2024. január 16., 08:01

Mint cseppben a tenger

Valóban, mint cseppben a tenger van benne a Komáromhoz kötődő könyvben az egész Csallóköz, amelynek levegőjét a vizek, vízfolyások, s maga a nagy folyó és annak sok ága-boga illatosítja…

kecskes-laszlo-komaromi-mestersegek-02
Galéria
+11 kép a galériában
Kecskés László - Komáromi mesterségek
Fotó: antikvarium.hu

S a vízszagú levegő zamatát, bukéját az érő gabona, a virágzó repce, az út menti fák, az akácosok és hársfák adják meg és azok a bozótosok, erdősávok, amelyek a nagy „szigetet” változatossá, varázsossá teszik. De van itt még sok más dolog is, amely a Csallóközre, de még inkább és kiváltképp Komáromra jellemző. Aki kíváncsi rá, s akit ennek a régiónak nem csak a szó szoros értelmében vett történelme érdekli, de azon belül is, az „alulnézetből” bemutatott mindennapi élet a maga nem mindennapiságával, sokszínűségével, kedvére lapozgathatja azt a könyvet (a jobb könyvtárakban bizonyára megtalálható), amely a minap akadt a kezembe.

kecskes-laszlo-emlektableja-a-klapka-gyorgy-muzeum-fobejaratanal-darazs-rozalia-dombormuve-kozterkep.hu_
Kecskés László emléktábléja a Klapka György Múzeum főbejáratánál (Darázs Rozália domborműve)
Fotó:  kozterkep.hu

A szerző, Kecskés László helytörténész, aki 1913-ban született Komáromban és 1995-ben hunyt el ugyanott, azaz már a város déli részén, ugyanis a kitelepítésük előtt 1946 októberében áttelepült Dél-Komáromba. Előtte 7 év katonaság és másfél év hadifogság után a csehszlovák hatóságok kollaboránsként bebörtönözték. Az áttelepülést követően előbb apósánál volt hentesinas, majd minden igazolás után 1948-tól a városházán lett főkönyvelő. 1952-től a Komáromi Ruházati és Szolgáltató Kisipari Szövetkezet, 1956-tól a Komáromi Épületkarbantartó Kisipari Termelő Szövetkezet könyvelője volt. 1973-ban nyugdíjba vonult. A Számviteli Főiskolán képesített könyvelői bizonyítványt szerzett.

A komáromi Klapka György Múzeum alapítója (1965) és vezetője, valamint a Múzeumbarát Kört is vezette. Számos helytörténeti tanulmány és könyv szerzője.

Élete során, a becsületes könyvelői munka mellett, igen sokat dolgozott, ha úgy tetszik a „köz” javára. Helytörténészként számos munkát megjelentetett, írt könyvet a város történelméről, épületeiről, erődrendszeréről, irodalmi életéről, mesterembereiről. Nem volt olyan történeti szegmense a városnak, amellyel ne foglalkozott volna, de egy vérbeli helytörténésznél ez talán több mint természetes.

kecskes-laszlo-komaromi-mestersegek-03
Kecskés László - Komáromi mesterségek
Fotó:  antikvarium.hu

Lebbentsünk hát le a fátylat arról könyvről, ami a kezembe került, s az nem más, mint a pozsonyi Madách kiadónál 1978-ban megjelent Komáromi mesterségek című kötet. Egy mottóval indul, amelynek olvasásakor az ember elgondolkodik, és közben némileg egy kis szégyenérzet is elfoghatja:

Ne csak szeresd, tudd is, miért szereted szülőföldedet!”

S itt a szerző nyilván arra gondolt, hogy nem elég csak benne élni a tájban, az „épített” hazában, tudni is illene róla ezt-azt. A könyvből az is kiderül, e munka vonatkozásában mire is céloz a szerző, bár a címe előrevetíti a témát, a komáromi, tágabb értelemben (talán) a csallóközi mesterségek témakörét.

kecskes-laszlo-komaromi-mestersegek-04
Kecskés László - Komáromi mesterségek
Fotó:  antikvarium.hu
Még századunk, a »civilizáció százada« elején elkezdődött az ősi mesterségek fölöslegessé válásának és fokozatos megszűnésének folyamata. Az ifjabb nemzedék csak hallomásból ismeri a szűrposztót készítő csapókat, a bőrcserző vargákat vagy a kádárokat és tímárokat. Figyelő korunk azonban mind nagyobb érdeklődéssel követi nyomon elődeink életmódját, szokásait, melynek eredményeképpen egyre több néprajzi, helytörténeti tanulmány, népköltési gyűjtés jelenik meg”,

olvashatjuk a könyv fülszövegében, és megtudhatjuk azt is, hogy a könyv szerzője maga is szekeres gazda, vízimolnár és kézműves ősök kései utóda, aki a számára kimért létidőben mindent elkövetett, hogy helytörténészi munkája, s ez a könyve is, minél teljesebb legyen. Az olvasó el is álmélkodhat azon, milyen részletekbe is beavatja a kíváncsi embert. Ennek ellenére Kecskés László elégedetlen önmagával, hiszen így ír:

