Fikció és valóság
Egy szuszra kellene elolvasni Visky András Kitelepítés című művét, már ha lenne valakinek ereje együltében végigolvasni egy 440 oldalas könyvet. Pedig a regény formai szerkezete is erre buzdít: nincs benne mondatot lezáró pont, csak vesszők, amelyek által egymásba fonódnak a szavak és a mondatok, és ezáltal erősödik a szöveg folytatólagossága.
Végtelenül szomorú ez a családtörténet, a humoros beszólások, vicces helyzetek ellenére is, amelyek sűrűn átszövik a keserű tartalmat. Valójában ezek a megmosolyogtató, olykor megnevettető pillanatok segítik át az olvasót a mondanivaló súlyosságán.
Visky András, a család legkisebb gyermeke írja meg később, már felnőttként emlékezéseit a történelmi időnek arra a szeletére, amikor a párt az 1956-os magyarországi forradalom után (is) javában „nevelte át” a „megnevelhetetlen” osztályellenséget.
Visky Ferenc református lelkészt, mivel nem tudták „betörni”, huszonkét év börtönre és teljes vagyonelkobzásra ítélték.
Az anyát, Júliát hét gyermekével együtt egy évvel később kitelepítették a Duna-deltával határos Baragan sztyeppe egyik lágerébe, a szovjet mintára létrehozott román gulágra. A belügyminisztérium rendelete szerint ugyanis az apa bebörtönzését követően a családja folytatta az ellenséges agitációt a lakosság körében, ezért rendelte el a kényszerlakhelyet és a kényszermunkát. A népi demokráciára veszélyes propagandát állítólag az anya mellett Ferenc (tizenegy éves), István (tízéves), Pál és Lídia ikrek (kilencévesek), Máriamagdolna (hatéves), Péter (hároméves) és András (kétéves) szervezték és fejtették ki.
Évek teltek el száműzetésben anélkül, hogy hírt hallottak volna a családfő felől.
Sokan estek rabul az anya rémült szépségének a lágerben, ahol mindenféle náció élte szörnyűséges életét. Többen is megkérték Júlia kezét, és örökbe akarták fogadni hét csontsovány gyermekét. Mindenki azt javasolta Júliának, hogy mondjon le a férjéről, engedje őt szabadon.
Júlia esténként, az egész napi munkától fáradtan maga köré ültette gyermekeit, és a gyertyafénynél felolvasott a Szentírásból, az egyetlen könyvből, amely a fogságba véletlenül velük tarthatott. Ebből merítettek erőt, és a családi összetartásból. A szívós anya és gyermekei azonban aligha élték volna túl a koncentrációs tábort, ha nincs Márika, a gyermekek nyelvén Nényu, aki önszántából tartott a családdal a legborzalmasabb körülmények ellenére is. Mivel ő nem volt elítélt, nem kellett kényszermunkát végeznie, így naphosszat a család ellátásával foglalatoskodott. Ami pedig nem volt egyszerű, hiszen a semmiből kellett gazdálkodnia.
Mindenkinek ajánlom ezt a könyvet, de elsősorban azoknak, akik nem tapasztalták meg saját bőrükön a szocializmus és a kommunizmus „remekelését”. Sok mindent megérthetnek általa a közeli múltból, olyan kérdések válhatnak számukra világossá, amelyekre eddig nem találták a választ. És ajánlom azoknak is, akik nosztalgiával gondolnak vissza az önkényuralom „dicső” negyven évére.
Visky András ajánlásában ezt írja: