2015. június 4., 18:56

Megnyílt a 86. Ünnepi Könyvhét

BUDAPEST. Sárközi Mátyás József Attila-díjas író beszédével nyílt meg a 86. Ünnepi Könyvhét és 14. Gyermeknapok Vörösmarty téri központi rendezvénye csütörtök délután Budapesten.
201506041840360.012.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

 

 

Zentai Péter Lászlónak, a rendezvényt szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) igazgatójának köszöntője után Sárközi Mátyás nyitóbeszédében emlékeztetett: 2014-ben a könyvpiac forgalma mintegy 44 milliárd forint volt, ennek legnagyobb részét a szépirodalmi művek kereskedelme tette ki.

Tavaly több mint ezer könyv jelent meg összesen 18 millió példányban, és európai viszonylatban Magyarországon legnépszerűbb a fikciós próza - tette hozzá, méltatva a kiadók munkáját.

A csaknem hat évtizede Nagy-Britanniában élő író elmondta: nagyon ritkán ír irodalmi művet angolul, ragaszkodik a magyar nyelv használatához és Magyarországon járva mindenkiben potenciális olvasót lát. "Megbűvölt életem első 19 évének itthon felszedegetett kultúrája" - jegyezte meg.

"Hiszek abban, hogy az irodalmi prózának kellő adagolásban feltétlenül kell némi filozófiát közvetítenie" - vallotta beszédében Sárközi Mátyás. Mint fogalmazott, véleménye szerint a próza túl közel áll az élőbeszédhez ahhoz, hogy a költészethez hasonlóan tobzódhasson a formabontó nyelvi leleményekben vagy a zenére és képzőművészetre jellemző kifejező elvontságban. A regény vagy novella nem lehet csupán szavak halmaza, eleje, közepe és valamely epizódsort lezáró vége kell legyen - tette hozzá.

Sárközi Mátyás az eseményen hangsúlyozta, hogy a magyar irodalom ívének töretlenségét egyedül a "közfigyelem reflektorfényében sugárzó" új mesterművek születése biztosíthatja.

 

 

Mint fogalmazott, reményteli bizakodásra ad okot, hogy idén Krasznahorkai László nyerte el a rangos és mintegy 25 millió forint jutalommal járó Nemzetközi Man Booker-díjat. "Az ív tehát rajzolódik tovább" - zárta beszédét.

Az idei könyvhéthez kapcsolódva az ország több mint 80 településén, valamint a határon túl is tartanak rendezvényeket. A Vörösmarty téren hétfőig több mint kétszáz kiadó várja kiadványaival az érdeklődőket, az alkalomra több mint háromszáz új könyv jelent meg.
A budapesti nyitórendezvényen a Katasztrófavédelem Központi Zenekara működött közre.

Átadták a Szép Magyar Könyv 2014 verseny díjait 

Átadták a Szép Magyar Könyv 2014 verseny díjait a 86. Ünnepi Könyvhét és a 14. Gyermeknapok nyitónapján, csütörtökön a Pesti Vigadóban.

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) tájékoztatása szerint a gyermekkönyv kategóriában Móra Ferenc A didergő király (Scolar) című könyvét találták a legjobbnak, elismerő oklevéllel jutalmazták Elekes Dóra Tündi és Samu (Naphegy), Schein Gábor Márciusban jaguárok? (Móra), valamint Varró Dániel és Maros Krisztina Akinek a kedve dacos (Manó Könyvek) című kötetét.

A tudományos művek, szakkönyvek és felsőoktatási kiadványok mezőnyében Knapp Éva Martin von Cochem Magyarországon 1. (Borda Antikvárium) című kötetét tüntették ki díjjal, a könyv egyben elnyerte az Antall József Emlékdíjat is. A kategóriában oklevéllel ismerték el a Horváth Örs Péter és Kiss János szerkesztette Littmann Sebészeti műtéttan (Medicina) című szakkönyvet.

Sun-mi Hwang Rügy (Athenaeum) című, Szabó T. Anna által fordított elbeszélése és Szabó Imola Julianna Varratok című versprózákat tartalmazó kötete (L'Harmattan) a szépirodalmi könyvek és ifjúsági irodalom kategóriában érdemelt ki elismerő oklevelet, előbbi elnyerte a Tamás László Emlékdíjat is.

A művészeti könyvek és albumok mezőnyében díjjal ismerték el a Jalsovszky Katalin, Tomsics Emőke és Toronyi Zsuzsanna által írt A magyarországi zsidóság képes története (Vince) című munkát, amely egyben elnyerte Áder János köztársasági elnök különdíját is. A kategóriában oklevéllel jutalmazták Bachman Zoltán Keresztút (Provinceart), Korzenszky Richárd Amikor felkel a nap (Zrínyi), Jane Rogoyska Gerda Taro (Park) című könyveit.

Elismerő oklevelet kapott a kategóriában, valamint Orbán Viktor miniszterelnöki különdíját is elnyerte a Katona Anikó és Szarka Anita szerkesztette Képpé formált háború (Osiris és Országos Széchenyi Könyvtár) című kötet. Szintén oklevéllel díjazták Vadas József A magyar iparművészet története a századfordulótól az ezredfordulóig (Corvina) című munkáját, amely megkapta Tarlós István főpolgármester különdíját is.

A bibliofil és speciális kiadványok között a Lakner Lajos, Szabó Anna Viola és Szoboszlai Lilla által szerkesztett Névelő növények (Déri Múzeum) című kötetet jutalmazták oklevéllel, az ismeretterjesztő kiadványok mezőnyében pedig Gordon István Gurulunk, repülünk... (Corvina) és Papp Emese Porcukor és habverő (Central Médiacsoport) című könyve kapott elismerő oklevelet.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) alkotói különdíjában részesült Kiss István a Knapp Éva Martin von Cochem Magyarországon 1. (Borda Antikvárium) című kötetének tipográfiai megformálásáért, Paulovkin Boglárka az Egyszervolt című meseantológia (Csimota) illusztrációiért és Keresnyei Johanna a Spacemaker (Vince) című kötet tervezéséért.

A XXII. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál látogatóinak szavazata alapján a közönségdíjat Schein Gábor Márciusban jaguárok? (Móra) című kötete kapta meg.
A Szép Magyar Könyv 2014 verseny győzteseit díjazó főzsűri elnöke Boka László volt, tagja volt Gál Katalin, Pomázi Gyöngyi, Szuba Jolanta, Czeizel Balázs, Köböl Vera és Vágó Magdolna is. 



 

201506041840360.012.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.