Ólomsúly – Megjelent Fiala Ilona második regénye
Fiala Ilona újságíró (jelenleg a Magyar Közösség Pártjának sajtótitkára) már első regényének februári pozsonyi könyvbemutatóján Duba Gyula akkori nagyon elismerő és biztató szavai után ígéretet tett arra, hogy írói pályájának lesz folytatása. Az írói pálya tehát folytatódik, hiszen alig kilenc hónap után megjelent a szerző második regénye, az Ólomsúly, melynek kedd esti bemutatóján színültig megtelt a Magyar Közösség Pártja pozsonyi székházának nagyterme.
Az Ólomsúly nem folytatása a szerző első munkájának, még ha bizonyos párhuzamok fel is fedezhetők, mindenekelőtt az, hogy mindkettőben erőteljesen jelen vannak az önéletrajzi elemek. A Néhány szelet én-regény, naplóformában megírva, az Ólomsúly című művében azonban a regény műfajának klasszikus elemeit felhasználva meséli el az író a történetet, amelynek a vezérfonala egy bűntény – s mindezt könnyedén, a krimi feszültségét beleszőve, a titok súlyát és hatalmát bemutatva, ugyanakkor sok humorral fűszerezve, és realista módon, hitelesen láttatva a világot, amelyben élünk.
A regény hitelességét és a szerző realista látásmódját hangsúlyozta Duba Gyula is, aki személyesen nem tudott jelen lenni a könyvbemutatón, ezért írásban küldte el a könyvről a méltatását. „Az Ólomsúly című kisregény valamiféle minimalista-realista próza, napjainkról szóló elbeszélés. Figyelemre méltó, hogy bizonyos csodás elemmel bír! – fogalmazott az író. A véletlen folytán valami nagy érték kerül egy pozsonyi nő birtokába. Ez a kincs a háttérből ólomsúlyként motiválja a történetet. Javíthatná a család helyzetét, főleg a munkanélküliség idején, emelhetné életszínvonalukat, de ez lehetetlen, mert a kincset több okból nem lehet felhasználni. Duba Gyula szerint „e kettősségben eredményesen valósul meg a szerző realista életszemlélete, közéletisége és valóságfelettisége“. Duba úgy véli, az értékes kincs birtoklása, a csodás elem, amely bűnténnyel átitatott, elfogadhatóan érvényesül, tíz évig uralja a főhős életét. „Az írás erőssége a tárgyilagosan megjelenített mikro valóság, a sosem közönyösen szemlélt pozsonyi magyar élet, a rejtélyes csodák szerepe valóságunkban“ – zárta gondolatait az író, aki egyúttal a Pegazus Alkotópályázat védnöke is volt.
A szerző egyedi, felismerhető, azonosítható, s élettapasztalatból táplálkozó stílusát hangsúlyozta méltatásában Berényi József, aki szerint mindezt a lendületes női humor teszi még gazdagabbá. „Van különleges női humor, amely csak Fiala Ilonára jellemző, s ezzel akár egyedülálló is lehet a Kárpát-medencei irodalomban” – fogalmazott az MKP elnöke, hozzátéve a szerző, remekül ötvözte a krimit és a családregényt, miközben beleszőtt társadalomkritikát is, és benne vannak azok a kihívások is, amelyekkel nap mint nap mindnyájan szembesülünk. Berényi a regényben a bűn és bűnhődés örök kérdésének a nyomait is felfedezni vélte. A bűn-nem bűn dilemmája a háttérben ott húzódik, még akkor is, ha a főhős meg sem próbálja felhasználni a lopott kincset. „Az író ugyanakkor a kötelező erkölcsi szentenciák nélkül közli a történetet, amelyben a jóság és a tisztesség magától értetődő” – összegezte véleményét az MKP elnöke.
A könyvbemutatón az Ólomsúly néhány részlete is elhangzott Bárdos Ágnes és Molnár László előadásában, miközben a szerzőt a regény ihletőiről, a mű gondolatiságáról, az alkotás folyamatáról Molnár Judit kérdezte. A szerző elmondta, a regény a fantázia és a valóság elegyéből állt össze. A regény főhőse Zsuzsi - élő személy, akinek a sorsa, életének megpróbáltatásai, a nehéz helyzetekben való helytállása és becsületessége segített a főszereplő jellemrajzának megalkotásában. Fiala Ilona szerint „a könyv egyik alapüzenete, hogy mindig van tovább, mindig fel lehet állni, a legnehezebb helyzetből is van kiút”. A regényben leírt bűntény azonban már a fantázia szüleménye. „Az Ólomsúly nem egy klasszikus krimi, így abban nem a felderítés a lényeg, hanem annak a nőnek az élete, aki saját akaratán kívül csöppen bele egy bűnténybe” – mondta a szerző.
Az írónő mindkét írását alapjaiban határozza meg a humor, ám míg az első regényben leginkább önirónia formájában jelent meg, a második kötetből kiderült, a szerző nemcsak maga elé tud görbe tükröt állítani, az élet minden területén észreveszi, ha lehetőség van humorral oldani a helyzetet. Saját bevallása szerint is a humor lételeme, egy nagyon fontos kifejezési eszköz, s neki az a legtermészetesebb, ha viccesen, élcelődve, a humor lehetőségeit használva mondhat el egy-egy történetet.
A szerző két regényét párhuzamba állítva elmondta, számára az első regény értékesebb, azt többre tartja, ismerőseitől, barátaitól viszont, akik már olvasták a második regényét is, általában azt a visszajelzést kapja, hogy az Ólomsúly izgalmasabb, jobb. Arra a kérdésre, milyen mondattal, milyen üzenettel ajánlaná az olvasóknak a két regényt, úgy fogalmazott, a Néhány szelet a „nem adom fel” gondolatiságára épült, az Ólomsúly pedig a becsületesség diadala.
Fiala Ilona számára mindkét regény díjat hozott, a Néhány szelet kézirata a Szlovákiai Magyar Írók Társasága Pegazus Alkotópályázatán 2011-ben védnöki díjat kapott, majd 2013-ban az Ólomsúly kézirata is elnyerte az anonim alkotópályázat védnöki díját. Fiala Ilona már írja harmadik regényét, arról azonban csak annyit árult el, hogy nem naplóregény, és nem krimi lesz, tehát az első két regényétől témájában teljesen eltér majd.