2025. március 28., 12:11

Bölcsesség – aprópénzre váltva

A múltkor, hivatalos ügyet intézvén egy hosszabb sorba voltam kénytelen beállni. Csaknem kizárólag korombeliek és fiatalabbak álltak velem egy sorban, s hogy az unalmas várakozást elviselhetőbbé tegyék, szinte mindenki a mobilját nyűtte, egyesek valószínűleg cseteltek, mások gyors ujjmozdulatokkal, sebesen keresgéltek a kiválasztott „kínálatban”.

feleki-laszlo-itthonrolhaza.hu_
Galéria
+4 kép a galériában
Feleki László
Fotó: itthonrolhaza.hu

Felgyorsult minden, a net révén az olvasás is, a hosszú szövegek mintha nem kellenének már senkinek sem. Sok portálon az egyes cikkek mellé az olvasási időt is feltüntetik. Hiába a tetszetős téma, ha az olvasási idő meghaladja, mondjuk az 5 percet, akkor már lapozunk is tovább. Ez a hivatalbéli megfigyelés idéződött fel bennem a minap, amikor családi könyvtárunkban, újfent rendezkedve és bogarászva, egy régebbi könyv került a kezembe. Témája az aforizma. Nahát, milyen egyszerű lenne, ha aforizmákban csetelnénk. Rövid is, velős is, tanulságos is, szellemes is. És még helyesírási hibáktól is mentes. Ja, hogy ez a cset világában megvalósíthatatlan, hisz annyira sietünk, hogy a helyesírással sem bíbelődünk már különösebben, s azzal sem, hogy a „gép” olykor (elég gyakran) átírja egyes szavainkat, s mi nem győzünk bosszankodni, hogy miért nem vettük észre, s most a javítás miatt újra csetelnünk kell.

mindenfele-hires-emberek-aforizmak-magan-es-kozmondasok-rovid-eletrajzok-fedlap
Mindenféle – Híres Emberek (Aforizmák, magán és közmondások, rövid életrajzok) - fedlap
Fotó:  bookline.hu

A fentebb emlegetett könyvbe belelapozva és olvasgatva a szöveget, sok minden kiderült a szerző gondolkodásmódjáról is, nem beszélve a szellemes aforizmákról. Biztos voltam benne, hogy a könyvtárunkban legalább még egy aforizmagyűjtemény megtalálható, hiszen régebben sokat lapozgattam. A benne található híres emberek, főleg írók aforizmáit, vagy aforizmává tett, lett bölcs gondolatait szívesen olvasgattam hajdanán. A most megtalált könyvnek egyetlen ember a szerzője: Feleki László. Szatmárnémetiben született 1909-ben, és Budapesten hunyt el 1989-ben. Újságíró, sportriporter, író volt. Fiatalkorában ő sem úszta meg a háborút, még hadifogságba is került. De úgy látszik ez sem törte meg eredendő érzékét a humor iránt. A háború után dolgozott a Népsportnál, főszerkesztője is volt, bedolgozott a Lúdas Matyiba, s az akkor népszerű újságokba (Új Tükör, Film Színház Muzsika, Képes Sport stb.), de írt színdarabokat (társszerzőként is). 1996-tól a Magyar Sportújságírók Szövetsége Feleki László-díjat adományoz az arra érdemes sportújságíróknak, tudtam meg a net révén. A megtalált könyv címe: Mindenféle – Híres Emberek (Aforizmák, magán és közmondások, rövid életrajzok). Megjelentette a Magvető kiadó 1984-ben. A minden bizonnyal nagyapám által vásárolt könyv, már a 2. kiadás. Ezt a szerző nem is titkolja, hiszen már az első oldalon jelzi:

Az első, sokszor átdolgozott, javított és bővített kiadásnak második, még többször átdolgozott, javított és bővített kiadása.”

Megjegyzi azt is, hogy egy-egy aforizmája időközben elavult, azért hagyta ki a második kiadásból:

Mint például a következő aforizmámat, amelynek érvényességét 1966-ban (az első kiadás megjelenésekor) még senki sem vitatta: »Még nem tudni, ki lesz az első ember a Holdon és az utolsó ember a Földön.« Az első rész már elavult.”

S hogy Feleki László az aforizma műfajának okán sincs híjával a humornak, rögtön a könyv elején nyilvánvalóvá teszi, amikor közreadja Voltaire: Előszó a rövidség dicséretében című „írását”, amelyet így kezd:

Szívesen vállalkoztam arra (mármint Voltaire, L.G. megj.), hogy előszót írjak Feleki László művéhez, elsősorban azért, mert kedvemre való a csupa rövid, túlnyomórészt mondatnyi terjedelmű, ún. aforizmákból álló kötet. Véleményem szerint ugyanis ez a műfaj az irodalom csúcspontja, s a leginkább alkalmas arra, hogy kicsorbuljon rajta az idő vasfoga.”

