Ridegség, reménytelenség, szomorúság színesen, finomsággal, gyengéden
Március utolsó napján 120 éve, hogy megszületett Szabó Lőrinc költő, műfordító, a modern magyar líra egyik jelentős alakja. A Baudelaire-centenáriumra készülve őt választotta társául két nagynevű kortársa, Babits Mihály és Tóth Árpád, hogy hárman fordítsák le a XIX. századi francia költő gyűjteményes verskötetét, a Romlás virágait. Első saját kötete, a Föld, Erdő, Isten a költő 22 éves korában jelent meg, és ritka elismerésben részesült.
Kezdetben Babits vette védőszárnyai alá, ám a fiatal költőtárs fokozatosan elveszítette mestere barátságát, miután az feleségül vette Tanner Ilonkát, a később felvett nevén Török Sophie-ként ismert költőnőt. Szabó félbehagyta tanulmányait, megnősült.
Előbb Az Estnél dolgozott, majd a Pesti Naplóhoz hívták, végül 1928 őszétől 1944 végéig a Magyarországnál lett olvasószerkesztő.
Így hosszú ideig Az Est -lapok nemcsak munkahelyet, de publikációs lehetőséget is jelentettek számára.
A költő élete tele volt szerelmi kalandokkal.
Vékes Ödönné Korzáti Erzsébet negyedszázadon át szenvedélyes szerelme, rajongott kedvese volt, aki 1950-ben öngyilkossággal vetett véget életének.
A költő házasságának történetével a Harminchat év című posztumusz levelezésgyűjtemény ismertet meg, szerelmi kapcsolatát A huszonhatodik év című szonettciklus és a Huszonöt év címmel megjelentetett dokumentumkötet örökítette meg.
1932-ben jelent meg Te meg a világ kötete, amelyet sokan a XX. század magyar lírája csúcsteljesítményeként könyveltek el, és ez rangot adott számára. A Baumgarten-díjat háromszor nyerte el.
1945-től haláláig jó barátság fűzte Illyés Gyulához, akinek nagyon sokat köszönhetett. Ő ezt azzal „hálálta meg“, hogy Illyés felesége, Kozmutza Flóra lett utolsó szerelme.
Szabó Lőrinc személyes költő volt, aki létezésének minden pillanatát versbe szedte. Hegedűs Géza A magyar irodalom arcképcsarnokában az alábbiakat írta róla:
És mindezt a ridegséget, reménytelenséget, szomorúságot annyi finomsággal, oly sok színnel, nemegyszer oly sok gyöngéd kedvességgel tudja költészetté varázsolni, és ráadásul költészetéből úgy árad a kultúra szeretete, hogy az olvasó már maga se tudja, hogyan is érezzen az egyszerre oly riasztó és oly vonzó költő iránt.
Legismertebb versei az Ima a gyerekekért, Különbéke, Semmiért egészen, Lóci óriás lesz, Huszonhatodik év...