Megelevenedett a Gulág kegyetlen világa Dunaszerdahelyen - VIDEÓVAL
Dunaszerdahelyen a Csallóközi Könyvtárban mutatták be a szepsi Köteles Ágoston könyvét, amelyben a Felvidékről a a szibériai Gulág,- és a kaukázusi Gupvi- táboraiba erőszakkal elhurcolt keresztények történetét dolgozta fel. A Málenkij robotra, azaz egy kis munkára elhurcolt emberek közel egy évtizedes szenvedéseit bemutató könyvet délután a diákoknak, este a felnőtt közönségnek mutatta be a szerző.
Köteles Ágoston maga is olyan családból származik, ahonnan a család férfitagját, az apát elhurcolták az oroszok a helyi kommunisták segédletével, és aki soha nem tért vissza a "pár napos munkából". A történet a palóc vidéken, a Bodrogközben és az Ung-vidéken nagyon sok magyar családot érintett, és ezeknek a családok életében még mindig élnek a családi tragédiák. Köteles Ágoston évekig gyűjtötte a dokumentumokat és lejegyezte a még élő visszatérők történeteit, ebből állt össze a kötet.
A könyv címe is sokatmondó és bonyolult: "Csak azok a kaukázusi sakálok ne üvöltenének már - Az erőszakkal elhurcolt felvidéki keresztények szovjet rabságban". A szerző érzékletesen beleépítette a legmegrázóbb történeteket, amikor a lázas betegeket élve vittek ki a hulladombra a mínusz 40 fokos hidegben, ahol a sakálok és a farkasok falták fel őket. A könyv rengeteg személyes drámát és hihetetlen kegyetlenséggel elkövetett emberiesség elleni bűntettet örökít meg a túlélők vallomásai alapján.
A könyvben dokumentált adatok olyan részleteket tárnak a nyilvánosság elé, amelyet a hivatalos történetírás igyekszik elhallgatni, hiszen még abban sem sikerült konszenzust kialakítani, hány embert hurcoltak el annak idején a szovjetek munkatáborokba az egykori Csehszlovákia területéről, ezek a számok különböző források alapján 10 000 és 60 ezer között vannak. Szolzsenyicin kutatásai szerint a szovjet táborokban a Szovjetunió létezése alatt akár 60 millió is lehetett az áldozatok száma, ami megközelíti a második világháború teljes veszteségét. A jelenleg elfogadott adatok alapján a háború következtében több mint 73 millióan vesztették életüket, beleértve a megölt civileket és az elesett katonákat is.