A szellemes Előszóból végül még egy idézet ide kívánkozik:

Jómagam (Voltaire, L.G. megj.) is keserű tanulságok árán jöttem rá ezekre az igazságokra. Hosszú történelmi drámáimat máris az unalom és a feledés hamuja borítja el, s a következő nemzedékek mindössze talán csak a »Candide« -ra emlékeznek majd, amelyet – elnézést a szerénytelenségért! – három nap alatt hevenyésztem a halhatatlanságnak. Sőt, ennek az aprócska kisregénynek is talán csak az utolsó mondata – Műveljük kertünket! – marad fenn, s bizonyára akad olyan olvasó, aki nem tudja, mit jelentenek ezek a szavak, életbölcsességet-e, vagy pedig a hasznos kertészkedésre való felhívást.”
mindenfele-hires-emberek-aforizmak-magan-es-kozmondasok-rovid-eletrajzok-tartalom
Mindenféle – Híres Emberek (Aforizmák, magán és közmondások, rövid életrajzok) - tartalom
Fotó:  radayantikvarium.hu

Feleki László egy következő fejezetben egy bevezető (humortól nem mentes) tanulmányt szentel az aforizmának. Így kezdi:

Az aforizma lényegéről, a rövidség fontosságáról köteteket lehetne írni, de félő, hogy senki sem olvasná el.”

A műfaj történetének is szán néhány „velős” mondatot:

Spárta egyetlen egy eposszal sem terhelte meg a világirodalmat. A bőbeszédűeket kitették a Tajgetosz szikláira. Ők azonban, a szájhagyománnyal ellentétben, nem pusztultak el, hanem leereszkedve a síkságra, Athénba vándoroltak és ott szónoki iskolákat alapítottak. Ezekben az iskolákban sajátították el a régi görögök a szószaporítást (…)”.

Egy következő megállapítás:

Irodalomtörténeti tény, hogy a világirodalom nagyjai gyakran egy-egy rövidke aforizmát nyújtottak több kötetes művé.”

A szerző néhány példát is felvonultat, miként lehetett volna egy-egy művet rövidre fogni, pár mondatban elmondani a lényeget. Pl.:

Odüsszeia. – Mindenütt jó, de legjobb otthon.”

Megjegyzi, hogy már Homérosz is „rendkívül hosszú művekkel tett tanúságot az emberi szókincs pazar bőségéről. A középkorban ez a folyamat tovább gyorsult, majd Gutenberg végzetes munkássága óta egészen aggasztó fejlődésnek indult.” A tanulmányban, hasonló stílusban az aforizma jövőjéről is ír, meg arról hogyan kell egy aforizmát megalkotni.

mindenfele-hires-emberek-aforizmak-magan-es-kozmondasok-rovid-eletrajzok-hatlap
Mindenféle – Híres Emberek (Aforizmák, magán és közmondások, rövid életrajzok) - hátlap
Fotó:  radayantikvarium.hu

A könyv lényege azonban Feleki aforizmáiban van, amelyeket különböző csoportosításban tálal az olvasó elé. Ezekből csak néhányat idéznék szösszenetem vége felé, nehogy a szerző „valahonnan” rám szóljon, hogy túl bőbeszédű vagyok…

Már csak azért is vigyáznom kell magamra, mert belőlem csak egy van. Másból viszont sok van, tehát könnyen pótolható.”
Bár nincs bennem semmiféle arisztokratikus gőg, meg kell mondanom, hogy családfámat egészen az amőbáig tudom levezetni.”
Az aszkétizmus sajátos formája, amikor valaki a tisztességről mond le.”
A kiművelt emberfők is fájnak.”
Az egészség elleni harc az egész világon eredményesen folyik.”
A szemben álló felek között nem vágóhidat kellene építeni.”
Tolsztoj Leó a legnagyobb író. Dosztojevszkij alig valamivel jobb nála.”
Az író, ábécé-sorrendbe szedi jó pár híresség nevét, és pár mondatban összefoglalja életüket. Íme, néhány példa:
Hunyadi János. Nem volt híve a mohamedánok szabad vallásgyakorlásának Európában.”
Hus, Jan (Husz János). Eredménytelen hitvitát folytatott az egyház lángoló érveivel szemben.”
Szabó Dezső. Az elsodort író.”

A könyvben egy Utószó is eligazít bennünket, mit is remélhetünk a bölcs gondolatok, aforizmák világmegváltó hatásától.

A világ aforizmaállománya az Unesco aforisztikai alosztályának legfrissebb jelentése szerint 88 142 122 aforizmára rúg. Ennek a kötetnek aforizmáival együtt ez a szám 88 145 094-re emelkedett. E számok tanúsága szerint az emberiség bőségesen el van látva életbölcsességekkel. Ezt az örvendetes eszmei gazdagságot azonban a világ jelenlegi állapota nem tükrözi eléggé szembeötlően. Úgy látszik, könnyebb bölcsességeket kitalálni, mind megfogadni.”

S különben is, mondá a „bölcs” Anonymus:

Még egy ilyen aforizmát, s szétrúgom a farod izmát!”
feleki-laszlo-itthonrolhaza.hu_
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.