2017. június 5., 18:18

Elhunyt Juan Goytisolo, a legnagyobbnak tartott spanyol író

MADRID, MARRÁKES. A marokkói Marrákesben vasárnap 86 évesen elhunyt Juan Goytisolo spanyol író és orientalista, kritikus szellemű értelmiségi, akit gyakran emlegettek a kultúrák közti közvetítőként és a Nobel-díj várományosaként is.
201706051747460.g2.jpg

A katalán származású író márciusban szenvedett szélütést, állapota az elmúlt hetekben fordult egyre rosszabbra.   

Goytisolo pályája során több mint 60 könyvet írt, ismertebb regényei közé tartozik a magyarul is megjelent Hordalék, a Személyleírás és a Szigeti krónika. Köztudott róla, hogy semmilyen technikát nem használ, műveit kézzel jegyzi le.   

A spanyol nyelvű irodalmi Nobel-díjként emlegetett elismerést, a Cervantes-díjat 2015-ben adták át neki. A zsűri akkori méltatása szerint Goytisolo a spanyol irodalom egyik csúcsát jelenti, főleg a második világháború utáni időszakot illetően.   

Köszönőbeszédében Juan Goytisolo a világban és Spanyolországban tapasztalható igazságtalanságok ellen emelt szót. Elképzelte Cervantes hősét, Don Quijotét a jelenkorban, aki szerinte most "a kilakoltatottak, a hitelkárosultak és a segítségre szoruló ceutai és melillai menekültek" érdekében harcolna.   

Saját magát Cervantes "gyógyíthatatlan tanítványaként" jellemezte, akinek nehéz beletörődnie abba a világba, amely munkanélküliséggel, korrupcióval, bizonytalansággal, a társadalmi igazságtalanságok növekedésével és a fiatalok elvándorlásával terhelt.

A díjátadón mondott beszéd pontosan tükrözte az író műveinek hangvételét. Goytisolo kritikusa volt a katolikus spanyol társadalomnak, több könyve foglalkozik a háború utáni diktatúrával, a spanyol társadalom Franco alatti és utáni elmaradottságával, és saját későbbi emigrációjával.   

A katalán írót úgy ismerték, mint aki a nyugati és az arab világ között ingázik, közvetítőnek számított a kultúrák között. Szülővárosában, Barcelonában nőtt fel, de már 1956-ban, a Franco-rezsim ellenzőjeként önkéntes száműzetésbe vonult Párizsba. Művei hazájában 1963-tól Franco 1975-ben bekövetkezett haláláig be voltak tiltva.   

Marokkóban felesége, Monique Lange francia írónő 1997-es halála után telepedett le. Hétfő este helyezik örök nyugalomra az észak-marokkói El-Arais spanyol temetőjében.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.