Megjelent Medvesalja magyar nyelvjárási atlasza
Az atlasz 750 térképlapon mutatja be a hagyományos paraszti élet, használati tárgyak, ételek megnevezéseit, valamint a megnevezések nyelvjárási változatait.
„A nyelv társadalmi és területi változataiban él. Mi a területi változatokat ábrázoltuk, tehát megnéztük azt, hogy Medvesalja 12 településén különböző fogalmakat hogyan neveznek meg. Ebből áll az egész atlasz” - magyarázta a Hírek.sk-nak Cs. Nagy Lajos nyelvész.
32 darab, ún. informatizált térkép lehetővé teszi egyebek mellett új térképek generálását, további összefüggések feltárását, bemutatását. „Lexikai térképek, morfológiai, tehát alaktani térképek, és hangtani térképek vannak ezek között” – tette hozzá Cs. Nagy Lajos.
A medvesaljai falvak az egykori Gömör megye Nógráddal határos délnyugati részén, a Gortva-patak völgyében fekszenek. A tizenkét vizsgált település Sőreg, Ajnácskő, Csevice, Gömöralmágy, Dobfenek, Gömörpéterfala, Óbást, Újbást, Bakóháza, Vecseklő, Medveshidegkút és Tajti volt.
A szerző 1991-től 1996-ig a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Magyar Nyelv és Irodalom Tanszékének vendégtanáraként dolgozott, ekkor gyűjtötte össze nyelvatlaszának anyagát. A munkában hallgatók is részt vettek. Később az OTKA-támogatásával szervezett utakon újabb nyelvi és néprajzi adatokkal gazdagodott az anyag, s összesen több mint 180 ezres korpusz jött létre. Ebből az adatmennyiségből 100 ezernél is több került az atlasz térképeire.
Megtudhatjuk az atlaszból, hogy ezen a területen pl. a fanyelű bicskát nevezték bicskának, bicsaknak, bugylibicskának, halbicskának, halasbicskának, konyabicskának, sőt jancsibicskának is. A macska, ha simogatják, nemcsak dorombol, hanem bőgőzik, brúgózik, duruzsol, morog, morgattyúzik és muzsikál.
A könyvbemutató létrejöttét a losonci Phonix Lutetia polgári társulás tette lehetővé. A szervezetnek két alapvető irányvonala van: a kulturális közösségi programok szervezése és a helytörténeti, tudományos kutatás.
„Ez 20 évvel ezelőtt kezdődött. Akkor még polgári társulás nélkül, de konkrétan magam is részt vettem ennek a gyűjtésnek a segítésében, a feleségem pedig aktívan részt vett ennek az anyagnak a gyűjtésében. Tehát a magánvonal az egyik ilyen indítóoka, hogy ezt az előadást ide elhoztuk. A másik, mert Medvesalja azért közel van hozzánk és mindenképpen ráhatással, kihatással van erre a palóc területre is” - nyilatkozta portálunknak Puntigán József, a Phonix Lutetia PT elnöke.
A magyar nyelvjárások atlaszának gyűjtése az 1950-es években nem terjedt ki erre a viszonylag zárt területre. Tudományos szempontból ezért nagy jelentőségű ez a nyelvatlasz, amely felépítésében azt is támogatja, hogy a korpusz beépíthető legyen a magyar és az európai dialektológiai adatállományokba. Kiadását egy szlovákiai nonprofit szervezet vállalta magára.
„A kiadók nem vállalkoznak hasonló könyvek kiadására, hiszen csak egy szűk réteghez jutnak el, vagy közoktatási intézményekhez. És úgy gondoltuk, hogy megpróbálunk egy pályázat segítségével pénzt szerezni a kiadásához. Ez szerencsére sikerült is, és így megjelenhetett ez a nyelvatlasz” – mondta portálunknak Bálint Annamária, a Luminosus nonprofit szervezet vezetője.
A tervek szerint az anyag digitális változatban, CD-lemezen is megjelenik. A kötet a Luminosus Kiadó címén rendelhető meg.
KAPCSOLÓDÓ VIDEÓ