2012. december 27., 14:47

Volt egyszer egy Csehszlovákia – Változott a szlovákok nézete

POZSONY. A köztársaság kettéválásának legtöbb szlovákiai ellenzője megváltoztatta a véleményét. A félelmet felváltotta az önmegvalósítási lehetőségekkel kapcsolatos elégedettség érzése, állítják a kérdést vizsgáló szociológusok.

A Közéleti Kérdések Intézete (IVO) és a Focus közvélemény-kutató ügynökség novemberben elvégzett  felmérése rámutat: míg 1992-ben a föderáció felosztását a szlovákok 66 %-a ellenezte, jelenleg csaknem ugyanannyi (65 %) szlovákiai állampolgár helyesli a közös állam 20 évvel ezelőtti kettéválását.

Ivan Dianiška szociológus szerint ennek az a magyarázata, hogy húsz évvel ezelőtt a szétválást főleg a magasabb műveltséggel rendelkező emberek értékelték negatívan. "Éppen ez a csoport tudta az önálló Szlovákiában kibontakoztatni képességeit" – magyarázta a TASR hírügynökségnek. A közös állam idején Dianiška szerint erre nem volt egyformán lehetőség mindkét köztársaságban. "A cseh fél dominánsabb volt, nemcsak számbelileg, de minőségileg is. A csehek a műveltséget és a képzettséget illetően  is fölényben voltak" – fűzte hozzá. 

Zora Bútorová, az IVO munkatársa arra emlékeztetett, hogy Szlovákiában túlsúlyban volt az a meggyőződés, hogy az önálló Szlovákia gazdaságilag is ráfizet a szétválásra, de  végül nem igazolódtak be a pesszimista előrejelzések. A szlovákok "megszokták" az államukat – véli a szociológus. 

A szlovákokkal ellentétben a csehek nem tudják elfelejteni, hogy a közös állam felbomlását a politikusok határozták el, a nyilvánosság kizárásával. Ivan Gabal szociológus szerint ez az egyik oka annak, amiért a közös állam szétválását egykor ellenző 59 %-nyi cseh állampolgár 44 %-a ma is kitart amellett, hogy helytelen volt a szétválás.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.