2017. június 26., 11:58

Elbúcsúztatták Jókai Annát

BUDAPEST. Pályatársai és tisztelői jelenlétében búcsúztatták Jókai Anna Kossuth Nagydíjas írót, a nemzet művészét hétfőn a fővárosi Magyar Szentek Plébánián. A gyászszertartáson részt vett Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is.
201706261157270.J1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A nemzet művésze címmel kitüntetett író, a Magyar Művészeti Akadémia, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a Digitális Irodalmi Akadémia és a Keresztény Kulturális Akadémia tagja életének 85. évében, június 5-én halt meg. A kormány, az MMA, a Fővárosi Önkormányzat és a józsefvárosi önkormányzat is saját halottjának tekinti.

Balog Zoltán: Jókai Anna időtálló életművet hagyott hátra

Jókai Anna időtálló életművet hagyott hátra, amellyel a magyar irodalomtörténet része lett - mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Tarlós István főpolgármester is a Kossuth Nagydíjas író, a nemzet művésze búcsúztatásán hétfőn a Magyar Szentek Plébánián, Budapesten.

Balog Zoltán azt hangsúlyozta, hogy az a féltés, az az aktuális jelenlét, amellyel a közélet minden rezdülését követte, homo politicusszá is tette Jókai Annát. A miniszter arra is felhívta a figyelmet, hogy Jókai Anna Átvilágítás című, utolsó könyvének megjelenése szinte egybeesik az író halálával. "Az utókor feladata, hogy ne engedje elhallgattatni Jókai Annát, aki immár része lett a 20-21. század irodalomtörténetének" - mondta.

Tarlós István pedig azt emelete ki beszédében, hogy Jókai Anna mély emberi érzéseket felszínre hozó alkotásai sok irodalmi élményre vágyó embernek jelentettek emlékezetes élményt.

"Jókai Anna életműve igazi erkölcsi minta; munkáiban mindig a jóra igyekezett felhívni a figyelmet. Jókai Anna magyar író volt, a miénk és minden olyan emberé, aki hisz a társadalom, a közösség összetartó erejében" - tette hozzá.

Fekete György és Mezey Katalin méltatása

Jókai Anna halála a nemzet nagy vesztesége - mondta Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke. Hozzáfűzte, hogy Jókai Anna makacs tényeket mondott fontos részletekkel, amelyeket nagy életszemlélettel összegzett. Most műveivel együtt kér bebocsátást az örökkévalóságba.

Mezey Katalin, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője pedig úgy fogalmazott, hogy Jókai Anna fordulatos, sokszor nagyon keserves és nehéz életútjának egyik legfontosabb gondolata, hogy nem másokban és a külső körülményekben kell keresni a hibát, rosszat, a torzultságot, a bűnt, hanem saját magunkban.

"Jókai Anna egész életművében benne rejlő, de önéletírásában legmarkánsabban megnyilatkozó tanítása számomra az, hogy ha mindenki először saját magában venné észre és igyekezne kigyomlálni a rosszat - kezdve a rosszindulaton, a tehetetlenségen át a mások okolásáig, mások hibáztatásáig és tovább -, akkor valóban jobbá lenne a világ. Több lenne benne a megértés, a megbocsátás és a szeretet" - hangsúlyozta Mezey Katalin.

Pajor András és V. Majzik Mária méltatása

Prófétikus íróként, igaz barátként, hitvalló keresztényként és tudatos magyar emberként búcsúzott Jókai Annától Pajor András, a Keresztény Kulturális Akadémia (KKA) elnöke a Kossuth Nagydíjas író, a nemzet művésze hétfői gyászszertartásán a Magyar Szentek Plébánián, Budapesten.

Pajor András emlékeztetett arra, hogy Jókai Anna a Keresztény Kulturális Akadémiában is aktív tevékenységet folytatott. A szervezet elnöke szerint Jókai Anna fontos szerepet töltött be a KKA életében és az írónő is arról számolt be, hogy voltak olyan rajongói is, akik nem olvasták műveit, de a személyes találkozás odavonzotta őket gondolataihoz. Jókai Anna prófétikus író, hűséges, igaz barát, hitvalló keresztény és tudatos magyar ember volt - búcsúzott az alkotótól Pajor András.   

V. Majzik Mária képzőművész, a Jókai Anna urnája elé kerülő dombormű készítője elmondta, már most hiányzik számára az írónő bölcs nyugalma. Mint elárulta, az általa mintázott domborművön a galamb a Szentléleket szimbolizálja, a nap pedig azért tűnik fel az alkotáson, mert az égitest a világosságot, a békességet hozza el úgy, ahogy ezt Jókai Anna gondolatai, írásai, beszédei teszik.

Az urna szenteltvízzel meghintése előtt tartott szentbeszédében Ternyák Csaba egri érsek úgy fogalmazott: Jókai Anna evangéliumi bátorságra tanító okos mondatai sok ember életében csillantották meg a félelmet elűző, halálon túlmutató reményt.   

A szertartáson Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke és Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke mondott hálaadó és könyörgő imát.

A gyászszertartáson részt vett Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is.

Jókai Anna életének 85. évében június 5-én hunyt el hosszú betegség után. A hamvait rejtő urnát a búcsúztató szertartás után a család kísérte végső útjára.

201706261157270.J1.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.