Új CD: Gágyor József versei Boráros Imre tolmácsolásában
Az első sajátkészítésű hanglemezével lepte meg önkénteseit a felvidéki Mária Rádió. Gágyor József tallósi pedagógus-író-költő 15 versét Boráros Imre, Kossuth-díjas felvidéki színművész mondja el a Vegyétek észre emberek című hanghordozón. Utánajártunk a Nyitra Megyei Önkormányzat anyagi támogatásával, a komáromi rádióstúdióban megszületett CD-vel kapcsolatos kulisszatitkoknak.
„Pár éve különféle verses összeállításaimmal és a szerkesztők által számomra kiválasztott prózarészletekkel rendszeresen szereplek a felvidéki Mária Rádióban. Eközben a Galánta melletti Tallóson élő Gágyor József pedagógus-író-költő is a figyelmembe ajánlotta néhány saját versét, amelyeket az üzenetük miatt nagyon jóknak találtam. Azok közül többet mindig szívesen mondok el ilyen-olyan rendezvényeken. Olyanokat is, amelyek kimaradtak a verseskötetéből, ám fontosnak tartom a népszerűsítésüket. A Mária Rádió vezetőivel korábban megbeszéltük, hogy 15 Istenről, kereszténységről, hazáról, magyarságról és a mindenkori vállalásról, helytállásról szóló versét a komáromi stúdiójukban rögzítik. A nyilvános évbúcsúztató összejövetelükön pedig örömmel vettem kézbe a kész lemezt“ – mondta el portálunknak Boráros Imre.
Hangsúlyozta: a migránsveszély idején az európai keresztényeknek össze kell fogniuk, s együtt kell biztosítani azt, hogy keresztényként megmaradhassunk tágabb hazánkban, Európában. Ilyen hangnemben készült a hanghordozó is, amiért ezúton is köszönetet mond Lépes Lóránt atyának, a Mária Rádió műsorigazgatójának.
„Gágyor József Vegyétek észre emberek című verse arról szól, hogy „a világ nagyon-nagyon beteg...“, s közösen kell gyógyírt találnunk a bajaira. Hozzám nagyon közelálló a szerző gondolatvilága, hiszen színészként folyamatosan nekem is fontos mondanivalóm van az említett témákról. Boldog vagyok, ha a közönségnek adhatok valamit. Sajnos, úgy tűnik, hogy mindig valami ellen kell küzdenünk. Előbb az átkos kommunista rendszer ellen kellett, majd a rendszerváltás után bíztunk a jelentős pozitív irányú változásban. Továbbra sem mondhatjuk azonban el, hogy végre minden szép és jó. Tennivalónk hát ma is bőven akad: üzeneteinkkel napjainkban is lelket kell öntenünk az emberekbe, mutatni nekik a helyes irányt. Akár egy lemez segítségével, vagy egy fellépésen – ez ad értelmet az életemnek“ – fejtette ki.
Azt már Lépes Lóránt atyától tudtuk meg, hogy az első sajátkészítésű CD-jük nem kerül bolti forgalomba. Abból a Nyitra Megyei Önkormányzat anyagi támogatásának köszönhetően egyelőre 200 darab készült a komáromi rádióstúdióban. A velük folyamatosan együttműködő önkénteseken kívül a lemezzel azokat is megajándékozzák, akik nem a munkájukkal, hanem más módon kívánják támogatni e rádió tevékenységét.
Elsősorban népi mondókák és gyermekjátékok gyűjtésével, valamint helytörténeti kutatásokkal és nyelvjárásgyűjtéssel foglalkozik. Az általa összegyűjtött gyermekjátékok, népi mondókák, csúfolók, szólások, közmondások és emlékversek egy tucat kötetben jelentek meg. Látjátok, feleim címmel a dunaszerdahelyi Lilium Aurum adta ki az 1959-2011 között írt verseit.
A szerző áldásos tevékenységét 2006-ban A Szlovák Köztársaság Ezüstplakettjével, 2007-ben Felvidéki Magyar Pedagógus Díjjal, 2011-ben Patria-díjjal, 2014-ben pedig Csemadok Életműdíjjal jutalmazták.