Vissza a mesékhez
A nyuszi nem szereti az esőt, a kiskacsa és a béka annál inkább. A nyúl egy szép napon esernyő nélkül indul egy kiadós sétára, a kiskacsa és a béka viszont az erős napsütés miatt vértezte fel magát ernyővel. Az időjárás váratlanul rosszra fordul, feltámad a szél, megdörren az ég, s hirtelen elered az eső. A kacsa és a béka szívesen adják oda ernyőjüket nyuszi barátjuknak. Nekik nagyon is ínyükre van a tocsogás a pocsolyában. Nyuszi pedig végtelenül örül, hogy nem ázott bőrig.
Ezzel a mesével indul Száraz Pál legújabb meséskötete, a Nyuszi és barátai. Aztán jön a többi barát: a süni, a medvebocsok… és jön a sok kaland, például a hóember megmentése, amiben a kismacskák is segédkeznek. A hóember erről így vélekedik:
További kedves mesékkel és még sok állatkával ismerkedhetnek meg a gyermekek, akik természetesen az első számú vevők a magával ragadó történetekre. Még a jegesmedve is megjelenik a környéken – a messze északról jött, s elhozta a telet. De mesekönyvben sem lehet örökké tél. Természetesen a tavasz követi, ahogy a valóságban is: Napsugárkának köszönhetően lehullanak a hegyi patakokról a súlyos jégbilincsek. Napsugárka Nyúlpapa ablakán is kopogtat, aki pedig amiatt bosszankodik, hogy
Az élénkpiros festéken kívül mindegyiknek lába kelt, ezért Nyúlpapa most amiatt búsul, hogyan fessen húsvéti tojásokat. Mi is lenne a küszöbön álló húsvéti ünnep díszeivel, ha Napsugárka nem segítene ebben is!
Ahogy a mesében, úgy mennek végbe a dolgok a valóságban is. Vagy fordítva: az életből szerzett tapasztalatok kedves, megnyerő, ezen túl tanulságos és élvezetes mesék alapjául szolgálnak. Sok-sok mókával, vidámsággal, de nem kevés izgalommal, megoldásra váró feladattal is.
Száraz Pál mesekönyve méltán gazdagítja gyermekirodalmunkat, és bizton állíthatjuk, a gyermekkönyvekből sohasem elég!
Simek Viktor remekbe szabott illusztrációi pedig közelebb hozzák a gyermekekhez azokat a szereplőket, akikről jótett, segítőkészség, furfang és humor tekintetében példát lehet venni, de magáért az önzetlen barátságért is lehet őket nagyon szeretni. A megfogó tartalom, a mesékben helyet kapó versikék és a szemet gyönyörködtető rajzok mellett a szerkesztő, P. Maklári Éva munkája is jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy ez a mesekönyv szerethetővé váljék. És továbbra is érvényes az a megállapítás, hogy a mesék nemcsak a gyermekeknek, hanem a felnőtteknek is szólnak, lelki felüdülést jelenthetnek nekik. Ha ők olvassák fel a meséket a kicsiknek, maguk is gyermekké válhatnak egy kis időre, s meglepődve tapasztalják, hogy ez nagyon jó érzés. Ezért is kell meséket olvasni – klasszikusokat és kortárs íróink meséit egyaránt.
(A kötet az AB ART Könyvkiadó gondozásában jelent meg 2023-ban.)
Megjelent a Magyar7 hetilap 2024/1. számában.