2017. november 19., 10:14

Dialógus Európa lelkéért – Könyvbemutató Komáromban

KOMÁROM. Az Esterházy János Polgári Társulás november 18-án rendezte meg a Dialógus Európa lelkéért című kötet bemutatóját a Kossuth téri Csemadok-székházban. A könyvet Fazekas László református püspök és Kiss Róbert római katolikus püspöki helynök mutatta be, beszélgetőtársuk Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártja európai parlamenti képviselője volt.
201711190949430.csaky01.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

A házigazdák nevében Stubendek László, Komárom polgármestere, a Csemadok komáromi alapszervezetének elnöke üdvözölte a jelenlevőket. Megjegyezte, hogy a bemutatásra kerülő kötet elsősorban Európa lelkiismeretéről szól, majd átadta a szót a könyv kiadását kezdeményező Csáky Pálnak.

Csáky: baj van Európa lelkével és szellemiségével

Csáky bevezetőjében elmondta: manapság nagy problémát jelent, hogy baj van Európa lelkével és szellemiségével, s úgy tűnik, mintha eltávolodtak volna egymástól a világi és az egyházi élet képviselői. Európai parlamenti képviselőként is úgy látja, mintha Európa nyugati felét üressé tette volna a jólét és a komfort, miközben a konzumtársadalomban égető gondot jelent a lelkiség hiánya. Elárulta: miközben korábban minderről több pappal és lelkésszel is elbeszélgetett, olyan gondolatok fültanújává vált, amelyekről úgy vélte, hogy azokat nem szabad elveszni hagyni.

„Hogyan látjuk önmagunkat és Európát? – erről szól ez a nyomdafriss könyv, melynek tartalmát lelkészek és papok vetették papírra. Ez a 16 felvidéki szerző – református, római és görögkatolikus, valamint evangélikus atya, püspök és egy világi tisztségviselő (Bartal Károly Tamás, Erdélyi Géza, Gábor Bertalan, Juhász Attila, Kiss Róbert, Nagy Olivér, Pásztor Zoltán, Somogyi Alfréd, Fazekas László, Fekete Vince, Herdics György, Kassai Gyula, Lépes Lóránt, Parák József, Puss Sándor és Vakles Attila) szellemi tulajdona” – fogalmazott Csáky.

Felvidéki egyházi küldöttség utazik egy brüsszeli konferenciára

Csáky Pál szólt arról is, hogy november 28-29-én papjainkból és lelkészeinkből álló 25 tagú küldöttséget lát vendégül Brüsszelben, ahol részvételükkel tartják majd meg Az anyanyelv szerepe a kisebbségek pasztorálásában című konferenciát, s annak keretében egy ökumenikus imaórát az Európai Parlament imatermében. Végül a média figyelmét felhívta arra a tényre is, hogy 1990 óta ez a Pro Futuro Hungarica Polgári Társulás által gondozott kötet jelent meg a legnagyobb, azaz 3 ezer darabos példányszámban.

A könyvbemutató folytatásaként Csáky Pál egyik képviselői asszisztense, Peczár Károly, az érsekújvári székhelyű Esterházy János Polgári Társulás elnöke a jelenlevő 8 szerző (Fazekas, Kiss, Puss, Somogyi, Kassai, Nagy, Lépes, Fekete) közül Fazekas László református püspököt és Kiss Róbert római katolikus püspöki helynököt kérte meg arra, vázolják, miért is tartották fontosnak megfogalmazni a könyvben közzétett gondolataikat.

Fazekas: az egyház sem maradhat csak a templom falai között

Fazekas püspök elöljáróban elárulta: a Csáky Pál által nekik elküldött 36 kérdés közül választhatták ki azokat, amelyekre válaszolni kívántak. Majd arról beszélt, hogy miközben az államhatárok szabaddá és átjárhatóbbakká váltak, könnyebbé téve az eszmék terjedését, sok komoly problémával kell szembenéznünk. Felmerül a kérdés, hogy képesek vagyunk-e felelősségteljes hozzáállással befolyásolni Európa létét és további sorsát. „Részesei vagyunk a körülöttünk zajló eseményeknek, az egyház sem maradhat csak a templom falai között. Mivel a kereszténység maga az élet, ezért arról véleményt kell nyilvánítanunk!” – magyarázta.

