Közös nyilatkozatot írtak alá oktatási szervezetek
„A nyilatkozatnak egy közös célja van, hogy a parlamenti választások után felálló kormány végre kezdjen el foglalkozni az oktatásüggyel, s azt végre prioritásként kezelje” – nyilatkozta Pavel Ondek, a Szlovákiai Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (OZPŠaV) elnöke hangsúlyozva, hogy követeléseik reálisak. Nyilatkozatukat február 18-án Juraj Draxler oktatási miniszternek is át kívánják adni.
Az oktatásügyi szakszervezetek és szakmai szervezetek képviselői egyebek mellett követelik, hogy 2017 végéig a nyilvános iskolák és iskolai létesítmények irányítási és finanszírozási kompetenciái kerüljenek kizárólag az oktatási minisztérium hatáskörébe. Továbbá azt szeretnék, ha a következő választási időszak végére legalább a GDP 6 százaléka áramlana az oktatásügybe.
Az oktatási szervezetek szerint a tanítók fizetésének 2020-ig legalább olyan arányban kellene emelkednie, hogy az elérje a főiskolai alkalmazottak bérének legkevesebb 80 százalékát. Éppen ezért szerintük 2017. január 1-től 25 százalékkal kellene emelni a pedagógiai és szakdolgozók bérét, majd évenként további 10 százalékkal. További követelésük, hogy az első fizetési osztályba, illetőleg a bértáblázat első fokozatába tartozó nem pedagógiai alkalmazottak fizetése minden kalendáriumi év elején a minimálbérrel azonos szinten kezdődjön.
A felsőoktatás terén javasolják: készüljön el a szlovákiai felsőoktatás hosszú távú fejlesztésének koncepciója, az állami iskolák állami forrásokból való finanszírozása pedig évente 60 millió euróval emelkedjen. A bérfejlesztést olyan módon javasolják megoldani, hogy a felsőoktatásban dolgozó kezdő pedagógusok fizetése elérje a nemzetgazdasági átlagbér 1,7-szeresét.
A közös nyilatkozat mögé az oktatási szakszervezeteken kívül felsorakozott többek között a Szlovákiai Alapiskolák Társulása (ZZŠS), a Szlovákiai Állami Gimnáziumok Igazgatóinak Egyesülete (ARŠGS), a Szlovákiai Szakközépiskolák Egyesülete (ASOŠS), a Szlovákiai Katolikus Iskolák Egyesülete (ZKŠS), a Szlovák Tanítói Kamara (SKU), a Magániskolák és Oktatási Intézmények Egyesülete (ASŠaZS), a Szlovák Független Keresztény Szakszervezetek (NKOS), a Szlovákia Szülői Szövetségek Tanácsa (SRRZ), a Szlovák Rektori Konferencia (SRK), a Szlovákiai Főiskolák Tanácsa (RVŠ SR), a Szlovákiai Főiskolai Karok Dékánjainak Klubja (KDFVS SR), a Főiskolák Diáktanácsa, illetve a Szlovákiai Doktoranduszok Egyesülete (ADS).