Felvidéki írók is bemutatkoznak a 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon
Az idei, immár 26. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon 24 ország képviselteti magát, a három és fél nap alatt közel 850 vendég – művészek, írók, tudósok – részvételével. 145 kiállító várja a közönséget színes könyvkínálattal, valamint író-olvasó találkozókkal, könyvbemutatókkal, dedikálásokkal, felolvasásokkal, koncertekkel és kiállításokkal – összesen csaknem 400 eseménnyel – 2019. április 25–28. között a Millenárison.
A Könyvfesztivál a nagyközönség számára nyitott vásár, amelyen évente több tízezer látogató fordul meg a pavilonok körül, ahol közel 50 000 kötet és több száz újdonság közül válogathatnak. A könyvkínálat és a programkínálat szerteágazó, minden korosztály számára tartogat újdonságokat.
Idén a dunaszerdahelyi Családi Könyvklub is képviselteti magát a fesztiválon, három felvidéki témájú könyvet mutat be az olvasóközönségnek.
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése Budapest főpolgármesterével, a Főváros támogatásával huszonöt esztendeje alapította meg a Budapest Nagydíjat, amely azóta a Magyarországon külföldi írónak adható legrangosabb elismeréssé vált.
Idén a Budapest Nagydíj Kiss Ilona, Munkácsy-díjas grafikusművész egyik legszebb művészkönyve: Kányádi Sándor Volna még című versének exkluzív kiadása, Claire Anne Magnès francia fordításával.
Az idei díszvendég-író a napjaink északi irodalmának nemzetközileg elismert norvég alkotója, Karl Ove Knausgård, a Magvető Kiadó szerzője.
Tizenkilencedik alkalommal ad otthont a fesztivál Európa legtehetségesebb pályakezdő prózaírói nemzetközi bemutatkozásának. Az Európai Elsőkönyvesek Fesztiváljára idén 22 országból érkeznek fiatal írók. Magyarországot a Margó-díjas Mécs Anna képviseli.
A könyvfesztivál a magyar könyvkiadás bemutatkozásának fontos lehetősége: a kortárs magyar szépirodalom mellett a könyvkultúránk minden ágazatában jelennek meg a kiadók újdonságaikkal. Ezen a hétvégén többek között Bodor Ádám, Eszterhai Katalin, Háy János, Nógrádi Gábor, Spiró György, Száraz Miklós György, Turczi István vagy Vámos Miklós új kötetének bemutatójára is ellátogathat a közönség.
Felsorolni is nehéz azt a sok játékos ötletet, amivel a gyermekkönyvkiadók ráébresztik a gyerekeket az olvasás szeretetére, egyben megszólítják szüleiket és tanáraikat. Lesz mesemondás, koncert és közös éneklés, felolvasó- és papírszínház, játszóház, gyermekfoglalkoztató, emellett több vetélkedő – és persze könyvbemutató, dedikálás a Gyerek(b)irodalomban, amely idén a Millenárison, a Nemzeti Táncszínház vadonatúj épületének előcsarnokában kap helyet.
Az idei évben a felvidéki Családi Könyvklub igazi mesterhármassal mutatkozik be a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon.
Április 26-án, pénteken a Millenáris fesztiválcsarnok Votisky Zsuzsa termében, délelőtt 10:30-kor kezdődik a dunaszerdahelyi Családi könyvklub irodalmi maratonja. Győry Attilától, a Családi könyvklub vezetőjétől megtudtuk, hogy sajátos, különc, igazi felvidéki témákkal mutatkoznak majd be a fesztiválon.
Simon Attila, Szomolai Tibor és Benkő László könyveit mutatják be
Győry Attila elmondta, hogy az első könyv Simon Attila Csak álltunk és sírtunk című könyve lesz. Ez a rendkívüli fontosságú kötet a Felvidék 1938-as visszacsatolásának kordokumentációs könyve. Tulajdonképpen a visszacsatolás első napjairól tudunk meg sok újdonságot, de nem a történészek szempontjából, hanem a kortársak szemével. A 184 korabeli fotóval illusztrált könyvet Simon Attila történész, egyetemi tanár, a Fórum Kisebbségkutató Intézet vezetője mutatja be.
Ezt követően 11:30-kor Szomolai Tibor a viharos sikerű A klán című könyvét mutatja be. A vérbeli maffia-krimiben az 1990-es évek dunaszerdahelyi gengszterei, azaz a "Pápay klán“ emberei és a "könnyű nők" mellett színes kavalkádban vonulnak fel a politikusok, a bukott kommunisták.
„Harmadikként a Családi Könyvklub idei zászlóshajója úszik be a terembe 13:00 órakor. Benkő László legújabb, A pozsonyi csata című könyvét nemcsak a könyvszakma, hanem olvasók ezrei is érdeklődve várják.“ – mondta Győry Attila. Hozzátette, hogy Benkő László különleges, történelmi előadásai immár legendásak.
A Családi Könyvklub vezetője szerint a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál egy kiváló program lehet az irodalomkedvelők számára, ahol számtalan lehetőség, több ezernyi könyv, író, kiadó, egy igazi könyves Kánaán várja az olvasókat.