Ötvenöt éves a Magyar Költészet Napja
Magyarországon 1964 óta április 11-én, József Attila születésnapján ünneplik a költészet napját. Ilyenkor irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal tisztelegnek a magyar líra előtt. Ezen a napon klasszikus és kortárs költők versei egyaránt elhangoznak.
Ami a 55 évvel ezelőtt történteket illeti, az országos nyitóünnepséget április 10-én, pénteken este az Egyetemi Színpadon tartották. Bevezetőt mondott Szabolcsi Miklós és Czine Mihály irodalomtörténész, a verseket pedig meghívott költők, illetve színművészek adták elő. Héra Zoltán így írt a kezdeményezésről: „A vers ünnepe nemcsak a költők seregszemléje lesz évről évre, hanem az eszméké, a szándékoké és az akaratoké is. Alkalom arra, hogy újra meg újra lemérhessük: hol tart a költészet, és holt tart az ember.
A budapesti Gát utcában – József Attila szülőházában – 1964. április 11-én kiállítás nyílt a Petőfi Irodalmi Múzeum szervezésében. Beszédet mondott többek között Kassák Lajos, és ott volt a költő testvére, József Eta is.
József Attiláról azóta is rengeteg szobor és emlékmű emlékezik meg, sőt az ő nevét viseli a 39971-es kisbolygó, amelyet 1998-ban talált meg az égbolton Sárneczky Krisztián és Kiss László.
A költészet napját ma is ünnepeljük. „A Múzsa kint áll előttünk az utcán. Engedjük be a házunkba. És ne csak ezen a napon. Az év mindegyik napján.”
De jó lenne, ha Somlyó György óhaja egyszer valóra válna!