Stephen King-sorozatok: A Lisey története után jön a Chapelwaite
Az elmúlt hónapokban sorra jelentek meg a jelenkor egyik legolvasottabb szerzőjének, Stephen Kingnek a művei.
King Carrie című 1974-es első regényének új kiadása április 26-án, a Minél véresebb négy vadonatúj kisregénye április 30-án, az Emelkedés és A coloradói kölyök május 6-án, a Lisey története július 9-én, Az írásról című értekezés pedig augusztus 3-án jelent meg, de közben a magyar olvasók számára a Richard Chizmarral közösen írt Gwendy és a varázsdoboz című mű is elérhetővé vált.
A könyvek mellett mozgóképben is megjelent néhány King-adaptáció;
legutóbb – 2021 nyarán – a Lisey története. A nyolc epizódból álló minisorozat, amelyet az Apple TV+ jóvoltából sugároztak, a chilei filmrendező, Pablo Larrain nevéhez fűződik; az alkotók, illetve a producerek között azonban J. J. Abrams, Andrew Balek, a zeneszerző Clark és a kiváló operatőr, Darius Khondji is fellelhető. A romantikus pszicho-horror sorozatváltozatának Stephen King a forgatókönyvírója.
A regény keletkezéstörténetéhez hozzátartozik, hogy King egy hosszan tartó kórházi tartózkodást követően arra tért haza, hogy felesége, Tabitha átrendezte a dolgozószobáját. Az író így azon kezdett gondolkodni, milyen lenne a hely az ő halála után. Amint azt kritikájában Havasmezői Gergely is írja, a párhuzam egyértelmű King és a regény Scott Landonja között:
King kedvenc saját regénye kétségkívül a legszemélyesebb az összes közül, s nem kevés irodalomkritikus ezt az alkotást tartja a legsikerültebbnek is. Az alkotás gyötrelmeiről, az őrület kísértéséről, a család terhéről és erejéről, a személyes traumákról, a szerelem titokzatos nyelvéről szóló Lisey története magáének tudhatja a rangos Bram Stoker-díjat, de a World Fantasy-díjra is jelölték.
– olvasható a regény fülszövegében.
A Julianne Moore által alakított Liseyben megelevenedik a múlt. Hamar tudomására jut, hogy létezett egy – megbetegítő, de egyben gyógyító – hely, ahová a Clive Owen megformálta Scott visszavonult. Lisey-nek szembe kell néznie férje démonaival, s miközben átfésüli a hagyatékként hátramaradt papírhalmokat, különleges utazást tesz a Scott-féle sötétség birodalmában.
– írja King a misztikummal és természetfeletti horrorral színesített regényben, aminek nyomasztó légkörét a sorozatban is tetten érhetjük.
Augusztusban sem maradunk King-adaptáció nélkül, ugyanis hamarosan érkezik a Chapelwaite című drámasorozat, amit a Jerusalem’s Lot című novella ihletett. Az 1850-es években játszódó történet szereplői között Adrien Brody is feltűnik. A hamarosan az Epix csatornán debütáló Chapelwaite előzetesét 18 éven felüli olvasóink ide kattintva tekinthetik meg.