Gömörben összefogással a szegénység ellen
A rimaszombati 4. sz. Hatvani István Cserkészcsapat tisztjei és két kis cserkész hozta el azokat az adományokat Viktornak és Rolandnak, amelyet Gömörtől egészen Érsekújvárig gyűjtöttek. A cserkész ahol tud, segít, mondja a Cserkészcsapat tisztje, miközben a két kiskorú gyermek máris bontja a csomagokat és szemügyre veszik az ajándékokat.
"Ahogy az egyik cserkésztörvény is mondja, a cserkész ahol tud, segít, tehát bárhol, ahol segítségre van szükség, ott a cserkész nagyon szívesen nyújtja a segítő kezét. Ezen kívül minden évben különböző jótékonysági rendezvényeket szervezünk, vagy pedig jótékonykodunk rászorulók részére. Ahogy az elmúlt években, idén is úgy döntöttünk, hogy gyűjtést szervezünk" - mondta Csúsz Balázs cserkésztiszt, a 4. sz. Hatvani István Cserkészcsapat tagja Rimaszombatból.
Alig 20 négyzetméteren nevelik a nagyszülők a két unokát. Villany van a házban, de víz, fürdőszoba nincs. Két nagyon régi tűzhely biztosítja a meleget, egy szobában alszanak mind a négyen, a nehéz körülmények ellenére azonban a nagyszülők igyekeznek mindent megtenni a 8 éves Viktorét és a 4 éves Rolandért. A fő gond, kilátásba helyezték, hogy a gyerekeket nevelőotthonba viszik, ha nem lesznek meg a minimális életkörülmények. A nagyszülők erről hallani sem akarnak, pedig a szegénység szemmel láthatóan kikönyököl az ablakon.
"Én felneveltem már három gyereket, ez meg a két unokám... nem tehetek róla, de ez a kötelességem, hogy rendbe tartsam őket... és rendben is vannak, nem panaszkodhat egyik sem, mert amíg én élek, addig biztos rend lesz" - mondja elszántan a nagypapa, Rusznák János.
Amíg a gyerekek a játékokkal, az édességgel vannak elfoglalva, előkerülnek a pásztorbotok, ostorok, amelyet a nagyapa készített, hiszen egykor pásztorként kereste a kenyerét.
Az ő kézügyességét örökölhette a nagyobbik unoka Viktor is, akinek az iskolakezdés nehézkes volt, de mára ő lett az egyik legszebben író diák a helyi magyar tannyelvű alapiskolában.
Korda Edit, a helyi magyar alapiskola igazgatója is megerősítette, hogy Viktor amennyire nem beszélt, mára annyira az osztály egyik legszebben író diákja lett. "Nagyon jó a kézügyessége, ezt biztos valamelyik ágról örökölte, és most már elmondja azt is, hogy mik foglalkoztatják. Megtudtunk tőle, hogy neki a legkedvesebb a kis öccse, Roli. Előfordul, hogy ha a gyerekek valamit kapnak az iskolában, akkor ő elteszi a felét, vagy lehet, hogy az egészet is, és azt mondja, hogy viszem a kis öcsémnek."
Az összefogás láttán nem titkolta örömét Dusza Mária polgármester sem. "Advent kezdetén, karácsony elején mindenki nagyon örül az ajándékozásnak. Nagyon örülünk, hogy a cserkészek és a Gömöri Kézművesek Társulása nagyon szép adományokkal megajándékozták a gyerekeket. Természetesen, a község is összefog és igyekszünk mi is bizonyos adományokkal hozzájárulni az ünnepekhez, egy kicsit szebbé tenni a karácsonyukat" - mondta a falu vezetője
Az utóbbi pár napban többen is felkeresték a nagyszülőket és a gyerekeket, akik tartós élelmiszert, ruhaneműt, de egy kisebb méretű kályhát is hoztak számukra. A négy tagú család álma egy saját, önnálló telken lévő ház lenne, ahol a konyha és fürdőszoba mellett a két unokának saját szobát tudnának biztosítani. Rusznák János még azt is megjegyzi csendesen, hogy nem szívesen adná a gyermekeket intézetbe, már csak azért sem, mert ott mindegyik olyan gyorsan elfelejti a magyar szót. Itthon, ha szegénységben is élnek, de legalább anyanyelvükön, magyarul köszönik meg azt a keveset, amivel a jószándékú emberek segítik őket.