2019. április 26., 20:30

Két ország, három nemzedék, négy költő

Három kárpátaljai szerző mutatkozott be a somorjai Mozi klubban csütörtök délután, név szerint Dupka György, Lőrincz P. Gabriella és Csornyij Dávid,a beszélgetést pedig a felvidéki költő, író Tóth László vezette. Az esemény az Irodalmi Karaván rendezvénysorozat keretében jött létre, amelyet a Szlovákiai Magyar Írók Társasága szervez.

Somorja irodalmi est
Galéria
+3 kép a galériában
Fotó: Mozi klub

Dupka György neve sokaknak ismerősen cseng, nem véletlenül, a kárpátaljai irodalom egyik maghatározó alakja. Több mint egy tucat kiadvány köthető nevéhez, amelyek között nemcsak irodalmi, hanem történészi munkák is vannak.

Köszöntőjében elmondta, nem először jár Somorján. 1989 áprilisában, azaz már harminc éve is ellátogatott a csallóközi városba, akkor a Csemadok szervezett kárpátaljai művészeknek felvidéki bemutatkozó körutat. Akkoriban a csehszlovák titkosszolgálat kiemelt figyelmet szentelt nekik, minden találkozón volt legalább egy megfigyelő.

Fotó:  Mozi klub

Mint mondta, érdekes módon „a peresztrojkától és a glasznosztytól megrészegülve” akkoriban ők elég szabadon fejezték már ki magukat, az itteni szervezők viszont minden találkozó után egy kihallgatáson vettek részt. Őket a szovjet-csehszlovák barátság jegyében nem bántották, pedig „nem fogták be a pörös szájukat”.

Az ő szókimondásukat és őszinteségüket viszi tovább Lőrincz P. Gabriella, aki ezen az estén a „középnemzedéket” képviselte. Beregszászi születésű, az ottani irodalmi élet egyik ismert szervezője, az Előretolt Helyőrség Íróakadémia oktatója. Az ő egyik diákja, Csornyij Dávid is vele érkezett, aki az Irodalmi Jelen folyóirat munkatársa, a videó rovatot szerkeszti.

Az este folyamán szó esett az ukrán nyelvtörvényről, amely drasztikus módon akarja korlátozni a magyar nyelv használatát. Az előadók nem osztják azon véleményt, miszerint a kárpátaljai magyarság csupán az orosz-ukrán konfliktus áldozata lenne. Mint mondták, az új törvény több olyan pontot is tartalmaz, amellyel kifejezetten a magyarság ellen írtak meg.

Illegalitásba kell, hogy vonuljon az Együtt c. kiadvány is, amely a kárpátaljai magyarság egyetlen irodalmi folyóirata. Az új nyelvtörvény értelmében a jövőben ezt csak úgy jelenhetne meg, hogy a teljes tartalmát, azaz minden egyes verset lefordítanak ukrán nyelvre.

Ahogy ezen az estén elhangzott, a határon túli írók élete Balassi Bálint szellemiségéhez hasonló: egyik kezükben a kard, másikban a toll, így vívják a végvári harcot a magyar nyelvért, kultúráért, megmaradásért.

Somorja irodalmi est
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.