2019. november 28., 18:23

Fábry Zoltánra emlékeztek Stószon

A szülőházának falán elhelyezett emléktábla megkoszorúzásával, valamint a házban létrehozott emlékmúzeum megtekintésével emlékeztek meg Fábry Zoltánról, a „stószi remetéről”.

_dsc5780.jpg
Galéria
+23 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

A megemlékezésre a Fábry Zoltán Közéleti Napok keretében került sor, amelyet az idén már 49. alkalommal rendeznek meg. A kedvezőtlen időjárás miatt az idén nem az író síremlékénél emlékeztek meg, hanem a szülőházánál, amelyen emlékmúzeum működik.

Fotó:  Fábián Gergő

Életútjáról, az őt ért megpróbáltatásokról Mihályi Molnár László költő, publicista, tanár, a Csemadok Kassa-vidéki Területi Választmányának alelnöke beszélt, majd a résztvevők megtekintették az emlékmúzeumot. Itt Schreiber Alica osztotta meg személyes élményeit az íróról, akit az édesanyja gondozott, akihez ő is sokat átjárt, s akivel jó barátokká váltak. Bár egymás között a helyi német nyelvjárást, a mántát használták, Fábry Zoltán ösztönözte arra, hogy magyarul is megtanuljon.

Fotó:  Fábián Gergő

Fábry Zoltán munkásságáról, jelentőségéről Köteles László, a Csemadok alelnöke szólt néhány szót, majd megkoszorúzták az emléktáblát.

Mihályi Molnár László úgy fogalmazott, bár Fábry Zoltán Stószon élte le az életét, nagy ablakot nyitott a világra, és állandó kapcsolatban volt vele.

Fotó:  Fábián Gergő

A trianoni döntés után felvállalta a vox humana, az emberi hang képviseletét, a felvidéki magyarság élő lelkiismerete szeretett volna lenni. Az is volt. Mindig helyt állt azokban az ügyekben, amelyek súlyosan érintettek minket, legyen szó akár a színmagyar településeken hiányzó magyar iskolákról, akár a szepsi polgári iskoláról, vagy az írás minőségéről”

– mondta.

_dsc5780.jpg
Galéria
+23 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.