2016. augusztus 8., 19:05

Szent Korona Ünnep Ipolybalogon

Az ünnep a Szent Korona hiteles másolatának megérkezésével kezdődött Ipolybalog főterén, ahonnan a polgármesteri köszöntő és egy rövid program után, a korona a veresegyházi Katonai Hagyományőrző Egyesület tagjaival és a népviseletbe öltözött csoporttal az élen elindult a Kápolna-dombra, a szentmise ünnepi helyszínére. Az ipolybalogi Árpád-kori erődtemplomban egy éjszakát töltött el a Szent Korona, Károly Róbert és Vencel cseh király trónviszálya idején.
201608081805030.szent_korona_3.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A szentmise főcelebránsa Snell György esztergom-budapesti segédpüspök, a budapesti Szent István-bazilika plébánosa volt, aki prédikációjában utalt Szent István királyunk bölcseleteire és útmutatásaira. „Mert a mi első királyunk először is ember volt és mint ember lett szentté, és mint szent lett nemzetünk első uralkodója és királya.“

A település lakossága nemzedékeken át tisztelettel és becsülettel örizte a Szent Korona emlékét. Az ipolybalogi Árpád-kori erődtemplomban egy éjszakát töltött el a Szent Korona, Károly Róbert és Vencel cseh király trónviszálya idején. 1304-ben került a korona az Ipoly menti kis községbe, majd később Mátyás király egyik rendelete alapján került a Szent Korona másolata az erődtemplom tornyára. A későbbi utódok, 2005-ben a Szent Korona megőrzésének hétszázadik évfordulója alkalmából helyezték el ismét a korona másolatát az Árpád-kori templomban. Ennek tiszteletére szervezik meg augusztus első hétvégéjén a Szent Korona Ünnepet a településen, ahová egyre többen érkeznek a határon túlról is.

Lőrincz Sarolta Aranka, a Bokréta folklór csoport vezetője, egyben az ünnepség szervezője szerint az öregek szájról szájra adták át ezt a régi titkot, hogy a szószék alatti üregben őrizték a koronát. Minden generáció tovább adta ezt a tudást. „Mert mindennek megvan a maga ideje, tehát, úgy mint a mag a földben egy bizonyos ideig csendben pihen és utána tavasszal előbújik, ugyanúgy ennek az ünnepségnek is most jött el az ideje. Most jött el az ideje, hogy kiteljesedjék és az összmagyarságot összefogja, azáltal is, hogy itt a Szent Korona Ünnep alkalmával megélhetjük azt a magyarságtudatot, amit a szüleinktől örököltünk és szeretnénk átadni az utódainknak“ – mondta Lőrincz Sarolta Aranka. Szerinte nagyon fontos itt a Felvidéken, hogy a gyökerek erősödjenek, és azáltal is erősödnek a gyökerek, hogy aki ide jön, úgy érzi, itthon van.

Az ünnepség főszónoka Batta György Magyar Örökség-díjas író volt. A szentmise végén kiosztották a Szent Korona emlékérmeket. Ezt a díjat azok a személyek, szervezetek kaphatják meg, akik, illetve amelyek  munkájukkal segítik a felvidéki magyar közösség megmaradását. Idén Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség főtitkára kapta az elismerést, valamint a helyi futballklub, a község hírnevének öregbítéséért.

 „Amikor néhány nappal ezelőtt felhívott a település plébánosa, György Ferenc lelki atya, hogy úgy gondolták, ezt az emlékérmet az idén a Rákóczi Szövetség főtitkárának adják, akkor én bennem rögtön az fogalmazódott meg, hogy ez nem egy személyes díj, nem egy személyes elismerés, hanem a felvidéki magyar közösség magyarságát őrző közösségnek az elismerése, ill. annak a nagy számú összefogásnak, szövetségnek, amit a szövetségünk több mint  negyed évszázada végez“ – mondta Csáky Csongor, a Rákóczi Szövetség főtitkára. Magára nézve kötelezettségnek tekinti az elismerést, hogy azt a munkát, amit sokakkal együtt végez, folytassa és  szolgálja a közösséget itt a Felvidéken.

A tizenkettedik alkalommal megrendezett Szent Korona Ünnepségen a  délután folyamán szakmai előadások, színes programok várták a Kápolna-dombra érkezőket.

201608081805030.szent_korona_3.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.