Sportorvosi alkalmassági vizsgálaton mérnék fel a diákok tehetségét
„Az alkalmassági vizsgát követően a gyermek szakmai tanúsítványban részesül, amelyhez egy ajánlást is csatolnak a gyermek szülei részére, hogy azok tisztában legyenek azzal, a teszteredmények alapján gyermekük mely sportág űzésére alkalmas előfeltételekkel rendelkezik. A teszteredmények a későbbiekben további kutatás célját is szolgálhatnák, beleértve a gyermekek fizikai kondíciójának megítélését is" – olvasható a szaktárca indoklásában. A tervezet egyben módosításokat irányoz elő a sport szakirányú alapiskolai osztályokban tanuló gyermekek képzésében, illetve egy új sport-középiskola fajta is megjelenne a hazai oktatásügyben.
A rendszer működőképesebbé tételéhez, a tehetséges fiatalokkal foglalkozó egyletekkel való hatékonyabb együttműködéshez és koordinációhoz, egy a Nemzeti Sportközponton belül kialakítandó, a fiatal tehetségek metodikai, elemzői és koordinációs részlege is hozzájárulna.
Az oktatásügyi tárca megállapítja, hogy a fiatalok sportra való felkészítésében több hiba is fellelhető. Így például olyan, a sportra való felkészítés rendszerének fontos részét képező szegmensek lettek megszüntetve, mint az ifjúsági edzőközpontok, vagy éppen az iskolai sportközpontok. Emellett csökkent az iskolai testnevelés órák száma, illetve azok minősége, de a gyerekek és a serdülő korosztály a sport és az aktív mozgás iránt való érdektelensége is ilyen negatívumként hozható fel. Mindeközben az évek előrehaladtával egyre nőnek az elvárások mindazokkal szemben, akik egy adott sportágban érvényesülni szeretnének.
„Fontos, hogy rendszerszintű módosításokat hajtsunk végre a fiatal sporttehetségekről való gondoskodással összefüggésben. Hatékonnyá kell tenni a rendszert, amelyet a gyermekek teljeskörű, átfogó kiválasztására kell alapozni, tekintettel a sportra való felkészítésükben való folytonosság fenntartására" – szögezi le a szaktárca.