Divatba jött a költészet
Zseniális ötlettel rukkolt elő két huszonéves magyar srác: költők arcképével és versrészletekkel dekorált pólókat dobtak a piacra Vates márkanéven.
Nem titkolt céljuk, hogy egyfajta kultúrforradalmat indítsanak és népszerűsítsék korosztályuk körében a költészet iránti rajongást.
A költészet és a tinédzserek egy lapon való említésénél elsősorban a középiskolai irodalmi órák és verejtékes felelések, verselemzések jutnak az eszünkbe, nem pedig a divat.
A Vates alapítói azonban szembe mentek a sztereotípiákkal. Bárány Bence és Csányi Péter úgy gondolják, nem csak a zenészek lehetnek ikonok, akikért rajongani lehet, hanem nagy magyar költőink is. Úgy látszik, az ötlet bejött, a vásárlók például imádják az Ady arcképével nyomott felsőt, és a divaton túl egyfajta önkifejezés is a viselőinek, amellyel megmutathatják, hogy „kultúremberek”.
A vátesz küldetéstudattal rendelkező költőt jelent.
Csányi Péter elárulta, azért választották ezt a nevet, mert ők is egy küldetést akarnak véghez vinni, kulturális közösséget építeni elsősorban a fiataloknak: – A gondolkodásomra nagy hatással volt a középiskolai irodalomtanárom. Az órái során megértette velem, hogy a művészet lényege és szépsége a más perspektíváján keresztüli tanulásban rejlik.
Elkezdtem szabadidőmben is verseket olvasgatni és rajongani a költészetért, és már akkor felmerült bennem a kérdés, hogy miért nincsen olyan ruházati márka, amely költőkből épít egyfajta brandet, hiszen
ki ne akarna például Ady Endrében végigmenni az utcán és így kifejezni a tiszteletét a Költőfejedelemért.
Nyomtattam is magamnak anno egy pólót az arcképével, alatta egy idézettel tőle, de komolyabban nem foglalkoztam a dologgal. Mindig a fejemben volt az ötlet, de korábban nem jutottam el a megvalósításig – mesélte Csányi Péter, aki hozzátette: most viszont úgy érezte, eljött a megfelelő pillanat.