2020. május 12., 12:22

Könyvek karanténban, könyvtárosok arcvédő pajzsban

Két hónapos zárvatartás és szigorú járványügyi intézkedések foganatosítása után május 12-én 9 órakor ismét beindult a könyvkölcsönzés a komáromi Szinnyei József Könyvtár mindkét épületében. Filková Renáta igazgató a szokatlan működésük részleteiről tájékoztatta portálunkat.

Galéria
+3 kép a galériában
A könyvtárosok arcvédőpajzsban, szájmaszkban és kesztyűben fogadják a látogatókat
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

„Mától minden munkanapon 9-12 óra között, majd az egyórás ebédszünet, illetve fertőtlenítés után 13-16 óra között fogadjuk az olvasókat, akiket a szigorú egészségvédelmi előírások betartására kötelezünk. Ez idő tájt szombatonként még zárva tartunk. Az épületbe csak korábban beiratkozott vagy beiratkozni szándékozó olvasók léphetnek be – védőmaszkban, s a kihelyezett kézfertőtlenítőt is kötelesek használni“ - magyarázta az igazgató.

Az olvasók által visszavitt könyveket a földszinten e célra kijelölt helyen veszik át, majd a kiskocsira helyezett dobozokba kerülnek, az új kölcsönzéseket pedig odabenn, a felnőtt vagy gyermekrészleg pultjánál bonyolítják le.

„Mindkét épületünk előcsarnokában egyidejűleg legfeljebb négyen tartózkodhatnak, s az 1 főre eső 25 négyzetméter betartása miatt a felnőtt részlegen egyidejűleg 14-en, a gyermekrészlegen pedig 7-en lehetnek. Mindenki csak maximum 10 percig válogathat a kötetek közül, s egyszerre legtöbb 5 könyvet kölcsönözhet ki. Munkatársaink a látogatókat kesztyűben és szájmaszkban, illetve műanyag arcvédő pajzsban fogadják“ - fejtette ki a továbbiakban.

Könyvek karanténban, könyvtárosok arcvédő pajzsban
Előbb a kiskocsira, majd egyhetes karanténba kerülnek a visszavitt könyvek
Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Azt is megtudtuk, hogy a könyvtártagok által visszavitt könyveket 7 napig karanténban tartják, s azok csak azután kerülnek vissza a részlegek polcaira.

Sajnos, a könyveket sem UV-sugárzással, sem pedig ózonnal nem lehet fertőtleníteni, a hagyományos fertőtlenítőszerek pedig alkohol tartalmú vegyianyagok, amelyek rongálnák az állagukat. Azok esetében az egyhetes karantén bizonyul a legmegfelelőbb óvintézkedésnek“ - szögezte le.

A szolgáltatásaik közül a koronavírus-járvány idején csak a könyvkölcsönzés zajlik, rendezvényeket nem tarthatnak.

„Az olvasótermeink, tanulószobáink és a helytörténeti állományunk szolgáltatásai szünetelnek, s a látogatók internethasználata is tilos. A főleg diákok által igényelt irodalomgyűjtés (resers) – a megadott témakörrel kapcsolatos művek listázása csak elektronikus formában valósulhat meg“ - tette hozzá. 

A könyvek kései visszahozataláért pénzbírsággal csak azok sújthatók, akik a könyvtár március 10-i bezárása előtt önhibájukból késlekedtek. „A többiek esetében automatikusan, május végéig meghosszabbítottuk a kölcsönzési időt.“

Végül arra is kíváncsiak voltunk, hogy van-e új fejlemény a könyvtár-igazgatói pályázatok elbírálása terén.

„A könyvtárunk igazgatói posztjára kiírt pályázat januári 1. fordulójába csak egyedül jelentkeztem, mégsem választottak meg. A 2. körbe március 6-ig lehetett pályázni, amit ismét megtettem. Nem tudom, hogy újabban akadt-e vetélytársam. A pályázat kiértékelése a járvány miatt még nem történt meg. A megbízatásom június 30-án lejár. Úgy tudom, hogy ha addig sem születik döntés az új igazgató személyéről, akkor ideiglenesen a kijelölt könyvelőnk irányítja majd az intézmény működését“ - zárta tájékoztatását interjúalanyunk.

Könyvek karanténban, könyvtárosok arcvédő pajzsban
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.