Visszatér az irodalmi Nobel-díjat odaítélő Svéd Akadémiára három lemondott tagja
Visszatér a Svéd Akadémiára három áprilisban lemondott tagja, akik a testületen belüli feszültségek, az akadémián belüli szexuális zaklatási és pénzügyi botrány kezelése körüli viták miatt távoztak.
![sara-danius.jpg sara-danius.jpg](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/migrated/pictures/kozelet/sara-danius.jpg?itok=NqpBumdp)
Ők hárman az akadémia azon tagjai között voltak, akik távoztak a szexuális zaklatási és pénzügyi botrány miatt. A hitelességét vesztő és szinte működésképtelenné vált Svéd Akadémia május elején bejelentette, hogy idén nem osztja ki az irodalmi Nobel-díjat, annak odaítélését 2019-re halasztják, amikor egyidejűleg két díjat adnak át. Lars Heikensten, a Nobel-alapítvány igazgatója azt is kilátásba helyezte, hogy ha nem áll helyre a Svéd Akadémiába vetett bizalom, akkor elhalaszthatják az irodalmi Nobel-díj 2019. évi átadását is.
Kjell Espmark a svéd napilapnak részletek nélkül elmondta, "készek vagyunk arra, hogy segítsünk az új tagok megválasztásában".
Júniusban a svéd ügyészség vádat emelt a szexuális zaklatási botrányban érintett Jean-Claude Arnault ellen két nő megerőszakolása miatt. Arnault, aki Katarina Frostensonnak, az akadémia szintén áprilisban lemondott tagjának a férje, tagadja a vádakat.
A tagság az 1786-ban alapított szervezetben eddig egy életre szólt, a 232 éves alapszabály nem tette lehetővé a formális távozást. XVI. Károly Gusztáv svéd király, a válságba jutott testület védnöke azonban reformokat léptetett életbe a működőképesség biztosítása céljából, amivel megnyitotta az utat új, aktív tagok felvétele előtt.
A Svéd Akadémián lezajlott belső vizsgálat megállapította, hogy az akadémián nem volt köztudott, hogy ilyen botrányos ügyek történtek.