2017. június 17., 09:18

Hiánypótló kiadványt mutattak be Kassán Márai Sándor feleségéről

KASSA. Egy százéves fotóalbum volt az első impulzus, ami arra késztette Ötvös Anna kassai történész-könyvtárost, Márai-kutatót, hogy Márai Sándor, de elsősorban felesége, Matzner Ilona után kutasson. Hétéves munkájának eredményeképpen megszületett Lola könyve, s a Helikon kiadó jóvoltából az idei ünnepi könyvhéten is jelen volt Budapesten.
201706161145030.lola02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

„Úgy éreztem, hogy a nagy emberek, nagy írók, férfiak mögött áll egy nő a háttérben, és erről a nőről nagyon-nagyon keveset tudhatunk meg. Éppen ezért őt próbáltam megformálni” – mondta Ötvös Anna, a könyv szerzője.

Ötvös Anna nagyon alapos nyomozómunkát végzett, korabeli dokumentumokat, leveleket, anyakönyvi kivonatokat és a kor napilapjait is tüzetesen átnézte, hogy minél teljesebb képet kaphasson Loláról és arról a kulturális-társadalmi közegről, amelyben Máraival éltek. Szerencséjére még olyan közeli rokonokkal és barátokkal is tudott találkozni, akiktől sok új információt szerezhetett be vagy éppen évtizedekig fennálló legendákat oszlathatott el.

"Olyan dolgokkal és olyan emberekkel találkozhattam, akikkel talán, ha most kezdeném, már nem futnék össze. Közülük többen meghaltak, az anyagok eltűntek vagy most már nem lehet őket úgy összerakni. Azt hiszem, hogy szerencsés voltam, jókor voltam jó helyen” – jegyezte meg Ötvös Anna.

A szerző elmondta, legjelentősebb adalékot Mihályi Gábortól kapta, akinek apja, Mihályi Ödön, Márai legjobb – és az író állítása szerint egyetlen – barátja volt. Emellett a fő kiindulási pont Lola fotóalbuma volt, amely szó szerint a szemétből került hozzá. Ezek a képek ebben a könyvben láthatók először.

Eljutottam egy idős férfihez, aki Lola hugának, Zsazsa néninek a sofőrje, mindenese. Megkérdeztem, nincsenek-e esetleg fényképei. Előhozott egy albumot, szemem-szám elállt, mint utólag kiderült, ez Lola gyerekkori albuma volt, amiben a családról is jónéhány kép megtalálható. Tulajdonképpen a könyv gerince ez a fotóalbum. Ez a könyv nem lett volna ilyen, ha ezzel a fotóalbummal nem találkozom” – fejtette ki Ötvös Anna.

Duncsák Mária nyugalmazott tanár, aki a könyvbemutatót vezette, elsőként olvashatta a lebilincselő könyvet, amelyet szó szerint nem tudott letenni.

„Számunkra, akik itt élünk, nagyon érdekes a könyv. Egyrészt mert szeretjük, olvassuk Márait, és Lola, a felesége tulajdonképpen egyet jelent vele. Lola élete bővelkedik nagyon érdekes fordulatokban, jó és tragikus fordulatokban is. Nagyon-nagyon érdekesen szedte össze a szerző, Ötvös Anna, rengeteg forrásmunkát dolgozott fel, igen aprólékos munkát végzett, és ez látszik is a könyvön” – mondta Duncsák Mária.

Üröm az örömben, hogy anyagi okok miatt Lola könyvében a korabeli fotók csak kis formátumban láthatók. De talán a jövőben tervezett szlovák nyelvű kiadásban már nagyobb méretű és – ahol az kívánatos – színes képek is lesznek majd. A jövő pedig még tartogathat meglepetéseket, hiszen Lola naplója, amelyet 1948-ban kezdett el írni és egyelőre nem kutatható, valószínűleg újabb színekkel gazdagítja az eddig ismert Márai-képet. Ötvös Anna könyve pedig kihagyhatatlan forrástanulmány lesz a naplók megértéséhez.

201706161145030.lola02.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.