2024. január 28., 16:06

Száz, vagy még annál is több csoda

Egyszer, régen Zs. Nagy Lajos azt nyilatkozta, hogy minden csoda, „még a kisujjam is az, csoda”, mondta volt. Ha csak ebből a meggondolatlanul bohó (vagy mégsem az?) állításból indulunk ki, elképzelhetjük, milyen nehéz lehet egy terület, egy helység, a természet vagy az épített örökség stb. valamely részének, darabjának, csodájának a kiválasztása, majd bemutatása. Hiszen csodákból mérhetetlen sok van, körülöttünk is, csak nem mindig látjuk meg őket.

gaspar-sara-simon-felvidek-szasz-csodaja-fejlec
Galéria
+8 kép a galériában
Felvidék száz csodája - fejléc
Fotó: Lacza Gergely

Abban a könyvben, amit most szándékozok bemutatni, arra vállalkoztak a szerkesztők, a szerzők, fényképészek és mások, tehát a könyv megalkotói, hogy lássuk meg a csodákat, amelyek mellett sokszor naponta elmegyünk, vagy amelyek éppenséggel rejtve vannak. A könyvet, vagy albumot, a budapesti Totem Kiadó jelentette meg, címe: Felvidék száz csodája – Rejtőzködő értékek nyomában. Persze a kiadó ilyen, vagy hasonló címmel, tartalommal más könyveket is megjelentetett, némelyeket több kötetben is (A világ száz csodás helye; Magyarország száz csodája; A Délvidék száz csodája – Horvátország; Erdély száz csodája; Vajdaság száz csodája; Burgenland és Szlovénia száz csodája; Kárpátalja száz csodája; A Pannon világ csodái; A világ száz csodás helye stb.).

felvidek-szaz-csodaja-01
Felvidék száz csodája
Fotó:  Lacza Gergely

Sorozatukban, amely a Kárpát-medence csodáira fókuszál, nem térhettek ki minden fontos, érdekes, egyedi dologra, de mégis egyfajta útikalauz ez a szépségek, csodák világában: „(…) ki hinné, hogy még ma is kísért Pálffy István gróf Bajmócon, hogy van egy olyan magyar vár, amit az ellenség soha nem tudott elfoglalni?” stb.

Szakolcától Kisgéresig, Gímestől Késmárkig, a Felső-Csallóköztől Kassáig mindenhol vannak magyar vonatkozású helyek.

A könyv szellemi barangolás a csodák között, miközben rávilágít a Csallóköz kincseire is:

Ami Skóciának és a paleozoikumnak az öreg vörös homokkő, Bajorországnak és a mezoikumnak a solnhofeni mészpala, az a Duna mentének és a holocénnek a tőzeg. A nagy folyók síkságain, így a Duna mentén is, a jégkorszak utáni táj kevés jellegzetes formáinak egyike a tőzeggel feltöltött lapály és holtág volt. A csallóközi tőzegtelepek általában csak néhány deciméteresek, de van, ahol a 4 méteres vastagságot is elérik. Ezekbe a telepekbe évezredeken át folyamatosan beíródott a Kárpát-medence nyugati csücskének története. Érdekes, több ezer év történetét felölelő »barna kódex« a tőzeg. Izgalmas dokumentum annak, aki tud benne olvasni. Csigaházak, kagylóhéjak, pollenszemcsék, növényi törmelék, de egész fatörzsek is jelzik, hogyan változott az élővilág, és a klíma az elmúlt öt-hatezer évben. S néha ebben az ősi könyvben egy-egy szenzációs sztorira is rábukkanhatunk. Egy ilyen fejezetnél nyílt ki számunkra a vaskos kötet 1985 decemberében, amikor egy hatalmas szarvakat hordozó koponyát fordított ki az Alistál és Albár községek közötti tőzegbányában a kotrógép. Szerencsére a lelet jelentőségét a tőzegbányászok is megsejtették. Ősbölénynek vélték, így értesítették a Csallóközi Múzeumot. Nem tévedtek nagyot, hiszen a hatalmas koponya a bölény testvérfaja, az őstulok maradványának bizonyult (…).”

