2012. augusztus 18., 08:31

Tabu témákat feszegetnek a tokaji írótáborban

BUDAPEST. Az irodalmi érték meghatározása nem lehet egy szűk csoport privilégiuma, és fontos a méltányosság minden értékes művet alkotó író iránt - közölte a tokaji írótábor kuratóriumának elnöksége.
A közlemény megfogalmazói egyetértésüknek adtak hangot az ELTE Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézete által kiadott nyilatkozattal, miszerint: "mi is károsnak ítélünk minden olyan szándékot, amely az irodalmi kánonok alakulásának politikai befolyásolására és különösen a kánonok egységesítésére irányul".

A tokaji írótábor idei tanácskozásának célja a kommunista diktatúra 1945-1965 közötti időszakában elhallgattatott, eltagadott írók visszaemelése az irodalmi köztudatba. "Nem kaphatunk valós képet az elmúlt évszázad magyar szellemi folyamatairól, ha e folyamatok meghatározó résztvevőinek jelentős részét továbbra is tabunak tekintjük, könyveik egykori bezúzása után az emlékezetünkből is kitörüljük őket"- olvasható a közleményben

1990 után megindult az irodalmi kánonok kiegészítése, és az utóbbi években az olvasó közönség is felfedezett addig elhallgatott írókat. A tokaji írótábor tanácskozásán mégis azzal szembesültek, hogy a feltáró munka az elején tart. Az elnökség tagjai megjegyezték: "a diktatúra első, majd további évtizedei kártevéseinek sokféle módozatára csak módszeres, őszinte és közös erőfeszítéssel deríthetünk fényt, mi, írók, irodalmárok".
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.