontagh család ősei német földről érkeztek a Felvidékre, és különösen Szepes és Gömör vármegyében töltöttek be fontos közhivatalokat, illetve mint katonák, orvosok, bányatulajdonosok szolgálták a nemzetet.

Szontagh Ábris-Ábrahám

A ma már Alsókubinhoz tartozó Zászkalon született Szontagh Dániel (1809–1867) 1864-ben jelentette meg az Iglói és zabari Szontagh nemzetség származási története és oklevelei című könyvét, amelyben legalább 100 Szontagh szerepel, egyrészt a különböző családfákon feltüntetve, de a fontosabbakról rövidebb-hosszabb életrajzok is olvashatók.

Szontagh Ábrahámról a 23. oldalon ezt találjuk:

szül. Dobsinán 1830. jan. 16-án. Iskolai pályája közben 1848-ban a honvéd seregbe lépett mint tüzér, onnan mint komáromi capitulans haza térvén, a bécsi egyetemnél az orvosi tanulmányokra adta magát, és tanfolyamát bevégezvén, 1856. maj. 6-án orvos tudori, 1857. mart. 5-én szülész-mesteri, 1857. april. 20-án hasonszenvi r. tagsági, és azon évi május 4-én sebész tudori okleveleket nyert. (…) Pestre tette át lakását, hol ezidőtől fogva mint nyilvános jó hírben álló gyakorló orvos működik, s egyszersmind a testgyakorlatok terén is buzgólkodva, a torna-egyletnek egyik fő alakítója lőn. Az irodalom terén pedig az orvosi szakban írt jeles értekezéseivel tünteté ki magát.”

Amikor ez az életrajz íródott, Szontagh Ábrahám (vagy Ábris, ahogy később gyakran emlegették) még csak 34 éves volt. Szontagh Dániel már csak azért sem írhatott róla többet, mert három év múlva elhunyt és így már nem követhette távoli rokona életének alakulását. Igaz, azt sem említette, pedig nyilván tudott róla, hogy Ábrahám Rozsnyón és Pozsonyban végezte a középiskolai tanulmányait és az 1848–1849-es magyar szabadságharc számos csatájában harcolt. Bécsben olyan ismert professzorok voltak a tanárai mint Hyrtl, Rokitansky, Skoda, Oppolzer és Hebra. A róla szóló nekrológból nemcsak azt tudjuk meg, hogy „egyik megalapítója lett a Nemzeti Tornaegyletnek, amely arra volt hivatva, hogy nálunk a módszeres tornagyakorlatot meghonosítsa s tornatanítókat is képezzen”, hanem azt is, hogy „nehány hónapon keresztül ő vezette az egész tanítást és pedig hazánkban először magyar nyelven”.

Orvosi hivatását lelkiismeretesen végezte, de úgy gondolta, hogy az akkoriban Európa-szerte egyre nagyobb teret hódító homeopátiának („hasonszenvi gyógymódnak”) egyik apostola legyen Magyarországon. Amikor 1863-ban létrejött a hasonszenvi orvosegylet, elvállalta a titkári teendőket. Manapság az orvostudomány már elveti ezt a módszert, vagy jobb esetben is nagyon kritikusan viszonyul hozzá, de a 19. században még homeopátiára szakosodott egyetemi tanszékek is alakultak és Szontagh a Hasonszenvi lapok szerkesztőjeként és a későbbi Homeopatia lap rendszeres szerzőjeként is népszerűsítette ezt a gyógymódot. Egyébként is igen aktív közszereplő volt, hiszen több szabadkőműves páholyban is vezető tisztséget töltött be, emellett a társasági élet népszerű alakja volt, aki humorával gyakran felvidította a többieket.

Feljegyezték róla, hogy nagy kedvelője volt a költészetnek, és képes volt 24 órán keresztül fejből verseket mondani. Könyvet írt a Tátravidéki nyaralóhelyekről és a nemzeti tornaegylet keletkezésének történetéről. 72 éves korában, 1902. március 21-én szívinfarktusban hunyt el.

Megjelent a Magyar7 2024/48. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.