2015. március 2., 10:19

Újra kiadják Hitler Mein Kampfját Németországban

BERLIN. A második világháború óta először jelenik meg Adolf Hitler Mein Kampfja (Harcom) Németországban. A jegyzetekkel és kritikai hozzászólásokkal ellátott kiadás már megjelenése előtt komoly vitákat váltott ki.
Hitler náci manifesztójának szerzői jogait Bajorország birtokolta 70 évig, ők pedig megtiltották az újabb kiadás megjelenését, ám a jogok 2014 decemberében lejártak, így már semmi nem áll a kötet megjelenésének útjába. Az írást a müncheni Kortörténeti Intézet publikálja 2016 januárjában, de már rég elindult a vita arról, hogy történelmileg hasznos lesz-e, vagy inkább felbátorítja a szélsőségeseket - írja a könyvesblog.hu.

„A szélsőjobboldali propagandairat jegyzetekkel kiegészített verziója kétszer terjedelmesebb lesz az eredetileg 700 oldalas műnél és arra hivatott, hogy tudományos alapot teremtsen a hitlerizmus jövőbeli tanulmányozásához” – nyilatkozta tavaly nyáron Christian Hartmann, az új kiadáson dolgozó munkacsoport vezetője. Az új kiadás végül 2000 oldalas lett, és ahelyett, hogy egy olvasási útmutatót kreáltak volna belőle, kritika és elemzések kaptak helyet benne. „Hartmann hozzátette: a hitleri történetvezetést magyarázó kommentárokkal körülvéve egy mögöttes tartalmat és történelmi kontextust adnak a műnek, amelyet így "megszabadítanak" állítólagos hipnotikus erejétől.” A német tartományok igazságügyi miniszterei kijelentették, hogy a kommentárok nélküli kiadványok terjesztését a továbbiakban, tehát még a jogok lejárta után is tiltani kell.

A kritikusok a jegyzetekkel ellátott kiadásról sem vélekednek másképp, és a tudományos háttér ellenére arra figyelmeztetnek, hogy a kötet lehetővé teszi majd, hogy Hitler hangja a síron túlról is felemelkedjen. El tudod látni jegyzetekkel az ördögöt? Vagy egy olyan embert, mint Hitler? – tette fel a kérdést Levi Salomon, a berlini székhelyű zsidó fórum szóvivője, aki teljesen ellene van a könyv közzétételének. A Kortörténeti Intézet igazgatóhelyettese, Magnus Brechtken megérti az aggodalmat, ám szerinte a publikálás a történelem oktatásának és magyarázásának hasznos eleme lehet a jövőben, pontosan azért, hogy a traumatikus események ne történhessenek meg újra.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.