Mindig magunkért, soha mások ellen
A fenti idézetet választotta az idei Dsida-megemlékezés mottójául az esemény szervezője, az Edrélyi Magyar Közművelődési Egyesület.
Az immár több évtizedre visszatekintő hagyománnyal rendelkező többnapos megemlékezés helyszínei a 115 évvel ezelőtt született költő szülővárosa, Szatmárnémeti és Budapest.
A helyi egyházi, iskolai és civil szervezetek körében, és a díszőrséget vállaló Dsida Jenő Cserkészcsapat tagjainak jelenlétében megtartott szatmári irodalmi eseményeken részt vett és a megnyitó alkalmából a Magyar Kormány nevében köszöntötte az ünnepségen megjelenteket Dr. Szili Katalin asszony, miniszterelnöki megbízott az Országgyűlés egykori elnöke, Demeter Stefánia konzul asszony és Petneházy Attila színművész, az Emberi Erőforrások Minisztériumának, magyar-magyar kulturális kapcsolatokért felelős miniszteri biztosa.
„Köszöntőt jöttem mondani, de nevezzük úgy, hogy köszönőt mondok. Köszönöm először is Muzsnay Árpádnak, az EMKE főtanácsosának hogy több mint harminc éve szervezi ezt a nagyszerű Dsida-ünnepet, amelyre immár mondhatom, hogy hazajöttem, hisz így érzem. Amikor azt mondom, köszönöm, az szól ennek a nagyszerű magyar közösségnek is. Köszönöm, hogy magyarságot tanulhatok itt. A felelősség, a velem szemben álló tehetséges fiatalokat látva végképp azt mondatja, van mit átadnunk, és van kinek átadnunk. – hangsúlyozta Petneházy Attila köszöntőjében. Előadásában hallhatta a közönség Dsida Jenő, Tükör előtt című versét, és annak örökérvényű sorait:„Így készülünk csendes háborúra,/ mindig magunkért, soha mások ellen,/ sót párolunk és vásznakat szövünk/ s míg kisebbítnek lassan megnövünk.”
A pénteki irodalmi tanácskozáson Dsida-kutatók, irodalomtörténészek, többek között Láng Gusztáv, Egyed Emese, Lisztóczky László, Pusztay János előadásait hallhatták a szakma képviselői és az érdeklődők. A partiumi helyszínt követően, a megemlékezés folytatását, a szervezők idén is Beregszászon, a kárpátaljai magyar közöséggel közösen tervezték.
Az esemény zárásaként, május 17-én, a költő születésének évfordulóján, Budapesten, az egykori zuglói lakóháza falán elhelyezett emléktáblánál, koszorúzással egybekötött megemlékezésre várják az irodalomkedvelő érdeklődőket.