Továbbra sem megoldott a tanítók fizetésemelése
„Már több napja azt hallgatjuk a kormánypártok képviselőinek szájából, hogy az oktatásügy rossz helyzetben van. A fizetésemelés még mindig nincs megoldva, ami csak megerősíti a nevezett állításokat. Véleményem szerint az oktatásügyet bíráló koalíciós politikusoknak a miniszterhez kellene fordulniuk, szavaikat felé kellene címezniük” – vélekedett Gröhling.
Mint mondta, a miniszter még mindig nem oldotta meg a tanítók egy része fizetésemelésének kérdését. „A szeptemberi fizetésemelést beígérő miniszteri kijelentésre egyelőre nincs válasz. A városok és községek már jelezték, nincs rá pénzük, s a problémáról gyakorlatilag többet nem is hallottunk. A miniszter nem jelezte, hogyan kívánja megoldani a helyzetet. Nem tudjuk, hogy a fizetésemelést az oktatási minisztérium a saját költségvetéséből kívánja fedezni, esetleg semmiféle fizetésemelés nem lesz. Abszurd, hogy két hónappal a beígért emelés előtt még sem a községek, sem a tanítók nem tudják, hogyan fogják őket fizetni” - hangsúlyozta Gröhling.
25 ezer padagógiai alkalmazott béremelése kérdéses
Mindemellett megközelítőleg 25 000 alkalmazottról van szó, – emlékeztetett – közöttük óvónőkről, szabadidőközpontok és iskolai klubok nevelőiről, illetőleg zenetanárokról. „Felszólítom az oktatási minisztert, sürgősen oldja meg a helyzetet, majd tájékoztassa az óvópedagógusokat, a nevelőnőket, zeneiskolai tanítókat, és minden érintett személyt, mi lesz a 2017. évi szeptemberi fizetésükkel” – zárta le a témát Gröhling.
A minisztérium egyelőre nem emel, de tárgyal
Az oktatási miniszter aktívan dolgozik a probléma megoldását – nyilatkozta Ivana Skokanová, az oktatási tárca szóvivője. „A miniszter az ügy kapcsán tárgyalásokat folytatott a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) képviselőivel is. Találkozásuk alkalmával biztosította őket, miszerint a minisztérium mindent megtesz azért, hogy a pedagógusok, illetőleg a szakmai alkalmazottak fizetésemelése kiterjedjen az óvópedagógusokra, zeneiskolai tanítókra, szabadidőközpontok és iskolai klubok nevelőire is, akik bérüket nem közvetlenül az államtól, de a községek és a városok közvetítésével kapják” – nyilatkozta Skokanová.
Egyúttal megjegyezte: a regionális oktatásügyben dolgozó szakalkalmazottak, illetőleg a főiskolai pedagógusok 2016. januárjában lett megemelve, mégpedig 4 százalékkal, 2016. szeptember 1-től pedig további 6 százalékkal. „A 2018., 2019. és 2020. évi hat százalékos fizetésemelést a kormányprogram szavatolja, ami mindezidáig nem létezett. Mindemellett a miniszter szeretné biztosítani, hogy a kormányprogramban meghirdetett emelésen kívül 2017 szeptemberében a bérek újabb 6 százalékkal emelkedjenek” – tette hozzá Skokanová.