Örökérvényű gondolatok, lélekemelő versek és dallamok a komáromi költészet napi ünnepségen - KÉPEKKEL
A Felvidéki Értékőrzők és a Kárpátia Sport Polgári Társulás a komáromi Egressy Béni Városi Művelődési Központtal közösen, április 9-én a Tiszti Pavilon dísztermében tartotta meg a költészet napját. A közös Himnusz-énekléssel végződött eseményen közreműködött Nemcsák Károly Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a budapesti József Attila Színház igazgatója, továbbá Matusek Attila, a Komáromi Jókai Színház színművésze, valamint a költészetről és nemzettudatról is szóló beszélgetés vezetője, Oláh Kálmán, Pro Urbe-díjas tanár, dél-komáromi polgármesteri főtanácsadó és Borbély Károly helyi énekes-gitároson kívül több diák.
Előbb Mihacs Szilvia a főszervező társulások nevében köszöntötte a jelenlevőket, köztük a közreműködőket és a meghívott vendégek sorában Keszegh Béla polgármestert, Zink Vass Nórát, a Magyar Szövetség országos és járási titkárát, valamint Paterka Pált, a Duna Menti Múzeum új igazgatóját.
Hangsúlyozta: a 2018 óta hiánypótló céllal, immár negyedik alkalommal általuk megrendezett költészet napi műsorfüzérrel az is a céljuk, hogy teret adjanak a tehetséges diákoknak, akik ekképp átélhetik és átérezhetik a közös munka alkotó erejét, értékteremtő szerepét, s talán a jövőben majd éppen ők veszik át a szervezői stafétabotot…
Azután átadta a szót Pallag György mérnöknek, a két említett társulás elnökének, aki emlékeztetett: bár a költészet napja április 11-re, József Attila születésnapjára esik, ám Kassán e napon született egy másik kiválóság, Márai Sándor irodalmár-újságíró is. Hozzátette: az idei rendezvény fényét pedig Nemcsák Károly színművész, a tragikus sorsú költő nevét viselő színház igazgatójának jelenléte is emeli. Miután Lakatos Róbertnek, az Egressy Béni VMK igazgatójának üdvözletét és jókívánságait tolmácsolta, felkérte Oláh Kálmánt a tervezett beszélgetés levezetésére.
A közel kétórás eseményen továbbgondolásra érdemes, lélekemelő gondolatok hangzottak el például a költészet életünkben betöltött szerepéről és az irodalom nemzetmegtartó erejéről, valamint az örökérvényű igazságokat tartalmazó irodalmi művekről, illetve a saját identitásunk, magyarságunk és anyanyelvünk mindenkori megőrzéséről.
Nem utolsó sorban a József Attila Színház határon túli színházi programjáról, mely keretében folyamatosan sok külhoni magyar színház mutatkozhat be Budapesten.
A színvonalas zenés-verses-beszélgetős rendezvény további részleteiről, amely során a közkedvelt népdal, A csitári hegyek alatt és nemzeti imánk közös eléneklésére is sor került, majd a Magyar 7 hetilap április 18-i számában olvashatnak.