2016. szeptember 29., 20:16

Magyar nyelvű párkapcsolati tanácsadás indul a Felvidéken

POZSONY. Felvidéki civil szervezetek és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége segítette életre hívni azt a családsegítő programsorozatot, melynek célja a párkapcsolati harmónia megteremtésének elsajátítása fiatalok, szülők és nagyszülők részvételével. Az interaktív foglalkozásokat hét felvidéki településen érhetik majd el az érdeklődők.
201609291221360.csa02.JPG

A párkapcsolati válságokat jobb megelőzni, mint a kialakulásuk után kezelni, a tüzet eloltani – vallják azok a szakemberek, akik októbertől márciusig hét felvidéki településen tartanak magyar nyelvű család- és párkapcsolat-segítő programokat. A szakpszichológusból és a párkapcsolati tanácsadóból álló csapat Dunaszerdahelyen, Marcelházán, Füleken, Komáromban, Somorján, Búcson és a Pelsőci régióban tart interaktív foglalkozásokat fiatal felnőtteknek, szülőknek és nagyszülőknek. Minden településen öt alkalommal, havonta egyszer vehetnek részt az érdeklődők a hétköznapi helyzeteket elemző, szituációs gyakorlatokban bővelkedő rendezvényeken.

A szakértői csoport vezetője, Süll Tamás ifjúsági és egyetemi tanácsadó, lelkész elmondta, hogy egy szomorú eredménnyel záruló felmérés adta az ötletet a családsegítő projekt elindításához. A felvidéki ifjúság körében végzett kutatásából kiderült, hogy a fiatalok 90 százaléka nem tud megnevezni a környezetéből olyan párkapcsolati mintát, amelyet pozitív példaként tudna hasznosítani a saját életében. Ez azt jelenti, hogy a szülők többsége nem képes megismertetni gyermekét a konfliktusok megelőzésének és a harmonikus együttélés megteremtésének sikeres megoldásaival.  A szakember szerint a házasság egy életre köttetik, és abban minden családtag szeretetben, biztonságban él. Amennyiben a fiataloknak nem ez a „házasságélményük”, alternatív, legtöbb esetben labilis együttélési formák felé fordulnak. Ez a ma már tendenciának nevezhető jelenség egyénre és társadalomra egyaránt káros következményekkel jár. Süll Tamás és Ujpál Emőke a foglalkozásokon azt mutatja meg a résztvevőknek, hogyan lehet megfelelő önismerettel, az elvárások és vállalások egyeztetésével és nem utolsó sorban az egymásra figyelő kommunikációval a párkapcsolati, családi harmóniát megteremteni, évtizedeken át fenntartani.

A családsegítő projekt kilenc felvidéki civil szervezet, a Keresztény Ifjúsági Közösségek, a Felvidéki Magyar Ifjúságért Társulás (FEMIT), a Szövetség a Közös Célokért, a Diakónia Központ, a Carissimi, a KUCKÓ, a VITA HUMANA, a Kultúráért és Turizmusért Polgári Társulás, a Pro LE-TI, valamint a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége példás összefogásának eredménye.

Pataki János, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) elnöke a kezdeményezéssel kapcsolatban elmondta, tiszteletre méltónak tartja a felvidéki civil szervezetek aktivitását. „Sokszor komoly ellenszélben, a lehetőségek határain egyensúlyozva, az egyesületi tagok saját erő- és pénzforrásaiból tesznek meg mindent a magyar közösségek, a magyar nyelv, a magyar családok megmaradásáért. A magyarság megélése az anyaországban szinte észrevétlen, hiszen természetes, a határainkon túl azonban mindennapos küzdelem” – emlékeztetett a KCSSZ vezetője.     

Család- és párkapcsolat segítő program

Szakmai vezetők: Ujpál Emőke tanácsadó szakpszichológus. Süll Tamás párkapcsolati tanácsadó

Első helyszínek és időpontok:

Komárom: 2016. október. 05. 14.30 - 18.00 óra között, helyszín: Révkomáromi Selye János Gimnázium, Király püspök u. 5.
Búcs: 2016. október. 21. 18.00-21.30 óra között, helyszín: Katona Mihály Alapiskola, Fő utca 503.
Dunaszerdahely: 2016. október. 22. 9.00-12.30 óra között, helyszín:  Ružový háj 937/47.
Somorja: 2016. október. 22. 15.00-18.30 óra között, helyszín: Csemadok ház, Iskola utca 37.
Marcelháza:  2016. október. 26. 18.00-21.30 óra között, helyszín: Református Egyház Közösségi terme, Fő út 130. 
Pelsőci régió: 2016. október. 29. 9.00-12.30 óra és 15.00-18.30 között, helyszín: Gömörhorka, Nyugdíjasklub (a Községi Hivatal mögötti épület)
Fülek: 2016. október. 30. 9.00-12.30 óra és 15.00-18.30 között, helyszín: Magyar Közösségi Ház, Madách utca 5.

Minden érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők! Jelentkezés és további információ: Győri Margit, Mobil: +421 915 727 613

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.