2013. december 2., 12:18

Magyar elnök került a Finnugor Irodalmi Egyesület élére

SZALEHARD. Pusztay János költőt, a szombathelyi egyetem professzorát választották meg a Finnugor Irodalmi Egyesület (AFUL) elnökének az oroszországi Szalehardban - számolt be hétfőn a Rosszija 24 állami hírtelevízió.
Pusztay János a Nyugat-magyarországi Egyetemen működő uralisztika intézeti tanszéket vezeti. Az uráli nyelvek és népek kutatója, műfordító.

A Nyugat-Szibéria északi részén található Jamali-Nyenyec Autonóm Körzet székhelyén a múlt hét második felében tartották meg a finnugor írók 12. kongresszusát. A szakmai rendezvény központi témája ezúttal a gyermekirodalom volt. A rendezvényen magyar, finn, észt, sőt francia irodalmárok, nyelvészek is részt vettek. A több mint 60 delegátus között volt Berg Judit magyar író is.

A Szalehardban tartott tanácskozás résztvevői támogatták egy elektronikus finnugor gyermekirodalmi könyvtár létrehozását. Azt javasolták, hogy az orosz oktatási minisztérium tegye az alapoktatás részévé a nemzetiségi nyelvek kötelező oktatását azokon a területeken, ahol a nemzetiségek egy tömbben élnek.

Szergej Uramajev, a nyugat-szibériai régió kormányzatának illetékese az orosz hírtelevíziónak elmondta: a kongresszuson beszámolt arról a magyar kezdeményezésű programról, amelyet 2006-ban indítottak el Õsi rokonság elnevezéssel. A finnugor népek egységét és történelmi közösségét hirdető, egymás kultúrájának, hagyományainak megismertetését célzó projektben a Jamali-Nyenyec Autonóm Körzet és a magyarországi Nagyigmánd iskolásai is részt vesznek.

A Finnugor Irodalmi Egyesületet 1994-ben hozták létre a különböző nemzeti irodalmi szövetségek összefogása és a finnugor népek nyelvének megőrzése érdekében. A szervezet vezetésébe írókat, nyelvészeket, kulturális és közéleti személyiségeket, fordítókat, újságírókat, és nyelvtanárokat is meghívtak Magyarországról, Oroszországból, Finnországból és Franciaországból - emlékeztetett az Interfax orosz hírügynökség.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.