Anyám tyúkja Komáromban – kötelező verseink új értelmezésben
Határon túli magyarlakta vidéken zajló ősbemutatónak minősül a budapesti Örkény Színház által november 28-án 19 órától a komáromi városi művelődési központban előadandó Anyám tyúkja című különleges produkció. A fővárosi sikerdarab felvidéki bemutatását Szabó Csilla, az ÉS?! Színház rendezője ötlötte ki. Terve valóra váltása pedig a Dialóg, az Event és az Ad valoren nem nyereségorientált szervezet összefogásának, valamint a Kultminor anyagi támogatásának köszönhető.
Megnézni és megszeretni – dióhéjban így foglalhatnánk össze a Komáromban élő Szabó Csilla két ével ezelőtti Örkény Színházbeli élményét. Miután az intézménybe Várady Kornéliával, az ÉS?! Színház ügyvezetőjével bérletet váltott, az ahhoz tartozó kötelező előadásokon kívül kettőt megtekintésre választhattak maguknak.
„Azok egyikeként az Anyám tyúkja című előadást választottuk, mert abban az érsekújvári származású, Budapesten élő Ficza István színművész is szerepel. Mi tagadás, kissé szkeptikusan ültünk be a nézőtérre, kíváncsian várva, hogy a magyar irodalom 100 iskolai kötelező verséből összeállított produkció majd mivel tud elbűvölni minket. Nos, annyira lenyűgözött, hogy azonnal eldöntöttem: ezt majd mindenképpen be kell mutatni Komáromban“ – magyarázta Csilla.
A bő két és félórás előadást két részben, egy szünetet beiktatva játssza a társulat másfél tucat tagja. Köztük olyan Kossuth-díjas művészek, mint Pogány Judit és Gálffi László, továbbá Für Anikó, Csuja Imre... és nem utolsó sorban annak rendezője: Mácsai Pál. A verseket Várady Szabolcs költő válogatta, díszlet- és jelmeztervezőként Izsák Lili működött közre, a zenéket pedig Kákonyi Árpád és Matkó Tamás szerezte.
„Valójában a 100 közismert vers sajátos megjelenítési és értelmezési módja nagyon különleges. Valamennyi kapcsán különféle élethelyzetekkel szembesülünk, egy csodálatos világba röpítenek el minket. Elgondolkodtatnak, kacagtatnak, sírásra ingerelnek...“
Hozzátette: például Petőfi Sándor A négyökrös szekér című versét három színész úgy mondja el, hogy abból egy titokzatos, érzéki férfitörténet kerekedik. Az éjszaka csodái című Weöres Sándor-verset egy idősebb művészpár: Pogány Judit és Gálffi László úgy tolmácsolja, hogy visszaidézik a játékos, csintalan ifjúságukat. „Mindezek hallatán egyfajta „aha!“-élménnyel gazdagodunk: rájövünk, hogy az általunk régóta ismert művek milyen új jelentéssel is bírnak. Biztos vagyok abban, hogy e produkció láttán még az is megszereti ezeket a verseket, aki azoktól főleg a kötelező mivoltuk miatt diákként ódzkodott. SZÍNHÁZ ez a javából!“
Arról is beszámolt, hogy a Budapesten 2014. április 11-én, a költészet napján bemutatott előadás sikersorozata mindmáig töretlen. Sőt, annak sikerén felbuzdulva, már az Anyám tyúkja 2. című produkció is megszületett, amely további 100 verset kelt életre. „Az anyaországban az ifjabb és az idősebb családtagok, illetve a diákok és tanáraik együtt élvezik az igényes és izgalmas produkciót, s előfordul, hogy a színészekkel együtt mondják a verseket.“
Az előadás meghívása a sok szereplő gázsija és a méretes díszletek szállítási költsége miatt csöppet sem bizonyult olcsó mulatságnak.
„A cél érdekében összefogott a Dialóg, az Event és az Ad valoren nonprofit társaság, amelyek mögött rajtam kívül Varga Emese, a Komáromi Jókai Színház dramaturgja és az intézmény volt munkatársa, Katona Gábor áll. Sikeresen pályáztunk a Kultminornál, ahonnan a produkció árának egyik felét sikerült megszereznünk. Reméljük, hogy a másik fele pedig összegyűlik a komáromi városi művelődési központ jegypénztárában már kapható belépőjegyek árából. November 28-án, szerdán 19 órától a családok aprajának és nagyjának érdemes beülni a vmk nézőterére. Mivel a darabot még csak Budapesten játsszák, ezért mindnyájan majd egy határon túli magyarlakta vidéken zajló ősbemutató részesei lehetnek. Annak pozitív fogadtatása esetén további igényes, nívós produkciókat is szeretnénk elhozni Komáromba“ – zárta tájékoztatását.