Két éve hunyt el Esterházy Péter, változhat-e a vele kapcsolatos irodalmi kánon?
A két éve súlyos betegségben elhunyt író hagyatékát is érinti Békés Márton nagy figyelmet kiváltott írása.
Esterházy Pétert belföldön és külhonban is a magyar posztmodern irodalom egyik legjelentősebb alakjaként értékelik. Nem mellesleg a balliberális oldal kulturális ikonja volt és maradt halála után.
Békés Márton, a Terror Háza Múzeum kutatási igazgatója a Klubrádióban elmondta, új konzervatív kulturális korszakot kell teremteni Magyarországon, az első lépés, hogy a jobboldali, nemzeti közeg dekolonizálja saját gondolkodását, szabaduljon meg azoktól a sablonoktól, hogy például „az Esterházy a jó író, a liberális közegnek kell megfelelni, az a fontos, amit a Magyar Narancs ír”.
"A (poszt)kommunista korszaknak hosszú az árnyéka, méghozzá elsősorban a konzervatív kultúra szervezett diszkreditálása és a liberális kánon könyörtelen érvényesítése miatt. Miután a balliberális kulturális hegemónia nyelvileg, gondolatilag és szellemileg egyaránt hosszú ideig szabadon érvényesült, nehéz szabadulni régi szokásaitól és lebontani megalvadt struktúráit. Mindezt nehezíti a művelődési intézmények (MTA, egyetemek, színházak, könyvkiadás, zenei élet, galériák) gyarmatosítása és a kereskedelmi célú „kultúra” meghonosodása, amely lépten-nyomon együtt jár a cinizmus és a közömbösség terjedésével.
A legnagyobb online hírportálokat például ma is egy olyan gonzó-szubkultúra határozza meg, amelynek kódjai, utalásai és metanyelve a többségi társadalomtól teljesen idegen. A nyilvánosságnak ezek az enklávéi tekinthetők a liberális kurzust nyomokban még fenntartó „médiaelit” utolsó valamirevaló citadelláinak.
A konzervatív kulturális dekolonizáció elsődleges feladata a művelődési és média-intézményrendszer átalakítása"- írja Békés Saját mércét kell teremteni című, a Magyar Időkben megjelent írásában.