Párizs királynője
A XXI. Század Kiadó gondozásában magyarul 2022-ben látott napvilágot az ügyvédből lett történelmiregény-író, az amerikai Pamela Binnings Ewen nagysikerű könyve Párizs királynője címmel. A mű középpontjában a legendás Coco Chanel életének néhány kulcsfontosságú eseménye áll.
Alighogy megvásároltam a könyvet, a Duna Televízió két részben sugározta a világhírű divattervező—parfümkészítő életét bemutató filmet, ezért félve nyúltam a regényhez attól tartva: mindent, ami benne foglaltatik, már ismerek az életrajzi filmből. Nos, tévedtem, hiszen az 5 részből álló regény cselekménye két idősíkban váltakozik.
Az első a fiatal Coco életét 1905-től, azaz 22 éves korától mutatja be, amikor tragikusan nehéz gyermekkora után elfogadja egy gazdag nős férfi invitálását, és szeretőjeként kezd új életet annak vidéki birtokán.
Ám egyetlen szerelme, Arthur Capel (Boy) halálával 1919-ben véget is ér az ambiciózus nő életének követése. A másik idősík a majd hatvanéves Coco-t, a világszerte jól ismert üzletasszonyt állítja rivaldafénybe Párizs 4 éven át tartó német megszállása idején, 1940 és 1944 között. Életének ezen 4 évéről a tv-film szinte nem is ejtett említést.
A mű a világháború eseményeit a felső tízezer szemszögéből láttatja, hiszen Coco, azaz Gabrielle zömében a párizsi Hotel Ritz lakosztályában tölti ezeket az éveket, ahová a háború borzalmai csak közvetetten jutnak el. Coco-t ezidőtájt tulajdonképpen két kérdés foglalkoztatja igazán. Az első: hogyan mentse ki André Pallase-t a fogolytáborból, aki súlyos tüdőbetegsége miatt életveszélyben van. (A külvilág Andrét az üzletasszony unokaöccseként tartja számon, valójában Coco gyermeke, akit soha sem vett fiaként magához). Másrészt: zsidó üzlettársa, Pierre Wertheimer ellopatta a híres Chanel No. 5 parfüm receptjét, és azt új otthonában, az USA-ban kívánja forgalomba hozni, kizárva ezzel a parfüm összeállítóját az üzleti haszonból. Coco magánháborút indít ellene a németek bevonásával, hogy egyedüliként birtokolhassa a Chanel No 5 márkát.
A barátság, a szerelem, az anyai érzések, a pénz adta biztonság elvesztésének lehetősége , a kiszolgáltatottság érzése járja át a regényt, nem csoda hát, ha a zsarolásnak engedve Coco elmegy Spanyolországba, hogy a németek kémjeként személyes kapcsolatait igénybe véve feltérképezze az előkelő társaságok tagjainak véleményét a háborúról, majd minden fontos információt jelentsen a fritzeknek. Csak így tudja megmenteni fia életét, bár az üzletét így sem.
A kifinomult stílusa miatt csodált divatikon valójában egy bonyolult személyiség: egyszerre tud arrogáns, sebezhető és kétségbeesett is lenni. Nagyon szegény sorból származik, családját már gyerekként elveszti, így körömszakadtáig védi mindazt, amit saját tehetségével és munkájával megteremtet önmaga számára. A fény és a csillogás mögött a könyv elsősorban hőse zűrzavaros, viharos életét tárja elénk. Itt nem az üzletasszonyon, hanem a nőn van a hangsúly, illetve a túlélése mikéntjén. A szerző nem ítélkezik Coco Chanel felett, az olvasóra bízza, hogyan értékeli annak cselekedeteit.
Nos, aki könnyed olvasnivalóra vágyik, az ne kezdjen a könyv olvasásába, mert Coco Chanel életútjának egyik legnehezebb szakaszát ismerhetjük meg: vívódásait, csalódásait, egyedül folytatott elkeseredett harcait.
Amíg a fiatal főhős egyes szám első személyben meséli el történetét, az idősödő üzletasszonyról egyes szám 3. személyben beszél az író. Ugyanakkor a fordulatokkal teli könyvet lehetetlen letenni.