2019. december 19., 11:49

Malmok az Alsó-Ipoly mentén

Koczó József érdekes könyvbemutatójára került sor tegnap a Párkányi Városi Múzeumban. A Honti Füzetek 11. számaként megjelent A perőcsényi malomnak egy szem kevés, kettő sok… kiadvány az Ipoly torkolattól Drégelypalánk-Ipolyhídvégig, a középkortól a 20. század derekáig ismerteti a folyón és patakjain üzemelő vízimalmokat, pusztáit, majorjait.

Galéria
+4 kép a galériában

Koczó József filozófia-történelem-magyar szakos tanár. Pedagógusként szükségét látta annak, hogy tanítványai minél többet tudjanak a szülőföldjükről. Évtizedeken keresztül vezetett helytörténeti szakkört, könyveiből 10 magyar és 3 határon túli magyar tannyelvű iskolában tanítottak.

Nyugdíjba vonulása után több idő jutott a kutatásra, gyűjtésre és a feldolgozásra. Kutatómunkájának eredményeiről rendszeresen tart előadásokat az Ipoly magyar és szlovákiai oldalán. Kiadványai közül kiemelkednek a Honti Füzetek, melyekben bemutatja Dél-Hont településeinek helytörténetét, természeti szépségeit, népi hagyományait, egyházait, iskoláit, emlékhelyeit.

E kiadványokat a pedagógusok és a diákok is haszonnal forgatják, de az olvasóközönség is érdeklődik irántuk. Fontos nemzeti táplálékunk a kenyér Koczó József helytörténész ismertette, hazánk területén a 13-14. században -a kis jégkorszak idején - a húsfogyasztás némileg veszített jelentőségéből, a kenyér fogyasztása viszont növekedett. Az Árpád-kor elején még nagy számban használtak kézimalmokat, de a liszt egyre tökéletesebb előállítására sorra épültek a malmok is. Szamár vagy marha erejével hajtott szárazmalmok főleg a vízben szegényebb országrészekben voltak, a vizek közelében vízimalmok épültek.

Patakmalmok, hajómalmok „Etnográfiai szempontból a vízimalmok közt is különbséget kell tennünk. Voltak a patakokra épített patakmalmok, amelyek gáttal mesterségesen felduzzasztott kis vizek mellett a partra épült malomszerkezetek voltak, míg a folyókon hajómalmokat lehetett látni. A hajómalom kezelése kissé összetettebb feladat volt, többirányú felkészültséget kívánt, de a patakmalom molnárjának is az őrlésen kívül értenie kellett az ácsmesterséghez, a fúráshoz, faragáshoz” ecsetelte a helytörténész.

Elmondta még, a molnárok nem voltak a malmaik tulajdonosai, szabott feltételek mellett bérelték azt a földesuraktól. A hajósmalom üzembe helyezése ügyében a part menti földesúrral kellett megegyezésre jutni. Majdnem minden településen volt malom, hogy ne kelljen a búzát messzire szállítani. Az Ipoly menti malmoknak a legtöbbször a kevés vízhozam miatt kellett aggódniuk, ezért a patakokat felduzzasztották.

Ezzel azonban a gátszakadást kockáztatták és a terület elmocsarosodását segítették elő. A könyv címe is „A perőcsényi malomnak egy szem kevés, kettő sok...” erre a kevés vízhozamra utal. Koczó József kitért molnárok munkájára, szólt az ördöngős molnárokról, a precíz török összeírásokról a malmokkal kapcsolatban, a malmok 19. századi modernizálásáról és sok egyébről. A vetítéssel egybekötött könyvbemutató dedikálással zárult.
Koczó József helytörténész és Juhász Gyula a PVM igazgatója
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.