Megalapításának századik évfordulóját ünnepli a muzslai alapiskola
Ebben pedig senki nem találhat kivetnivalót, hiszen a muzslai Endrődy János Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola azon oktatási intézmények közé tartozik, ahol a hagyományok és a mai kor kívánalmai jól megférnek egymás mellett.
Zalaba Zsófia, a muzslai Endrődy János Alapiskola igazgatója a Hírek.sk-nak nyilatkozva elmondta, igyekszenek megőrizni a hagyományt, hiszen a múltra épül jelen s jövő. „Igyekszünk a ma szellemében, a mai technikai vívmányoknak, követelményeknek megfelelően nevelni, oktatgatni gyermekeinket, igyekszünk minél kisebb létszámú osztályokkal dolgozni, hiszen tudjuk, hogy kis létszámú osztályban több teret kapnak a gyerekek és jobban tudunk velük előre haladni“ – mondta az igazgatónő.
Az iskola a századik évforduló alkalmából nagyszabású ünnepségen köszönte meg az egykori tanítók munkáját, s hogy hivatástudatra nevelve utat mutattak a fiatal pedagógusoknak. Potápi Árpád János, nemzetpolitikáért felelős államtitkár a magyarság megmaradása kapcsán ünnepi beszédében úgy fogalmazott: azt kell tennünk, amit a muzslaiak is tettek, akik szülőként tovább adták a magyar anyanyelvet, a magyar identitást. A nemzetpolitikáért felelős államtitkár egy magyar zászlóval ajándékozta meg az iskolát az intézmény századik évfordulója alkalmából.
„Jövőnk csak az lehet, ha továbbra is a magyar intézményrendszer fölött őrködünk, azt erősítjük, s ennek a legjobb módja, ha a saját gyermekeinket, unokáinkat magyar óvodába, iskolába íratjuk. Erre minden feltétel adott, úgyhogy én kérem is a szülőket, hogy járjanak el így. Ennek az iskolának a példája is bizonyítja, hogy száz éve építették ezt az akkor új iskolát, most ezt ünnepeljük. Ebben az évben 150 tanulóval kezdte meg a tanévet, és reméljük, hogy a következő években, évtizedekben ezt a létszámot meg tudja őrizni“ – mondta el portálunknak Potápi Árpád János.
A muzslai önkormányzat két iskolabuszt üzemeltet, hogy a környező településekről megoldják a tanulók utaztatását, akik nyolc községből érkeznek Muzslára, de a helyi tanulók száma is növekszik.
Farkas Iván, Muzsla polgármestere elmondta, a fiatalok egyre jobban kedvelik a községet, s egyre többen jönnek a faluba, aminek köszönhetően az óvodában is növekszik a gyermekek létszáma. „Úgyhogy jövőre, ha minden igaz, akkor meg tudunk tölteni két osztályt a muzslai diákokból, és ehhez jönnek még a bejáró diákok. Úgy gondolom, hogy van értelme küzdeni, van értelme dolgozni, mert látjuk az eredményét, hogy lassan, de biztosan növekszik a diáklétszám“ – mondta a polgármester.
Az évforduló alkalmából iskolatörténeti kiállításon elevenítették fel az elmúlt száz év eseményeit, s a régi diákokban, tanárokban szép emlékeket idéztek fel a régi fotók. „Ez a kép az első sítúrán készült“ – mondja Búcsi Teréz, aki fiatal tanítónőként a hetvenes években lépte át először a muzslai iskola kapuját, majd a kétezres években az intézmény igazgatója lett. Ekkor került vissza a magyar korona is az iskola tetejére, amely hosszú ideig a padláson porosodott, s ekkor vette fel az intézmény Endrődy János nevét. A volt iskolaigazgató nosztalgiázva járta be az osztályokat.
„Annak idején kifestettük az osztályokat és mondtam, hogy minden osztály válasszon színt. Még most is, ahogy bementem a kék osztályba, eszembe jutott, hogy ez akkor is kék osztály volt, kicsit színesebbé tettük és a gyerekek is vigyáztak rá. Nagyon sok régi, kedves tanítványom van itt, akikre szívesen emlékszek vissza“ – mondja az iskola egykori igazgatója.
Szalai József élete nagy részét az iskola falai között töltötte, hiszen itt cseperedett fel, itt tanulta a betűvetést, majd harminchét évig tanított a muzslai alapiskolában. Mint azt elárulta, földrajz és testnevelés szakos tanárként szívesen ment a gyerekekkel a szabadba. „Igyekeztem velük megismertetni a falut, a vidéket, a tágabb környezetünket. A gyerekek nagyon szerettek velem csatangolni, szívesen emlékeznek vissza ők is ezekre a kirándulásokra“ – meséli az iskola volt pedagógusa, aki ezzel is igyekezett a gyerekekben a lokálpatriotizmust erősíteni, ahogy teszik ezt az intézmény jelenlegi tanárai is.
Az ünnepségen Zalaba Zsófia igazgatónő Babits Mihály gondolatát idézte, miszerint „múlt nélkül nincs jövő“. Az Endrődy János Alapiskola pedagógusai is ezért kapaszkodnak a múltba, azokba az értékekbe és gyökerekbe, amelyek a jövő nemzedékét is segíthetik megmaradni magyarnak.