Merre tart a határon túli magyar könyvkiadás?
A fórumon közös nyilatkozatot fogalmaztak meg, amelyben ajánlásokat tettek a magyar kormány illetékes szerveinek a támogatási rendszer átalakítására. „Most abban egyeztünk meg, hogy elsősorban a kiadók számára kérünk működési költségtámogatást, másodrészt, hogy kezdeményezünk egy olyan pályázati formát ezen kiadók számára, ahol kiadói programokra lehet pályázni, harmadrészt pedig kérjük, hogy olyan pályázat szülessen, amely a magyarországi terjesztést megoldja” – mondta a Hírek.sk-nak Hodossy Gyula, a fórum szervezője.
Mint kiderült, a vajdasági könyvkiadók és terjesztők még nehezebb helyzetben vannak. Azáltal, hogy a schengeni határokon kívül rekedtek, kiadványaikat nehezen tudják eljuttatni a magyarországi könyvpiacra – magyarázta a vajdasági Beszédes István. „ A kis olvasótábor miatt, – mintegy 200-250 ezer magyarral kell számolni – nagyon fontos nekünk a könyvek célba juttatását illetően az egyetemes magyar könyvpiac. Mi nem schengeni ország lakosaiként csak vámmal tudjuk a könyveinket bejuttatni Magyarországra" – nyilatkozta.
A legnehezebb helyzetben a kárpátaljai kiadók vannak. Túlélésük az anyaországi támogatástól függ. „Ukrajna a mai napig nincs olyan helyzetben, hogy úgy támogasson kisebbségi kultúrát, mint ahogy ezt megteszik Romániában, Szlovákiában, vagy Szerbiában. Jóformán csak Kárpátalján vagyunk olyan helyzetben, hogy az állami támogatást nélkülözve próbáljuk a kultúrát, a könyvkiadást és egyéb területeket fönntartani. Magyarán mondva, ha nem volna a magyarországi támogatás, elzárnák ezt a csapot valamilyen módon, egyszerűen megszűnne a magyar kultúra létezni” – mondta kárpátaljai kollégái nevében is Dupka György.
Bár Szlovákiában a könyvkiadók részesülnek állami támogatásban, az idei évben rájuk jár a rúd. A kisebbségi könyvkiadásra Hodossy Gyula szerint egyetlen centet sem kaptak a pályázók, miközben év végéig kellene megvalósítaniuk a pályázatban foglaltakat a kiírás feltétele szerint.
„ A nyomdák már nem nagyon hajlandók hitelre nyomni, és hát a szerzők is egyre elégedetlenebbek – joggal – hogy mikor kapják meg a honoráriumokat. Tehát teljesen tehetetlen ilyenkor egy kiadó, a pályázatban vállalt kötelességeit megpróbálja teljesíteni pénz nélkül, hitelekre, és közben nem kap hiteles tájékoztatást arra vonatkozóan, hogy az a pénz, amivel ezeket a hiteleket vissza tudná fizetni, mikor érkezik a számlára” - panaszolta Hodossy Gyula.
A fórum résztvevői megegyeztek, hogy rendszeresítik az egyeztetéseiket. Legközelebb jövő tavasszal Erdélyben találkoznak majd, ahol megvitatják az időközben elért eredményeket és további közös stratégiákat dolgoznak ki.