A gyűjtőmunkát sok körülmény nehezítette. A viharos történelmi múltú Komáromban ugyanis számos természeti csapás: árvíz, tűzvész, földrengés és ostrom pusztított. Az összegyűjtött anyag ezért – különösen egyes mesterségeknél – erősen hiányos, de arra feltétlenül jó, hogy egy-egy közösség életéről a leglényegesebb tudnivalókat megmentse az utókor számára.”
kecskes-laszlo-komaromi-mestersegek-06
Kecskés László - Komáromi mesterségek
Fotó:  antikvarium.hu
Kecskés László összegyűjtötte az idős mesteremberek elmondása alapján is mindazt, amit ők az adott mesterségről tudtak. Hatalmas értékmentő munkát végzett, hiszen ezek az ízig-vérig mesteremberek már régen meghaltak, s akik a nyomukba eredtek, újratanulták a „szakmát”.

Kecskés László írt néprajztörténeti monográfiát, feltérképezte (különös tekintettel Komáromra) az aranymosók, vízimolnárok, csizmadiák, halászok, ötvösök, asztalosok, hajóácsok, szekeres gazdák céhének kialakulását, s az egész életüket. A könyv híven tükrözi azt a hangyaszorgalommal elvégzett temérdek munkát, amelyet az egyes fejezetek tartalmaznak és prezentálnak. A Komáromi mesterségek című könyv gazdagon illusztrált, és meglepő az is, milyen részletekig be tudott hatolni a szerző egy-egy témakör taglalásába. Ez a terjedelmileg limitált írás nem ad arra lehetőséget, hogy ki lehessen térni ezekre a részletekre, „apróságokra”, de néhány példa azért ide kívánkozik, mintegy „mutatóba”:

„Komáromban rendszeresen szabályozták a piaci árakat, természetesen a halakét is. Pár adat a halak áráról: 1760-ban a csuka fontja: 12 kr., ponty 10 kr., 1761-ben a viza mázsája: 30 frt., csuka fontja: 10 kr., ponty 8 kr., csík iccéje 20 kr.”

S egy másik példa a sok közül, amely az asztalosműhelyek számára vonatkozik: 1715-ben: 6 asztalosműhely van Komáromban, 1720-ban 10, 1770-ben már 30, de öt évre rá 29, azaz eggyel kevesebb.

kecskes-laszlo-komaromi-mestersegek-08
Kecskés László - Komáromi mesterségek
Fotó:  antikvarium.hu

Komáromról lévén szó, a szerző a szekeresgazdákkal részletesen foglalkozik. Jó, jó, szekeresgazdák máshol is voltak, gondolhatnánk.

A komáromiak azonban a város lakosságának „legősibb” rétege. Ezeket a gazdákat országosan ismerték, „vágtató szekereikkel télen-nyáron repítették a kereskedőt, az utast. Szervezetük, mely részben a hajóvontatásból fejlődött ki, valóságos katonai szervezet volt. Ünnepeiken lóháton, ezüstláncosan, ezüstgombos fekete-magyarban vonultak fel; oldalukról nem hiányzott a fringia, csizmájukról a sarkantyú, prémes kucsmájuk mellől a sas- vagy kócsagtoll.”

Nem véletlenül alakult meg a Komáromi Szekeresgazda Hagyományőrző Egyesület, illetve 2001-ben a Kecskés László Társaság, amelynek legfontosabb célja a szekeresgazda-hagyományok felélesztése.

kecskes-laszlo-emlektablaja-egykori-lakohazanak-oldalan
Kecskés László emléktáblája egykori lakóházának oldalán
Fotó:  Wikipédia

Kecskés László könyve, mint fentebb szó volt róla, elsősorban a híres mesterségekkel foglalkozik, de kitér benne a város gazdasági életének a fejlődésére, különböző foglalkozásokra, az egyes céhekről is bőven ír, s a mellékletben még kottákat is közöl, amelyekből megtudhatjuk, milyen is volt az ácscéh, a kőművescéh, a kertészcéh, vagy a hentescéh indulója.

kecskes_laszlo_sirja_2023
Kecskés László sírja
Fotó:  Wikipédia
kecskes-laszlo-komaromi-mestersegek-02
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.