Hozzátette: az nem kérdés, hogy a jelenlegi áldatlan helyzetben valamit tenni kell Európa lelkéért, jövőjéért – jobbítani kell, a végső megoldás azonban egyedül Istennél van. Úgy gondolja, mielőbb pontos válaszokat kell adnunk a kérdésre, hogy a kereszténység Európában erősödik-e vagy stagnál. Továbbá arra is, hogy milyen szerepet kell betöltenie a családnak, illetve milyen jövőképe lehet egy csonka családban felnövekvő gyermeknek. Világos választ kell megfogalmaznunk arra vonatkozólag is, hogy miként tekintsünk Európa bevándorláspolitikájára, miközben a migránsok elől védeni szeretnénk mindazt, ami a miénk. „Mindezekkel kapcsolatban ki kell mondanunk a véleményünket, ami dialógust és változást eredményezhet” – szögezte le végül Fazekas László.

Kiss Róbert: lelkiségünk gazdagodásával egész Európa gazdagodhat

Kiss Róbert római katolikus püspöki helynök az élet sokakat régebben és manapság is foglalkoztató nagy kérdéseit tette fel. Például: mi a felelősségünk abban, hogy Európának olyan arculata legyen, ami nem vész el a jelenben, hanem jövőbe mutató? Hogyan lehet a mai kereszténység hitvalló, ami felemeli a nemzetet és felvirágoztatja az országot? Honnan jöttünk, hol vagyunk és hová tartunk? Miért van annyi bűn, szenvedés és halál...? Nos, a feltett kérdésekre mindenki próbálja megfogalmazni saját igaznak vélt válaszát. A püspöki helynök ugyanakkor hiszi, hogy „ha az egyes emberek lelkisége gazdagodni fog, azáltal egész Európa és közösségünk is gazdagabbá válik”.

Csáky Pál mintegy zárszóként leszögezte: „Európa ma értékvesztett tutajnak tűnik. Nagyon nehéz megmondani azt, hogy mi lesz Európa egészével. Nagy kihívást jelentenek a kedvezőtlen demográfiai mutatók, Európában nem születik elég gyermek, és eluralkodik az értéktelenség”.

Nagy Olivér: rá kell erősíteni az egyházak nemzetmegtartó erejére

Az est hátralevő részében Nagy Olivér, Alsószeli evangélikus lelkésze kért szót. Előbb arra buzdított, hogy miközben napjainkban Európa lelkéért aggódunk, érdemes Magyarországra figyelnünk, sok tekintetben példát vennünk az anyaországtól. Majd arra sarkallt, hogy az illetékesek erősítsenek rá az egyházak nemzetmegtartó erejére. „Ahol van lélek, ott könnyebb megmaradni magyarnak és európainak is” – hangsúlyozta.

Bár Csákynak a rendezvényt záró dedikációról el kellett sietnie – a Boráros Imre Színház ugyanis Szőgyénben mutatta be a Hit és illúzió című darabját –, ám az atyák még szívesen időztek a közönség körében, illetve dedikálták a kötetet.

A tegnap bemutatott könyvben Csáky Pál előszava, valamint a Felvidéki magyar papi sorsok a hontalanság és a kommunizmus időszakában Csehszlovákiában című ipolynyéki egyháztörténeti konferencián 2015. május 8-án elhangzott Főhajtás egy generáció előtt című köszöntője is olvasható. A könyv kelet-szlovákiai bemutatóját november 26-án (vasárnap) 16 órától a buzitai továbbképző központban tartják, a fővárosi bemutató pedig január 4-én az MKP pozsonyi székházában lesz, vélhetően további szerzők részvételével.   

201711190949430.csaky01.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.