2020. január 19., 17:20

Miért nincs a mackóknak hajuk?

A közelmúltban a Mackó Jankó kalandjai című kötettel bővült a szlovákiai magyar gyermekirodalom. Csiba Krisztina alistáli származású fiatal szerző első gyermekkönyvében egy kedves kis medvebocs kalandjaival ismerkedhetnek meg az olvasók.

A tíz verses-mesés történet bravúros ritmikával és Méhes Zsanett illusztrátor elbűvölő rajzaival bájolja el az olvasókat a legkisebbektől a legnagyobbakig. A könyv ötletéről és megszületéséről a szerzővel beszélgettünk.

Hogyan született meg Mackó Jankó megírásának az ötlete?

Körülbelül másfél éve született meg az első versike. Azelőtt soha nem írtam gyerekverseket. Egyik napról a másikra, szinte a semmiből eszembe jutott két sor: „Mackó Jankó, mutasd magad, hadd simítsam meg a hajad!” Napokig ez a két sor járt az eszemben, először azt sem tudtam, mihez kezdjek vele. Aztán arra gondoltam, hogy mégis csak tovább kellene gondolni, hiszen valamilyen oka csak van annak, hogy folyton ez a két sor jár az eszemben. Igy született meg a Jankó és az Őzgidácska című verses mesém, amelyből kiderül, hogy miért nincs a mackóknak hajuk. A családban többen is elolvasták, és nagyon tetszett nekik. Engem is jó érzés töltött el, miközben a verses mesét írtam. Ezen felbuzdulva kezdtem Mackó Jankóval tüzetesebben foglalkozni. Mikor három-négy verses mesével elkészültem, egyre gyakrabban hallottam a férjemtől és a családom többi tagjától, hogy ezeket a verseket akár könyv formájában is ki lehetne adni, biztosan tetszene a gyerekeknek. Akkor gondolkoztam el ezen először, és onnantól fogva tudatosan próbáltam olyan témákat választani, amelyekről úgy gondoltam, hogy érdekelhetné a gyerekeket.

Mikor fedezte fel magában az írói tehetséget?

Gimnazista éveimtől írok verseket, úgy 15-16 éves koromtól. Arra lettem figyelmes, hogy tudok rímekben gondolkodni. Például ha eszembe jut egy sor, a következő sorról még nem tudom, mi lesz, de a fejemben már pörögnek az előző sor végére rímelő szavak. Először nagyon kezdetleges szárnypróbálgatásaim voltak, ám ahogy teltek az évek, ahogy értek a gondolataim, úgy tisztultak le a rímek is. Addig ritkán mutattam meg másnak az általam írt verseket. Most mégis úgy éreztem, hogy ezekkel a verseimmel örömet tudok szerezni.

Mackó Jankó03

Milyen a viszonya a szlovákiai magyar gyerekirodalomhoz?

A szlovákiai magyar gyerekirodalom képviselői közül N. Tóth Anikó írásait kedvelem. Nyitrai főiskolás éveim alatt ő volt rám a legnagyobb hatással az oktatóim közül. Örülök, hogy személyesen tanulhattam tőle. Meséiben mindig megtalálja az utat a gyerekek lelkéhez.

Milyen koncepció alapján épül fel a verses meséskönyv?

Nem gondolkoztam különösebb koncepcióban. A célom az volt, hogy olyan témákról írjak, amelyek felkeltik a gyerekek érdeklődését, s amelyek közel állnak hozzájuk. Ebben a könyvben a gyerekek megismerhetik egy kedves kis medvebocs kalandjait. Mackó Jankó egy kicsit esetlen, de annál nagyobb szíve van. A tíz verses meséből megtudhatják többek között, hogyan került Jankó a mackócsaládba, miért nincs a mackóknak hajuk, minek öltöztek Jankóék a maszkabálon, de az is kiderül, milyen összetűzésbe keveredett Jankó a méhkapitány seregével.

Rendkívül kellemesek az illusztrációk.

Méhes Zsani, a könyv illusztrátora tehetséges alkotó. Az egyik közösségi oldal anyukás csoportjában végeztem egy felmérést, hogy lenne-e igény a könyvemre, és itt talált rám Zsani. Felajánlotta, hogy szívesen illusztrálná. Úgy gondolom, nagyon szerencsés vagyok, hiszen az első pillanattól kezdve egy hullámhosszon voltunk. Mindkettőnknek ugyanaz volt a célja, hogy közösen egy szép, gyermekbarát mesekönyvet hozzunk létre.

Mackó Jankó02

Meséljen a könyv kiadásának körülményeiről.

Miután megfogalmazódott bennem a könyv kiadásának a gondolata, elkezdtem informálódni. Semmilyen tapasztalattal nem rendelkeztem ezen a téren, így minden segítségért hálás voltam. Aztán úgy döntöttem, hogy önerőből fogom megjelentetni a kötetet. Miután megkaptam az árajánlatokat a nyomdáktól, kiválasztottam a számomra legkedvezőbbet, és elkezdődött a közös munka. Az események felgyorsultak, és bő egy hónap múlva a kezemben tarthattam a könyvet. Hihetetlen érzés volt.

Milyen volt az első találkozás az olvasókkal, milyenek az első visszajelzések?

Természetesen nagyon izgultam, hogy milyen lesz a könyv fogadtatása. Szerencsére pozitív fogadtatásra talált, nagyon sokan jelezték, hogy ez a könyv lett a gyerekek kedvence, sok képet kaptam, ahogyan a gyerekek éppen olvassák, nézegetik. Akadtak olyan szülők, akik azt írták, hogy ők nem akarják letenni, mert modern, és nem unalmas. Ezek a visszajelzések mindig megmelengetik a szívemet. Bizonyságot adnak arról, hogy érdemes volt belevágni. Nagyon hálás vagyok azoknak az iskoláknak, óvodáknak is, amelyek író-olvasó találkozóra hívtak, és lehetőséget adtak, hogy a gyerekek megismerkedjenek Mackó Jankó kalandjaival. A kicsik érdeklődve kapcsolódtak be a beszélgetésbe, figyelmesen hallgatták a felolvasott verses meséket. A közeljövőben igyekszem az összes felkérésnek eleget tenni.             

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.