Petőfi-buszmustra és – könyvbemutató Komáromban KÉPEKKEL
Több magyarországi és felvidéki állomás után április 20-án reggel a komáromi Szinnyei József Könyvtár Kikötő lakótelepi főépülete mellett parkolt le a Petőfi-múzeumbusz. A Petőfi-emlékév alkalmából a Petőfi Irodalmi Múzeum által kialakított egyedi járműbe ma 8-14 óra között a diákok nyertek - nyernek bebocsátást, majd 17 óráig bárki ingyen körülnézhet az utazó tárlaton. Bónuszként a könyvtár médiatermében Veres István a Pozsonyi mesék című sorozatban megjelent és a helyszínen kapható Petőfi című mesekönyvét mutatta be az egymást váltó tanulócsoportoknak.
![Petőfi-buszmustra és – könyvbemutató Komáromban KÉPEKKEL](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/freeform_large_9_2x/s3/2023-04/busz_7.jpg?itok=hZ7FweUj)
A PIM Átröpűlök hosszában hazámon című vándorkiállítása Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából jött létre, s 2022. szeptember elsejétől a költő életművét élményszerűen, új megközelítésben mutatja be Magyarország-szerte és a külhoni magyarság által lakott településeken. Vélhetően majd hasonló látogatottságnak örvend, mint amilyennek a korábban hasonló céllal vándorolt, Arany János életművét elénk táró Arany-busz örvendett, amelyre 16 hónap alatt mintegy 97 ezren voltak kíváncsiak.
A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával létrehozott interaktív kiállítás, amelynek Molnár Eszter Edina és Sóki Diána a kurátora, a grafikai arculatáért és a tipográfiáért pedig Mezei Ildikó felel, egy sajátos időutazásra hív. Képzeletben 1845-be térünk vissza, s miközben Petőfivel együtt rójuk a kilométereket, felidézi múltjának legfontosabb állomásait, és fejtegeti jövőjének titkát, sejteti saját terveit.
Tíz emblematikus gyűjteményi darab alkotja a kiállítás gerincét, s azokhoz ismert verseket válogattak a kurátorok.
Az érintett témák között helyet kapott a lánglelkű költő szülőföldhöz fűződő viszonya, az őt Szendrey Júliához kötő hitvesi szerelme, mély küldetéstudata, a műveivel kapcsolatos kritikára adott válaszai, Arany Jánoshoz fűződő barátsága és nem utolsó sorban a sorsát beteljesítő 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc.
Mustránk Petőfi első nyilvános arcképénél kezdődött, és az 1847-ben kiadott, összes költeményét tartalmazó kötetének megtekintésével zárult. Közben a hajdani otthon ablakán belesve megpillanthathattuk szeretett szülei fényképét, sőt, az édesapja, Petrovics István mészárosbárdját is.
A katonáskodásáról és a vándorszínész korszakáról szóló sarokban akár fel is próbálhattuk a Petőfi által szívesen viselt lila zakót sárga csokornyakkendővel.
Virtuális barangolásunk során szembesültünk a Júliájától a Talpra magyar versért kapott, gyöngyhímzéses pénztárcával, a kedvenc pipájával, századosi kardjával és a vélhetően a törzshelyének számított Pilvax kávéházban használt biliárddákójával is. Mindezt hanganyagok, képek, animációk, szövegek és a fiókokban is elrejtett további relikviák egészítik ki. Ajánlatos tehát keresgélni és minden mozgatható elemet elmozdítani!
A tárlat záró részében írók, költők Petőfiről szóló idézetei olvashatók, a hátsó üléssoron pedig számítógépekben őrzött adatokból azt is megtudhatjuk, hol, merre járt a jeles költő élete során, s hány kilométert tett meg gyalog és szekéren. Érdemes megtekinteni! A diákok számára a PIM buszban jelen levő munkatársai különféle információkkal szolgáltak, s a kérdéseik során a gyerekek Petőfivel kapcsolatos tudását is felmérték.
Ráadásként délelőtt a könyvtár médiatermében Veres István a Bolemant Éva által szerkesztett Pozsonyi mesék című sorozatban megjelent és a helyszínen kapható Petőfi című mesekönyvét mutatta be az egymást váltó tanulócsoportoknak. A Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával megjelent kötet a Pozsonyi Kifli Polgári Társulás gondozásában jelent meg, s azt a borítótervet is készítő, illetve a tördelést végző Parázs Bianka illusztrálta.
Annak Petőfi pozsonyi tartózkodásával kapcsolatos tíz meséjéből és a szerző által a könyvbemutatón elmondottakból sok érdekességet tudhattak - tudhatnak meg a kis olvasók.
![Petőfi-buszmustra és – könyvbemutató Komáromban KÉPEKKEL](https://ma7media.storage.googleapis.com/sites/default/files/styles/nagykep_large/s3/2023-04/busz_14.jpg?itok=7x28nFLM)