Németh Zsolt: Erős és független Magyarország nélkül nincs sikeres magyar nemzet
Németh Zsolt erről a Csemadok által szervezett megemlékezésen mondott beszédet, rámutatva arra, hogy Apponyi Albert a magyar küldöttség vezetőjeként Trianonban, már a békediktátum megkötése után felismerte az erős és független Magyarország szükségességét, mivel úgy látta, hogy a trianoni békeszerződés a magyar függetlenség hiányának a következménye volt.
A rendezvényen, amely az Apponyi Albert földi maradványainak végső nyughelyéül szolgáló helyi kápolnában tartott koszorúzással kezdődött, majd a művelődési házban rendezett megemlékezéssel folytatódott, a felvidéki magyarság politikai, önkormányzati és civil érdekképviseletének több tucat tagja, összesen közel kétszáz meghívott vendég valamint a kultúrműsorral fellépő Cantemus nyíregyházi gyermekkórus vett részt.
Az összegyűltek előtt mondott beszédében Németh Zsolt Apponyi Albert példás magatartását méltatva a politikus szellemiségének máig fontos üzeneteit hangsúlyozta. Elmondta: Apponyi Trianon után nem a panasz és az önsiratás útját választotta, hanem az előremutató munkáét, s a magyarságnak ma is erre a szellemiségre van szüksége. A magyar nemzetnek - a külpolitikával szemben támasztott elvárásaiban is - az emberi jogok, a konfliktusok békés rendezése valamint a nemzeti érdekérvényesítés egységére van szüksége - emelte ki.
A megemlékezés másik szónoka, Bárdos Gyula a Csemadok elnöke, volt államfőjelölt beszédében a trianoni békediktátum létrejöttének körülményeit idézte fel, rámutatva arra, hogy a békediktátum után a nemzeten a reménytelenség érzete uralkodott el.
A schengeni csatlakozásra utalva elmondta: a formális határok eltűnése nagy reményeket keltett a felvidéki magyar közösségben, ám ezek a remények sajnos mindmáig nem váltak valóra. Hozzátette: Trianon azóta is benne él minden magyarban, ám ez a fájdalmas emlék magában hordozza a helyzet megoldását is. "Ha végre sikerülne valódi szülőföldünkké varázsolni ezt a tájat, s nem tagadnák meg tőlünk magyaroktól az önkormányzatiság lehetőségét, az számunkra a trianoni trauma feloldása és teljes orvoslása lehetne" - szögezte le Bárdos Gyula.