Egy élet néhány szelete
A könyvbemutatót az MKP székházának színültig megtelt nagytermében az AB-ART igazgatója, Balázs F. Attila nyitotta meg. Balázs F. Attila elmondta, a kiadók rendkívül nehéz helyzetbe kerültek, hiszen az elmúlt évben a kisebbségi kultúrára szánt összegből nem kaptak támogatást, ennek ellenére a könyvkiadás nem állhat le, a forrásokat meg kell találni, és a könyveknek meg kell jelenniük.
Fiala Ilona újságíró (jelenleg a Magyar Közösség Pártjának sajtótitkára) neve nem ismeretlen az irodalomkedvelők előtt, hisz korábban hat hangjátékát és öt mesejátékát mutatta be a rádió. Elbeszéléseit és jegyzeteit a hazai magyar napilapban és hetilapokban publikálta. Regénnyel azonban most jelentkezett először. A kézirat 2011-ben a Szlovákiai Magyar Írók Társasága Pegazus Alkotópályázatán védnöki díjat kapott. A Néhány szelet tükre mindennapjainknak. Kisebbségi életünkről ad pontos képet, szembesít a mindennapok gondjaival, színeivel, hangulataival. A közéleti történések, a politika és a média unalmasnak egyáltalán nem nevezhető világa mellett azonban a regény a legintimebb szférába, a legbelsőbb gondolatok világába is beenged. Olvasóként ott lehetünk egy család, és mindenekelőtt egy nő életében, átélve vele a kegyetlen halált, a szerelem boldogságát, a nőiség megélését. Az önéleti ihletésű regény egyik meghatározója a humor, amely éltető erőként, avagy túlélési stratégiaként még a legszomorúbb pillanatokban is jelen van a főhős életében. Fiala Ilona azonban az öniróniától sem riad vissza, ő nem mások elé, hanem maga elé állít görbe tükröt, s ez teszi rendkívül élvezetessé és hitelessé a leírt élethelyzeteket. Szinte meghökkentő az az őszinteség, az a kitárulkozás, ahogy kiadja legbelsőbb gondolatait, azokat a vívódásokat, gyötrelmeket, amik egy mai nőt foglalkoztatnak.
A mű őszinteségét, kitárulkozását, lelki mélységét méltatták a könyv értékelői: Berényi József, Csáky Pál és Duba Gyula is. „Egyik varázsa ennek a regénynek, hogy rólunk, a mindennapjainkról is szól” – fogalmazott Berényi József, hangsúlyozva azonban azt is, hogy a szerző a fontos pillanatokban képes kilépni a hétköznapi szerepköréből, és pontos képet ad a közélet történéseiről is, hisz a könyvben benne van a felvidéki magyar lét, s ezzel teremt értéket. „Egy női író gondolatai a férfi olvasó számára mindig izgalmasak, mert ugyan teljesen nem érthetjük meg a női lélek mélységeit, de legalább közelebb juthatunk a másik nem értéséhez” – mondta az MKP elnöke.
Csáky Pál is úgy vélte, meglepő egy ilyen mély kitárulkozás egy nőtől. A regény mélyebb vonatkozásaiban azonban jelen van a kisebbségi lét, benne vannak azok a félelmek, az a drukk és szolidaritás is, amit egymásért érzünk. Ugyanakkor a közéleti felelősségvállalás mellett legalább annyira meghatározó az anya felelősségvállalása is, a finomstruktúrák érzékeny láttatása. „Lenyomatot kell hagyni magunkról, hisz gyermekeink, unokáink generációi majd ilyen könyvekből érthetik meg az ezredforduló felvidéki magyar valóságát” – mondta Csáky Pál.
„A posztmodern kifáradt és elsekélyesedett világában üdítően hat Fiala Ilona regénye, mert teljesen más, mint irodalmunk elmúlt húsz évének a prózája volt” – kezdte értékelését Duba Gyula író, aki szerint a regény stílusában a minimalizmushoz sorolható. „Az író nem játszik a szavakkal, és az élet nem feltűnő dolgaival foglalkozik, de annál világosabb elemekkel érzékelteti az objektív valóságot”- mondta Duba Gyula, és egyúttal további művek megírására is buzdította a szerzőt, annál is inkább, mert a női próza hiányzik irodalmunkból.
A bemutatón a könyvből Bárdos Ágnes és Molnár László olvasott fel néhány részletet, majd Fiala Ilonát a regény megszületésének körülményeiről, az alkotás mozgatórúgóiról Molnár Judit faggatta. A szerző elmondta, a fél év történéseit felölelő regény valóban önéletrajzi ihletésű, de nemcsak azoknak szól, akik ismerik őt, hanem a szélesebb olvasóközönségnek is, a főhőst, illetve a szereplőket tehát nem okvetlenül kell azonosítani, hiszen azok bárkik lehetnének. Arra a felvetésre válaszolva, hogy a kitárulkozásnak, az őszinteségnek meglehetnek a veszélyei is, a szerző elismerte, hogy az életben valóban nem mindig kifizetődő őszintének lenni, ő azonban ezt igényli, sőt, számára ez lételem, s ez is az oka, hogy a könyvben is végig visszaköszön az őszinteség. A cselekmény keretét fél év szolgáltatta, s innen ered a regény címe is. „Ez a fél év egy szelet az ember életéből. De a könyv még számos további időegységet is felölel, s ezek további szeletek, tehát „néhány szelet egy életből“ – magyarázta címválasztását a szerző, aki azt is elmondta, mivel a könyv 2009-ben íródott, ám csak most jelent meg, néhány részt újraírhatott volna, hiszen öt év alatt az ember véleménye változik, csiszolódik. Õ azonban úgy döntött, nem módosít semmit, meghagyta az eredeti meglátásokat, úgy ahogy azok 2009-ben megfogalmazódtak benne.
Fiala Ilona írói pályája a Néhány szelettel nem ér véget, hiszen kiadásra vár a következő regénye, amely a krimi világába viszi majd el az olvasókat. 2013-ban ezt a kéziratot is benyújtotta a Szlovákiai Magyar Írók Társaságnak Pegazus Alkotópályázatára, és az anonim versenyben ismét elnyerte a védnöki díjat.