Magyar könyvekkel bővült a könyvtár Rimaszombatban
Több helyről érkező támogatásnak és adományoknak is köszönhetően a tavalyi év során több száz kötettel bővült a rimaszombati Matej Hrebenda Könyvtár könyvállománya.
A Művészeti Alaptól kapott 3000 euró összegű támogatásból 296 különféle műfajú könyvet sikerült vásárolniuk. A könyvtár állományának bővítését tavaly a Besztercebánya Megyei Önkormányzat is támogatta 6000 euróval. Az összegből az intézmény 599 új kiadványt vásárolt, ezek azonban többnyire szlovák nyelvűek voltak.
A Kisebbségi Kulturális Alaptól (Kultminor) kapott 2 000 eurós támogatásnak köszönhetően magyar könyvekkel is bővülhetett az állomány. Az összeghez még 160 eurós önrésszel járultak hozzá, s így 217 új magyar könyvet tudtak beszerezni. Ebből 83 darab könyv a szépirodalmi, 65 a szakirodalmi részlegre került, míg 69 példánnyal a gyermek és ifjúsági részleg kínálata gazdagodott – árulta el Herczeg Rita, a Matej Hrebenda Könyvtár igazgatóhelyettese, hozzátéve, hogy ezeken az újdonságokon keresztül is szeretnék visszacsalogatni a magyar olvasókat a könyvtárba.
Kiemelte, hogy az olvasóteremben 82 féle napilap és magazin naprakészen megtalálható, így a regisztrált olvasók számára ingyenesen átlapozható a napi sajtó. A magyar sajtótermékek közül az Új Szó, a Magyar7, a Vasárnap, az Új Nő, a Jó Gazda, a Prágai Tükör, az Első kézből, a Gömöri Hírlap a Carissimi is rendszeresen, már a megjelenést követően fellelhető a könyvtárban, ahol emellett ingyenes internet-hozzáférést is tudnak biztosítani az online böngészéshez.
Az olvasószolgálati osztály vezetője továbbá elmondta, hogy sikeresen bekapcsolódtak a Márai-programba, így a magyarországi Kello Könyvtárellátó Nonprofit Kft. jóvoltából 150 000 Ft értékben 48 darab könyv érkezett hozzájuk. Ugyancsak több tucat könyvet kaptak adományok útján is.
A legnagyobb mértékű hozzájárulás Bagdy Emőke nyugalmazott egyetemi tanárnő és szakpszichológus nevéhez fűződik, aki már másodjára ajándékozott nagyobb mennyiségű szép- és szakirodalmat a gömöri könyvtárnak. Neki köszönhetően tavaly 71 kiadvánnyal bővült a kínálat, s nem szabad megfeledkezni a helyi Tompa Mihály Könyvesboltról sem, ahonnét 44 új magyar könyvet kaptak ajándékba. Sajnálatos azonban, hogy a város vezetése nem érzi fontosnak a megyei fenntartású intézmény támogatását, s még egy kisebb összegű szimbolikus összeggel sem szponzorálta a fejlesztéseket.
A különböző pályázatokon és az adományokon keresztül így is összesen 1855 kötettel nőtt a könyvállomány, aminek körülbelül egyharmada magyar – közölték a könyvtár munkatársai.
Az intézményben a 2018-as évben nőtt a kölcsönzések száma és a rendezvények látogatottsága is. Népszerűek voltak az iskolások számára rendezett rendhagyó irodalomórák, a különböző foglalkozások és az író-olvasó találkozók. Szeptemberben a könyvtár nyílt napján Lackfi János, az egyik legközkedveltebb kortárs magyar író és költő olvasott fel műveiből. Hasonló közönségcsalogató rendezvényekre pedig idén is számítani lehet.