2018. augusztus 30., 20:39

Visszatér az irodalmi Nobel-díjat odaítélő Svéd Akadémiára három lemondott tagja

Visszatér a Svéd Akadémiára három áprilisban lemondott tagja, akik a testületen belüli feszültségek, az akadémián belüli szexuális zaklatási és pénzügyi botrány kezelése körüli viták miatt távoztak.

sara-danius.jpg
Fotó: Archívum
A Svenska Dagbladet svéd napilap értesülése szerint Sara Danius, az akadémia vezetője, valamint Kjell Espmark és Peter Englund tagok döntöttek úgy, hogy újra csatlakoznak a 18 tagú testülethez, mondván, a tagok közötti nézetkülönbségek kevésbé fontosak, mint az akadémia presztízse.

Ők hárman az akadémia azon tagjai között voltak, akik távoztak a szexuális zaklatási és pénzügyi botrány miatt. A hitelességét vesztő és szinte működésképtelenné vált Svéd Akadémia május elején bejelentette, hogy idén nem osztja ki az irodalmi Nobel-díjat, annak odaítélését 2019-re halasztják, amikor egyidejűleg két díjat adnak át. Lars Heikensten, a Nobel-alapítvány igazgatója azt is kilátásba helyezte, hogy ha nem áll helyre a Svéd Akadémiába vetett bizalom, akkor elhalaszthatják az irodalmi Nobel-díj 2019. évi átadását is.

Kjell Espmark a svéd napilapnak részletek nélkül elmondta, "készek vagyunk arra, hogy segítsünk az új tagok megválasztásában".

Júniusban a svéd ügyészség vádat emelt a szexuális zaklatási botrányban érintett Jean-Claude Arnault ellen két nő megerőszakolása miatt. Arnault, aki Katarina Frostensonnak, az akadémia szintén áprilisban lemondott tagjának a férje, tagadja a vádakat.

A tagság az 1786-ban alapított szervezetben eddig egy életre szólt, a 232 éves alapszabály nem tette lehetővé a formális távozást. XVI. Károly Gusztáv svéd király, a válságba jutott testület védnöke azonban reformokat léptetett életbe a működőképesség biztosítása céljából, amivel megnyitotta az utat új, aktív tagok felvétele előtt.

A Svéd Akadémián lezajlott belső vizsgálat megállapította, hogy az akadémián nem volt köztudott, hogy ilyen botrányos ügyek történtek.

A Svéd Akadémiát 1786-ban III. Gusztáv svéd király alapította, 1901 óta az akadémia ítéli oda az irodalmi Nobel-díjakat.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.