Sokszemközt B. Szabó Péter svájci magyar irodalmárral az e heti felvidéki körútjáról - KÉPEKKEL
A Prágai Tavaszt követően Csehszlovákiából Svájcba távozni kényszerült B. Szabó Péter, az 1976-ban megalapított Svájci Magyar Irodalmi és Képzőművészeti Kör – SMIKK elnöke e héten az itteni múltjához kötődő, felvidéki településeken tart irodalmi esteket. Azok során az elmúlt másfél évben írt verseit majd a helyi szervezők által felkért versmondók, előadóművészek tolmácsolják. A magát tájainkon is idehaza érző, Zürichben élő vendég május 20-án Tardoskedden kezdődő körútja részleteiről portálunknak nyilatkozott.

„Ez alkalommal nem a már kiadott kötetem bemutatójára, hanem irodalmi estekre kerül sor, melyeken az elmúlt másfél évben írt verseimet mutatjuk be. A Fohász a magyarságért címmel megjelenő, újabb verseskötetem őszi megjelenése előtt ekképp mérem le az olvasóközönség fogadtatását.
– mondta el.
Majd elárulta, hogy a korábbiaknál rövidebb körútja május 20-án (kedden) 18 órakor a tardoskeddi Faluházban indul.
Tardoskedden van egy összetartó kulturális csoport, melynek Drancsik Mária a vezetője. E rendezvényre többek között nagy szeretettel várom a rokonaimat is, hiszen a két és fél évvel ezelőtti, ottani bemutatkozásom során a közönség felét a Birkus családhoz kötődő rokonságom képezte“.
Azután a Csemadok Ógyallai Alapszervezetének meghívására, május 21-én, szerdán 17 órára az ógyallai Hagyományok Házába érkezik. Az ógyallai kötődéséről is szívesen beszélt.
Kingyest sokan pusztának nevezik, de ez akkoriban nagyon jó minőségű termőtalajjal rendelkezett, ráadásul ott állt a Feszty család mutatós vadászkastélya is, amely mindaddig, amíg onnan is ki nem telepítették őket, a Feszty-leszármazottak menhelyéül szolgált a kommunista rendszerben. Sőt, e város katolikus templomában bérmálkoztam, amit hívő emberként szintén maradandó emlékként őrzök. Annak is örülök, hogy ezt az estemet a csemadokosok szervezték, hiszen ifjúkoromban, amikor még a Felvidéken éltem, én is aktív Csemadok-tag voltam. Később Svájcból pedig anyagiakkal és könyvekkel is szívesen támogattam a Csemadokot“ – magyarázta.
Május 22-én, csütörtökön 18,30 órától a Naszvadi Kultúrközpont kamaratermében folytatódik irodalmi estjei sora.
E három közül leghosszabb műsoromban helyet kapott verseim közül kiemelkedik a Vérző sebek címmel nemrég befejezett versciklusom. Arról még elmondanám, hogy e ciklust e hetekben orgonajátékkal zenésíti meg a Budapesten élő, korábban a Liszt Ferenc Zeneakadémián egyházi zeneszerzést tanult zeneszerző, Dumbaridísz Imre László. Ő hosszú ideig a tabáni katolikus templom orgonistája és karmestere volt, jelenleg pedig Székesfehérváron zenetanárként dolgozik. E közös művünket ősszel oratórium formájában, először Budapesten mutatjuk be, azután pedig a komáromi Szent András Bazilikába is szeretnénk elhozni“ – fejtette ki a továbbiakban.
Elárulta: Gútára és Érsekújvárba is szívesen ment volna előadni - beszélgetni, de az előbbi helyszínen ezt meggátolta az előadóterem időszerű átépítése. Ezért úgy döntött, hogy ez alkalommal inkább a gútai könyvtárnak könyveket fog ajándékozni.
„E héten az érsekújvári csemadokosok sem tudják megtartani az estemet, ám pénteken őket is megajándékozom két-három tucat könyvvel, melyek között nem csak az én munkáim kapnak helyet. Mivel ez idő tájt csökkentem a saját könyvgyűjteményem darabszámát, főleg a magyarság témakörrel foglalkozó köteteim közül sokat elajándékozgatok. Eddig mintegy ötezer könyvet osztottam szét, melyek fele Naszvadra, fele pedig a Székelyföldre került“ – tudatta olvasóinkkal.
Végül azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy nagyon jó kapcsolatban áll a Pozsonyban élő Dunajszky családdal, s annak tagjai a tervei megvalósításába is besegítenek.
„Gézát a nejével, Évával (kolléganőnkkel) együtt tavaly meghívtam Svájcba, a hagyományos Trianon-megemlékezésre, amelyre szinte minden évben Bázelben kerül sor. Ő volt a fő előadó, majd egyebek mellett könyvkiadásról is beszélgettünk, és felajánlotta, hogy besegít az említett verseskötetem idei és az emlékirataim jövő évi szerkesztésébe, megjelentetésébe.
A készülő két könyvemet majd Kárpát-medence-szerte több helyszínen, például a júniusi budapesti Ünnepi Könyvhéten is szeretném bemutatni“ – zárta az időszerű felvidéki rendezvénysorával kapcsolatos tájékoztatását B. Szabó Péter, aki mindhárom említett helyszínre szeretettel hívja – várja az érdeklődőket.