Ez a hosszabb idézet A „barna kódex” legendája című írásból való, de van itt más ismeretterjesztő írás és képanyag is a Csallóközről az Álmaink folyója, vagy a Tíz falu építsen egy templomot cím alatt. Az első Dunatőkésről (is) szól, a másik pedig a Felső-Csallóköz középkori templomairól:

Ma a Felső-Csallóközben 18 középkori eredetű templom áll, 14-et pedig lebontottak az újkorban, és helyükre újat építettek. A ma látható középkori templomok nagy része a XIII–XIV. században épült olyan helyeken, melyek Szent István korában lettek templomos hellyé, s minden bizonnyal plébániatemplomokként emelték őket földesúri, egyházmegyei vagy egyházközségi megrendelésre (…)”,

olvashatjuk a könyvben, s itt, a Csallóköznek ezen a részén valóban, az emberek naponta járnak el a csoda mellett.

Sorolhatnánk, jellemezhetnénk (…) a templomok különlegességeit, értékeit is, viszont ha a lényeget akarjuk megragadni, csak annyit mondhatunk: e tájegység hétszáz éves templomaival egészében jelent páratlan építészeti kincset a Kárpát-medencében.”
gaspar-sara-simon-felvidek-szasz-csodaja
Felvidék száz csodája - borító
Fotó:  Lacza Gergely

A Felvidék száz csodája – Rejtőzködő értékek nyomában című könyv a sorozat negyedik köteteként jelent meg 2005-ben és célja, hogy izgalmas barangolásra invitálja az olvasót a Felvidékre, „ismerős és elfeledett vidékeken keresztülutazva”. Először persze csak a könyvet lapozgatva, olvasva, megtekintve a remek fényképeket hívogat a felvidéki táj, hogy aztán kedvet „gerjesszen” egy esetleges igazi utazáshoz is.

A könyv szerzői nem ismeretlenek számunkra, Gaál Lajos, Görföl Jenő, Pomichal Richárd, Puss Vera, Simon Beáta és Simon Attila.

A képeket, néhány kivételével, Görföl Jenő készítette. A könyv Irodalomjegyzéket, Név- és tárgymutatót, és a borító belső részén egy kis térképet is tartalmaz. A csodás fényképeket érdekes, „eligazító”, magyarázó, tájékoztató szöveg öleli körül, amelyekből sok érdekesség kiderül. Hadd álljon itt csak néhány írásnak a címe, amely a tartalomra, valamint a helyszínekre utal: Áradásból született, Csicsó; Sem csellel, sem erővel, Komárom; Egy csillagda születése, Ógyalla; Madárparadicsom és sóvirág, Kisújfalu, Köbölkút; A Buda kincsei, Kovácspatak; Szent István tábora, Bény; A megálmodott éden, Malonya; Egy megmentett kastély, Betlér; Egy jeles várkert, Gímes; Az ördögök alkotta város, Selmecbánya; A Balassa-uradalom, Zólyom, Divény, Hibbe; A kővé vált vízesés, Somoskő; Az utolsó tűzhányók nyomai, Ajnácskő; Emlékek a Styx partjáról, Domica; A büszke vár, Krasznahorka vára; Az aranyforintok városa, Körmöcbánya; Az utolsó tűzhányók nyomai, Ajnácskő; A murányi Vénusz, Murány vára; A kettéhasadt mészkőfennsík, Szádelői-völgy; Borpincék a Bodrogközben, Kisgéres; Lengőhídon a „Paradicsomba”, Hernád-áttörés; Borút a Kis-Kárpátokban, Kis-Kárpátok; A nyugati kapu, Dévény; Ahol a király is gyalog járt, Pozsony stb. A könyv sok-sok értéket mutat be, olyanokat is, amelyek nincsenek a figyelem középpontjában, talán nem is tudunk róluk, de olvasóként a Felvidék száz csodája című könyvvel a „rejtőzködő értékek” nyomába eredhetünk.

gaspar-sara-simon-felvidek-szasz-csodaja2
Felvidék száz csodája - hátlap
Fotó:  Lacza Gergely
felvidek-szaz-csodaja-01
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.